Moskva 5. augusta (TASR) - Najnovšie nešťastie a dráma ruskej miniponorky, ktorá uviazla vo štvrtok na morskom dne pri Kamčatskom polostrove so sedemčlennou posádkou, pripomína tragédiu ruskej ponorky Kursk v Barentsovom mori pred skoro presne piatimi rokmi.
K nešťastiu atómovej ponorky, na palube ktorej bolo 118 členov posádky, došlo 12. augusta 2000 po dvoch silných explóziách. Kursk sa vzápätí potopil, verejnosť sa však dozvedela viac o nešťastí až 14. augusta. Vtedy bolo velenie ruského vojenského námorníctva kvôli svojej dezinformačnej politike značne kritizované zo strany príbuzných námorníkov. Samotný ruský prezident Vladimir Putin sa niekoľko dní nevyjadroval k tragédii a mlčal.
Deväť dní sa ruskí záchranári a námorníctvo pokúšali dramatickými akciami pomôcť vytiahnuť ponorku z mora a zachrániť členov posádky. Pokusy stroskotali a nikto z námorníkov neprežil v 108-metrovej hĺbke. Trvalo dva dlhé roky, pokiaľ vládna vyšetrovacia komisia zverejnila správu o príčinách tragédie. Podľa materiálu nešťastie spôsobila explózia torpéda. Predtým Moskva vyhlasovala, že potopenie bolo následkom kolízie 154-metrov dlhého Kurska s inou cudzou ponorkou.
Zistilo sa, že najmenej 23 členov posádky prežilo detonáciu v prednej časti plavidla. Po vytiahnutí viacerých mŕtvych tiel z vraku sa záchranné práce ruských a nórskych potápačov 7. novembra 2000 zastavili. Až v októbri 2001 vrak 18.000 ton ťažkého Kurska vytiahli pomocou holandského špeciálneho plavidla Giant 4 a objavili mŕtve telá zvyšných 94 námorníkov.