SME

Milujú internet a dúfajú, že sa z Kábulu stane druhý Dubaj. Ako mestský život mení talibov

Niektorí by sa radi vrátili na vidiek, ak tam zavedú elektrinu.

Podľa príkazov Talibanu majú byť tváre figurín v obchodoch s dámskymi šatami zakryté.Podľa príkazov Talibanu majú byť tváre figurín v obchodoch s dámskymi šatami zakryté. (Zdroj: Elise Blanchard — The Washington Post)

Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.

Viac ako dva roky po tom, čo bojovníci Talibanu vpadli do afganského hlavného mesta, prevzali v ňom moc a sľúbili, že Afganistan očistia od "západnej dekadencie", začali mnohí z nich oceňovať výhody mestského života.

Niektorí trávia víkendy v mestských zábavných parkoch. Iní sledujú kriketové zápasy na veľkých obrazovkách. Ďalší si na facebooku robia selfie s panorámou mesta alebo si kupujú knihy vydané na Západe. Väčšinu rán sú kábulské školy angličtiny preplnené vojakmi Talibanu v maskáčoch, ktorí rovnako ako ostatní študenti dychtia po štúdiu v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Taliban naďalej mení Kábul, ale objavili sa aj úvahy o tom, či ako mesto začalo meniť Taliban.

„Zmenili sa v mnohých ohľadoch,“ povedal 50-ročný Abdulrahman Rahmání počas nedávnej návštevy kábulskej zoologickej záhrady, kam si prišiel pozrieť levy. Rahmání je bývalý bojovník, ktorý pomáhal Talibanu dobyť Kábul v roku 1996 a potom opäť v roku 2021.

Niektorí talibovia teraz ľutujú že vedeniu ozbrojenej kampane obetovali svoj vlastný materiálny úspech. Práve nedávno, spomína Rahmání, mu iný vojak Talibanu povedal, že je smutný, pretože sa spolu s bratom vzdali štúdia. „Keby sme boli študovali, teraz by sme sedeli v kanceláriách,“ povedal Rahmánímu.

Nič nenasvedčuje tomu, že by tieto zmeny viedli k zmierneniu represívnej politiky Talibanu, najmä jeho kampane proti právam žien. A niet pochýb, že pre mnohých talibov, ktorí sa v roku 2021 priviezli do Kábulu na korbách pickupov, je toto mesto s približne piatimi miliónmi obyvateľov sklamaním. Hovoria, že život v meste je osamelejší, stresujúcejší a menej náboženský, než si predstavovali.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí z bojovníkov Talibanu tu vyrastali pred odchodom na afganský vidiek, kde sa pridali k povstalcom. Iní nikdy neodišli a podporovali Taliban ako informátori. Pre väčšinu mužov, ktorí ovládli afganské hlavné mesto, však boli jasné svetlá mesta neznáme a Kábul predstavoval výzvu plnú zvodov.

Zriedkavý jav

Rahmání sníva, že jedného dňa sa Kábul stane afganskou obdobou Dubaja, nablýskaného centra obchodu v Spojených arabských emirátoch. „Keď sa vyriešia ekonomické problémy, veci sa masívne zmenia,“ povedal.

Niektorí členovia Talibanu si už teraz pestujú luxusné chúťky. Zatiaľ čo predstavitelia novej vlády spočiatku nakupovali motorky, teraz sa čoraz viac zaujímajú o nablýskaný Land Cruiser, tvrdia predajcovia.

Život v meste už poznačil aj 19-ročného vojaka Talibanu Abdula Mobina Mansora a jeho kamarátov. Zhodujú sa, že napríklad spoľahlivý prístup na internet je pre nich čoraz dôležitejší.

SkryťVypnúť reklamu

Hovoria, že si obľúbili televízne seriály, ktoré sa najlepšie sledujú vo vysokom rozlíšení. Ich obľúbenými sú turecká kriminálna dráma Údolie vlkov a Jumong, juhokórejský historický seriál o princovi, ktorý musí dobyť ďaleké krajiny.

Mansor povedal, že stále dáva prednosť vidieku, kam sa možno časom vráti. „Veľmi však dúfam, že tam dovtedy bude elektrina a ďalšia moderná infraštruktúra,“ povedal.

