MNÍCHOV. Nemecký kancelár Olaf Scholz v sobotu na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii ohlásil dlhodobé investície do armády a zároveň vyzval ďalšie európske štáty, aby s Ukrajinou uzavreli podobné bezpečnostné dohody ako Paríž a Berlín.
K účastníkom medzinárodného fóra prehovoril aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý povzbudil štátnikov, aby sa nebáli porážky režimu ruského prezidenta Vladimira Putina.
Ostro sledovaný bol tiež prejav šéfa čínskej diplomacie Wanga I, ktorý ponúkol Spojeným štátom ďalšiu spoluprácu a ktorý zároveň obhajoval udržiavanie dobrých vzťahov medzi Pekingom a Moskvou.
Nemci dajú viac na obranu
Scholz sa v prejave takmer výlučne zameral na vojnu na Ukrajine a na to, že Európania sa musia predovšetkým sami postarať o svoju bezpečnosť.
"Nemecko bude v dvadsiatych a tridsiatych rokoch a aj potom vydávať každý rok na obranu dve percentá HDP," povedal.
Dvojpercentný cieľ, ako znie záväzok štátov NATO, Nemecko zatiaľ neplní, napraviť to chce v tomto roku.
Kancelár účastníkov konferencie varoval pred vážnymi dopadmi, ktoré by malo prípadné ruské víťazstvo na Ukrajine.
V rozprave sa ale vyhol odpovedi na otázku, či ukrajinskej armáde nakoniec Nemecko poskytne strely s plochou dráhou letu Taurus, o ktoré Kyjev dlhodobo žiada.
Čína neprekvapila, Kyjev žiada porážku Putina
Zelenskyj, ktorého publikum privítalo potleskom, tiež varoval pred vojenským úspechom Putinovho Ruska.
"Nebojte sa porážky Putina a zničenia jeho režimu," vyhlásil Zelenskyj. Ak takéto obavy bude svet mať, bude to podľa hlavy ukrajinského štátu len povzbudením pre nových ruských diktátorov, ktorí prídu po Putinovi.

Vojne na Ukrajine sa venoval tiež Wang, ktorý zdôraznil, že Čína sa do tohto konfliktu nezapojí. Prisľúbil však, že Peking urobí všetko pre nájdenie mierového riešenia.
O ruskej agresii debatoval generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg s estónskou premiérkou Kajou Kallasovou. Šéf NATO uviedol, že žiadnej aliančnej krajine teraz nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo, ale Rusko musí jasne vedieť, že aliancia je pripravená sa kolektívne brániť.
Kallasová zase zdôraznila, že svet musí Putina zastaviť, inak sa dopustia podobné chyby ako v 30. rokoch 20. storočia, keď Európa ustupovala nacistickému vodcovi Adolfovi Hitlerovi.
Bezpečnosti Európy sa podobne ako v piatok venovala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Povedala, že ak bude po voľbách do Európskeho parlamentu opäť šéfkou komisie, zriadi post eurokomisára pre obranu.
Von der Leyenová tiež spresnila piatkové vyhlásenie o tom, že komisia pripraví stratégiu posilnenia európskeho obranného priemyslu. Príslušný návrh zverejní do troch týždňov.
Na Blízkom východe k zblíženiu nedošlo
Jednou z tém mníchovskej konferencie sa stal konflikt na Blízkom východe. Scholz ubezpečil, že Izrael má právo na sebaobranu, zároveň však musí počas vojenskej operácie v palestínskom Pásme Gazy rešpektovať medzinárodné právo a humanitárne potreby civilistov.
Izrael do úzkeho pobrežného pásma vyslal vojakov v reakcii na teroristický útok Hamasu a ďalších ozbrojencov z vlaňajšieho 7. októbra, pri ktorom v Izraeli zomrelo vyše 1100 ľudí a ďalších asi 250 bolo unesených.
V Gaze od začiatku vojny zahynulo vyše 28-tisíc ľudí, drvivá väčšina z 2,3 milióna obyvateľov musela opustiť svoje domovy a prežíva vo veľmi ťažkých podmienkach.
Rokovania o prepustení rukojemníkov a prímerí medzi Izraelom a Hamásom sa v posledných dňoch nevyvíjajú príliš sľubne, povedal v Mníchove katarský premiér Muhammad bin Abdar Rahmán Sání, ktorého krajina zastáva úlohu sprostredkovateľa. Podľa katarského premiéra pretrvávajú nezhody ohľadom humanitárnej pomoci.
Na okraj konferencie sa zišli ministri zahraničia skupiny siedmich veľkých svetových ekonomík (G7). V spoločnom vyhlásení vyjadrili obavy z izraelského vpádu do Rafáhu na juhu Pásma Gazy.
Ministri tiež vyslovili pobúrenie nad smrťou ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného vo väzení a vyzvali Rusko, aby ju plne objasnilo.
Mníchovskú bezpečnostnú konferenciu, ktorá sa skončí v nedeľu, sprevádza už od piatkového začiatku rad demonštrácií a manifestácií. V sobotu sa na námestí Odeonsplatz neďaleko miesta konania fóra zišlo zhromaždenie na podporu Ukrajiny, na ktorom sa zúčastnilo niekoľko stoviek ľudí. Organizátori ako príklad ruskej brutality vystavili ukrajinský sanitný voz zničený pri ruskom ostreľovaní.