BUDAPEŠŤ. Delegácia amerického Senátu v nedeľu navštívila Budapešť a maďarskú vládu vyzvala, aby okamžite schválila žiadosť Švédska o vstup do NATO. Predstavitelia maďarskej vlády stretnutie so senátormi odmietli.
Maďarsko ako jediná z 31 členských krajín NATO stále neschválila vstup Švédska do Aliancie.
Nedodržaný prísľub
Členmi delegácie sú zástupcovia Demokratickej aj Republikánskej strany. V spoločnom vyhlásení, do ktorého mala AP možnosť nahliadnuť, pripomínajú dôležitú úlohu, ktorú môže Maďarsko zohrať v oblasti európskej a transatlantickej bezpečnosti.

Tiež upozorňujú, že Budapešť nedodržala predchádzajúci prísľub, že nebude poslednou členskou krajinou NATO, ktorá vstup Švédska odobrí. Jeho postoj preto ohrozuje transatlantickú bezpečnosť.
Sklamanú delegáciu oslovila opozícia
Členovia maďarskej vlády premiéra Viktora Orbána i poslanci vládnucej strany Fidesz v nedeľu odmietli stretnúť sa s americkými senátormi.
Demokratka Jeanne Shaheenová, senátorka za štát New Hampshire, to označila za sklamanie. Vyjadrila však presvedčenie, že vstup Švédska bude predložený na ratifikáciu 26. februára, keď zasadne maďarský parlament.
Poslankyňa Európskeho parlamentu za opozičnú stranu Momentum Katalin Csehová ubezpečila americkú delegáciu, že premiér Orbán "nie je totožný s Maďarskom".
"Spojenci 21 mesiacov čakajú na rozhodnutie Maďarska o vstupe Švédska do NATO. Prebehla dôležitá diskusia medzi predstaviteľmi rôznych parlamentných strán a významnou delegáciou Senátu Spojených štátov amerických zastupujúcej obe politické strany. Žiaľ, niekoľko vysokopostavených maďarských vládnych predstaviteľov a poslancov Fideszu sa odmietlo stretnúť s najvýznamnejšou dvojstrannou americkou kongresovou delegáciou, aká za posledné roky navštívila Maďarsko," napísal v tejto súvislosti na Facebooku veľvyslanec USA v Budapešti David Pressman.