Niektorí vojaci, ako napríklad 35-ročný Hassam Khan, hovoria, že si len ťažko vedia predstaviť, že by sa museli vrátiť. Khan povedal, že sa spočiatku ťažko prispôsoboval mestu. Mal pocit, že sa ho obyvatelia Kábulu boja a keď sa príliš dlho pozeral do počítača, boleli ho oči. S prístupom k elektrine, vode, výučbe angličtiny a hodinám informatiky však zmenil názor. „Tento život sa mi páči,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí Afganci, ktorí boli proti prevzatiu moci Talibanom, hovoria, že si tiež všimli rozdiel. Tárik Ahmad Amarkhail, 20-ročný predavač okuliarov, povedal, že čoraz viac má pocit, že Taliban „sa snaží prijať náš životný štýl“.

„Prišli z hôr, nerozumeli nášmu jazyku a nevedeli nič o našej kultúre,“ povedal Amarkhail.

Keď prišli, odsúdili podľa jeho slov džínsy a iné západné oblečenie a zničili hudobné nástroje. Keď však Amarkhail a jeho priatelia nedávno dorazili k bezpečnostným kontrolným stanovištiam s hudbou hrajúcou v autách, vojaci Talibanu im podľa jeho slov jednoducho zamávali. Zatiaľ čo západné civilné oblečenie sa stalo na kábulských uliciach zriedkavým javom, niektorých obyvateľov prekvapilo, že Taliban si obľúbil vojenské uniformy, ktoré sa nápadne podobajú na tie, ktoré nosili ich bývalí nepriatelia.

SkryťVypnúť reklamu

V rozhovoroch viac ako pol tucta mladších a starších zamestnancov režimu uviedlo ako hlavnú odmenu za svoj boj prístup k vzdelaniu. „Keď sme dobyli Kábul, sľúbili sme, že sa staneme lepšou verziou seba samých,“ povedal 25-ročný Laal Mohammad Zakir, sympatizant Talibanu, ktorý sa stal zamestnancom ministerstva financií. Povedal, že sa zapísal na intenzívny kurz angličtiny, aby mohol jedného dňa študovať v zahraničí.

Hľadanie pokoja

Nie všetkých však láka veľkomesto.

Zabihullah Misbah a jeho priateľ Ahmadzai Fatih, obaja 25-roční, boli medzi prvými militantmi, ktorí v roku 2021 vtrhli do Kábulu. Misbah si Kábul stále spája predovšetkým so „zlými vecami“, ako je napríklad cudzoložstvo. „Keď ste na dedine, ste viac spojení s Bohom,“ povedal. Vďaka menšiemu počtu rozptýlení sa tam „človek venuje hlavne modlitbe“.

SkryťVypnúť reklamu

Sociálne väzby v dedinách sú pevnejšie, povedal Misbah, a život tam je menej osamelý.

„Keď sa venujete džihádu, upokojuje vás to, ale keď sme sem prišli, nemohli sme nájsť pokoj,“ povedal Fatih.

Hoci mnohí Afganci utiekli z Kábulu keď doň vtrhol Taliban, Kábul sa opäť stal preplneným mestom, ktorým býval v minulosti. Prechod cez smogom zahalené hlavné mesto z jednej strany na druhú môže trvať aj niekoľko hodín.

Mansor a jeho priatelia priznali, že toxický vzduch a odlúčenie od rodín na afganskom vidieku ich nútia prehodnotiť život v meste. „Tí, ktorí sem priviedli svoje rodiny, sú šťastnejší ako my,“ povedal Mansor, ktorý si zatiaľ nenašiel manželku. Nájomné v meste je drahé a byty príliš malé, povedal.

Keď vojaci Talibanu potrebujú utiecť, vylezú na kopec v centre Kábulu, kde nový režim umiestnil gigantickú vlajku Islamského štátu, alebo sa vyberú k vodnej nádrži Qargha na okraji mesta, kde sa na korbách svojich pickupov občerstvujú pistáciami.

SkryťVypnúť reklamu

Žiadna zmena

Obyvatelia Kábulu, ktorí s obavami sledovali príchod Talibanu v roku 2021, dúfajú, že počet bývalých militantov, ktorým sa zapáčil život vo veľkomeste, preváži nad tými, ktorých mesto odpudzuje, a že Taliban sa tak umierneni.

