Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Britská polícia prehľadáva rieku Temža. Pátra po mužovi podozrivom z útoku chemickou látkou na matku a jej dve deti, ktorý po ňom následne akoby zmizol z mosta. Ešte začiatkom februára policajti vytiahli z vody dve telá, avšak ani jedno z nich nebolo jeho.
Pochmúrny nález dvoch mŕtvych tiel mužov v priebehu 30 minút vyvolal znepokojenie verejnosti. Koľko tiel sa nachádza v najdlhšej a najznámejšej rieke Anglicka, pýtajú sa ľudia.
Britská polícia tvrdí, že každý rok sa z rieky vyloví približne 30 tiel. Podľa policajných štatistík bolo z Temže za desať rokov od roku 2012 do roku 2022 vylovených 279 tiel.
Temža, ktorá sa vinie na 346 kilometroch, preteká srdcom Londýna a pre identitu mesta je kľúčová. Vodná cesta je známa vďaka mostom, ktoré sa nad ňou vynímajú: Tower Bridge, London Bridge a Westminster Bridge.
Turisti húfne navštevujú reštaurácie, bary a pamiatky pozdĺž jej kalných vôd: London Eye, Big Ben a Palace of Westminister. Temža má však aj temnú minulosť.
V článku sa dočítate:
- aké prípady sú s Temžou spojené,
- ktorý známy vrah tiež možno skončil v jej vodách,
- o nedávnom útoku v Londýne,
- prečo je pátranie po ľuďoch zložité.
Riziková oblasť
Po viac ako štyri storočia na jej severnom brehu vešali pirátov a odsúdených zločincov. Davy ľudí sa zhromažďovali v blízkosti popraviska alebo sa na smrť pozerali z lodí. Mŕtvoly zvyčajne vystavovali pozdĺž rieky, aby ich mohli vidieť lode prichádzajúce do prístavu a odchádzajúce z neho.
V priebehu histórie sa v Temži našli telá obetí vrážd, zrážok lodí a náhodných utopení. V posledných rokoch sa najčastejšou príčinou utopenia v rieke stala samovražda - a prílivová Temža je v súčasnosti v hlavnom meste uznávanou „rizikovou oblasťou“.
Hoci moderné technológie pomohli identifikovať mnohé telá pomocou DNA, rieka priniesla aj záhadný zoznam neidentifikovaných obetí - a otázky o tom, ako zomreli.
Je tu neslávne známa „dáma v Temži“, žena, ktorej telo bolo nájdené v roku 1977. Napriek výzvam polície a forenznému umelcovi, ktorý nakreslil jej pravdepodobnú podobu, zostala žena neidentifikovaná.
Bolo tu aj „torzo v Temži“, ktoré polícia vytiahla z vody neďaleko mosta Tower Bridge v roku 2001. Detektívi uviedli, že patrilo mladému africkému chlapcovi, ktorého pomenovali „Adam“. Jeho ruky, nohy a hlava boli odborne odrezané. Prípad sa dodnes nepodarilo vyriešiť.
V 19. storočí hlavné mesto šokovala séria vrážd známa ako „vraždy tiel na Temži“. V rieke sa našli rôzne časti tiel vrátane torza, stehna a ženskej tváre. Vraha alebo možných vrahov sa nikdy nepodarilo nájsť.
K úmrtiam došlo v čase, keď „Jack Rozparovač“ v roku 1888 terorizoval oblasť Whitechapel. Montaguea Johna Druitta, ktorého podozrievali z toho, že je Jackom Rozparovačom, v tom istom roku aj našli v rieke.
Nevidno ani na centimeter
Dve telá nájdené tento mesiac sú príkladom toho, aké je zložité pre políciu pátranie po osobách, ktoré skončili v Temži, a ich identifikácia.
Londýnska metropolitná polícia pre denník The Washington Post uviedla, že obe úmrtia ľudí, ktorých telá našli v Temži začiatkom februára, „sa považujú za nepredvídané“ a policajti pátrajú po ich príbuzných, aby ich mohli o úmrtiach informovať.
A podozrivý, ktorého polícia hľadala, Abdul Ezedi, je stále nezvestný. Podľa polície je však „veľmi pravdepodobné“, že je tiež mŕtvy a jeho telo sa nachádza niekde v Temži.
Ezediho zachytili priemyselné kamery, ako kráča po moste krátko po útoku na juhu Londýna 31. januára. Svedkovia opísali údajný Ezediho útok ako „strašný“.
„Nemáme žiadnu stopu po tom, že by z mosta schádzal,“ povedal policajný komisár Jon Savell pre Sky News a dodal, že rieka je „nebezpečná“ a „ťažko sa prehľadáva“. Uviedol tiež, že experti budú vykonávať pátranie na člnoch počas odlivu. Citoval odborníkov, podľa ktorých sa Ezediho telo „možno nikdy nenájde“.
V stratégii prevencie utopení, ktorú v roku 2019 uviedla jednotka námornej polície, sa uvádza, že samovraždy predstavujú 90 percent všetkých úmrtí na Temži. V roku 2018 bolo zaznamenaných 688 prípadov, keď sa ľudia vyhrážali, že ukončia svoj život v rieke.
Tímy prvej pomoci a vládni úradníci sa už dlho pokúšajú tento problém riešiť. V roku 2019 princ William podporil kampaň Fóra pre bezpečnosť prílivovej vody na Temži, ktoré požiadalo verejnosť o pomoc pri prevencii nehôd a prípadov sebapoškodenia na prílivovej rieke.
Člen londýnskej jednotky námornej polície, vodnej služby zodpovednej za stráženie viac ako 65 kilometrov rieky, pre denník The Guardian povedal, že „počet nájdených tiel je už asi 50 rokov celkom stály“, a dodal, že priemerný počet je „asi 30 ročne“.
Nehostinné prostredie
Nájdenie tiel v Temži nie je jednoduché a špecializované jednotky, ktoré sú tam nasadené na vyhľadávanie nezvestných, často čelia nespočetným problémom. Samotná rieka má prílivové a neprílivové úseky a v niektorých častiach tečie rýchlo.
Špecializované tímy vrátane Kráľovského národného záchranného inštitútu vytiahnu niektoré osoby z rieky živé. Podľa oficiálnej správy o pokroku v oblasti bezpečnosti na vode bolo v roku 2022 zachránených alebo prežilo najmenej 109 ľudí.
Ostatných už nikdy nikto nevidel. Niekedy ich telá odplaví voda do mora alebo uviaznu na mólach a člnoch. Iné sa nájdu po mesiacoch alebo rokoch. Ak vôbec.
V rozhovore pre Sky News bývalý policajný detektív Nick Aldworth opísal Temžu ako „masívne nehostinné prostredie, ktoré sa neustále pohybuje“. Situáciu sťažujú aj hlbiny Temže - napríklad pri moste London Bridge má rieka hĺbku 20 metrov.
„Hovoríte o rieke s rozsahom prílivu a odlivu sedem metrov a rýchlosťou až 16 kilometrov za hodinu,“ povedal Aldworth. „Nevidíte ani centimeter pred seba a máte problém s tým, kde začať.“