BRUSEL. Ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ sa dohodli na spustení námornej misie na ochranu medzinárodnej lodnej dopravy v Červenom mori. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na diplomatické zdroje.
V rámci misie Aspides vyšlú krajiny EÚ do Červeného mora, Adenského zálivu a okolitých vôd bojové lode a systémy včasného varovania pred leteckými útokmi.
Operačné velenie operácie bude v gréckom meste Larissa. Veliteľom operácie bude grécky komodor Vasilios Griparis a veliteľom ozbrojených síl taliansky kontraadmirál Stefano Costantino.

Operácia zabezpečí námornú prítomnosť EÚ v oblasti, na ktorú sa od októbra 2023 zameriavajú početné útoky Húsíjov z Jemenu na medzinárodné komerčné plavidlá.
"Európa v spolupráci s medzinárodnými partnermi zabezpečí slobodu plavby v Červenom mori. Okrem reakcie na krízu je to krok k posilneniu európskej prítomnosti na mori s cieľom chrániť naše európske záujmy," napísala šéfka EK v príspevku na sociálnej sieti X.
Loading
...
Reagujú na potrebu obnoviť bezpečnosť
Šéf európskej diplomacie Josep Borrell na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Brusel uviedol, že cieľom operácie je obnoviť a zabezpečiť slobodu plavby v tejto oblasti.
Spustením misie Aspides (v gréčtine: Štíty) EÚ podľa Borrella v čo najrýchlejšom možnom čase reaguje na potrebu obnoviť námornú bezpečnosť a slobodu plavby vo vysoko strategickom námornom koridore.
"Operácia bude zohrávať kľúčovú úlohu pri ochrane obchodných a bezpečnostných záujmov v záujme EÚ a širšieho medzinárodného spoločenstva," uviedol Borrell v správe pre médiá.
V úzkej spolupráci s podobne zmýšľajúcimi medzinárodnými partnermi operácia Aspides prispeje k zabezpečeniu námornej bezpečnosti a zaisteniu slobody plavby, najmä pre obchodné plavidlá.
V rámci svojho obranného mandátu bude operácia zabezpečovať informovanosť o situácii na mori, sprevádzať plavidlá a chrániť ich pred možnými útokmi.
Operácia sa zameria na hlavné námorné komunikačné linky v úžine Báb al-Mandáb a Hormuzskom prielive, a v medzinárodných vodách v Červenom mori, Adenskom zálive, Arabskom mori, Ománskom zálive a Perzskom zálive.
Operácia Aspides bude úzko spolupracovať s operáciou ATALANTA, ktorú EÚ prevádzkuje v západnej časti Indického oceánu a v Červenom mori, a s ďalšími medzinárodnými partnermi, ktorí prispejú k námornej bezpečnosti v oblasti oboch operácií.
Útoky povstalcov ohrozujú kľúčovú trasu
Medzinárodnú námornú dopravu v Červenom mori ohrozujú od vlaňajšieho novembra jemenskí povstalci húsíovia podporovaní Iránom.
Odôvodňujú to solidaritou s Palestínčanmi v Pásme Gazy, kde sa vlani v októbri začala vojna medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas.
Misia Aspides nebude podnikať preventívne údery a bude môcť zasiahnuť len v prípade, že militanti zaútočia ako prví, píše DPA.

Útoky povstalcov ohrozujú kľúčovú plavebnú trasu, ktorou sa prepravuje približne 12 percent svetového obchodu.
Pre zhoršenú bezpečnostnú situáciu v oblasti sa viaceré veľké lodné spoločnosti rozhodli presmerovať svoje nákladne lode na trasy vedúce okolo južného cípu Afriky, ktoré trvajú dlhšie a zvyšujú tiež náklady na prepravu.