Mnohé ženy však takýto vývoj vo svojom okolí nezaznamenali. Univerzity sú pre ne naďalej zatvorené a dievčatá staršie ako šesť rokov nesmú chodiť do školy. Vedenie Talibanu z Afganistanu urobilo najrepresívnejšiu krajinu na svete pre ženy, tvrdí OSN.

„Taliban sa nezmení,“ povedala 25-ročná Roqya. Predaj v jej stánku s dámskym oblečením podľa jej slov minulý mesiac náhle klesol po tom, čo Talibanom riadené ministerstvo mravov a cností dočasne zadržalo ženy pre porušovanie pravidiel obliekania.

„Žiadne z dievčat sa už neodvážilo vyjsť von samo,“ povedala Roqya, ktorá tesne pred prevzatím moci ukončila bakalárske štúdium fyziky. Keď sa nikto nepozerá, stále si pod pultom číta vedecké knihy.

SkryťVypnúť reklamu

Honosné plány

Taliban má veľké plány povojnovej obnovy, ale hlavnou prekážkou by sa mohli stať obmedzenia pre ženy. Mnohí zahraniční donori na protest počas uplynulého dva a pol roka krajinu opustili. Súkromných investorov je stále málo.

Mohlo by lákadlo drahých mrakodrapov, impozantných nových mešít a ciest bez výmoľov nakoniec prinútiť Taliban ku kompromisu, ako dúfajú niektorí Afganci?

V posledných mesiacoch hnutie pokračuje v plánoch na obnovenie prác na vzorovom meste na predmestí Kábulu, ktoré bolo prvýkrát navrhnuté pred viac ako desiatimi rokmi za predchádzajúcej vlády podporovanej USA, ale nikdy nebolo postavené.

„Nazveme ho Kábul New City,“ povedal Hamdulláh Nomání, talibanský minister pre rozvoj miest.

Moqadam Amin, 57-ročný stavebný manažér, povedal, že prvé diskusie medzi jeho spoločnosťou a novou vládou naznačili, že Taliban chce menej ambiciózny projekt s lacnejšími možnosťami bývania. Teraz sa však zdá, že Taliban podporil pôvodné honosné plány, ktoré predpokladajú výstavbu výškových budov, škôl, univerzít, bazénov, parkov a nákupných centier.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa aj plánovanie New City v Kábule niekedy dokončí, jeho výstavba ešte môže trvať desaťročia. Zatiaľ je určený pozemok prístupný len po provizórnych cestách lemovaných továrňami na výrobu tehál, pri ktorých v piesku na kobercoch sedia osamelí realitní agenti.

Internet

Satelity vyniesla do vesmíru raketa Atlas V prevádzkovaná spoločnosťou United Launch Alliance.

Poskytovať budú širokopásmové internetové pripojenie s nízkou latenciou.


TASR 3
Súvisiace témy: Hnutie Taliban, Afganistan
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 233
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 884
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 164
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 310
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 306
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 091
  7. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 2 803
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 688
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Tento krok môže spôsobiť prudký nárast globálnych cien.


SITA
Protest v Argentíne.

Polícia zadržala štyroch ľudí, neskôr prepustila fotoreportéra.


TASR
Miesto činu.

Svetoví lídri útok odsúdili.


TASR
Ilustračné foto

V telefóne a iných zariadeniach podozrivého objavila polícia zábery datované od roku 2008.


TASR

Sportnet

SSC Neapol čaká rozhodujúci a posledný zápas sezóny.

Slovenský mladík môže skaziť oslavy SSC i Lobotku.


Dávid Polťák sa teší z rozhodujúceho gólu.

Dávid Polťák chce raz hrať v Premier League.


 Sam Hutchinson

Futbalista Wimbledonu odohral s infarktom takmer celý zápas.


SITA
Marco Kasper sa teší po strelenom góle v zápase Slovensko - Rakúsko v skupine A na MS v hokeji 2025.

Rakúsko si zahrá vo štvrťfinále po 31 rokoch.


SkryťZatvoriť reklamu