Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Rusko vyvíja vesmírnu vojenskú spôsobilosť, ktorá by podľa členov Kongresu a amerických predstaviteľov mohla predstavovať významnú hrozbu pre Spojené štáty a ich spojencov, a to pravdepodobne poškodením kritických spravodajských alebo komunikačných satelitov jadrovou zbraňou.
Informáciu v stredu potvrdili zdroje oboznámené s problematikou. Jeden zo zdrojov ho označil za „novú ruskú vesmírnu hrozbu“.
Niektorí predstavitelia boli po stredajšom preskúmaní tajných informácií znepokojení a varovali pred hrozivými dôsledkami; jeden člen Kongresu to označil za potenciálny „geostrategický prevrat“.
Viacerí zákonodarcovia zdôraznili, že nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo. Bidenovu administratívu však vyzvali, aby okamžite prijala protiopatrenia.
Hoci nie je jasné, o aký systém by presne malo ísť, jeden zo zdrojov, ktorý s novinármi hovoril pod podmienkou anonymity uviedol, že ruský režim experimentuje s použitím jadrových výbuchov alebo cielenej energie na zneškodnenie satelitov. Odborníci sa obávajú, že Rusko by mohlo odpáliť jadrovú zbraň vo vesmíre, aby narušila činnosť satelitov prostredníctvom emisie žiarenia.
Rusko tiež testovalo protisatelitné zbrane. V roku 2021, po tom, ako vypustilo zo zeme raketu, ktorá zničila sovietsky satelit, vysoký vojenský predstaviteľ USA varoval, že Rusko „rozmiestňuje kapacity na aktívne zamedzenie prístupu do vesmíru a jeho využívania Spojenými štátmi a ich spojencami“.
V článku sa dočítate:
- prečo sú predstavitelia podráždení zo zverejnenia informácií,
- čo je Gang ôsmich,
- o reakcii Bidenovej administratívy.
Špekulácie vo Washingtone
V stredu Washington zachvátili horúčkovité špekulácie o tom, čo by mohlo byť údajnou vesmírnou zbraňou. Vyvolalo ich nezvyčajné a záhadné verejné vyhlásenie popredného člena Kongresu, ktorý v stredu vyzval zákonodarcov, aby preskúmali utajované informácie o „vážnej hrozbe pre národnú bezpečnosť“.
Republikánsky kongresman Michael R. Turner z Ohia, ktorý predsedá výboru Snemovne reprezentantov pre spravodajské služby, nešpecifikoval povahu hrozby ani krajinu, ktorá ňou údajne disponuje.
V samostatnom liste adresovanom členom Snemovne reprezentantov Turner a demokratický kongresman Jim Himes z Connecticutu uviedli, že výbor „identifikoval naliehavú záležitosť týkajúcu sa destabilizujúcej zahraničnej vojenskej kapacity, o ktorej by mali vedieť všetci tvorcovia kongresovej politiky“.
Zákonodarcovia uviedli, že celý výbor v utorok odhlasoval sprístupnenie spravodajských informácií všetkým členom Snemovne reprezentantov, aby sa s nimi mohli osobne oboznámiť v zabezpečenej miestnosti v Kapitole.
Zdá sa, že Turner, ktorý je silným zástancom oprávnenia na sledovanie, chce využiť informácie o schopnostiach protivníka, aby presvedčil svojich skeptických kolegov, že článok 702 kľúčového zákona o elektronickom sledovaní, o ktorom sa v Kongrese horlivo diskutuje, je nenahraditeľným spravodajským nástrojom.
Himes upozornil, že informácie, na ktoré Turner upozornil, sa netýkajú problému „náhlej paniky“. „Je to vážna otázka národnej bezpečnosti v strednodobom až dlhodobom horizonte, na ktorú sa Kongres a administratíva musia zamerať,“ povedal Himes.
Na opatrnosť vyzval aj predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson z Louisiany. „Chcem ubezpečiť americký ľud, že nie je potrebné verejne sa znepokojovať. Na riešení tejto záležitosti budeme spolupracovať, tak ako pri všetkých utajovaných citlivých záležitostiach,“ povedal novinárom.
Biely dom: Už konáme
Turner niektorých podráždil tým, že verejnosť upozornil na tieto informácie pred plánovaným brífingom pre najvyšších zákonodarcov Snemovne reprezentantov, ktorí sú tradične zasvätení do najcitlivejších spravodajských informácií.
Zákonodarcovia v Snemovni reprezentantov a Senáte mali k dispozícii nespracované spravodajské informácie týkajúce sa zahraničnej spôsobilosti už niekoľko týždňov a pripravovali sa na to, ako by administratíva mohla reagovať, povedal jeden poradca z Kongresu. Turnerovo zverejnenie by mohlo ich reakciu sťažiť, ak by odhalilo informácie o tom, ako boli spravodajské informácie vôbec získané, dodal.
Turner vo svojom pôvodnom vyhlásení vyzval Bidenovu administratívu, aby odtajnila všetky informácie o hrozbe.
Prezident Biden bol o hrozbe informovaný dávnejšie a už minulý týždeň nariadil svojmu poradcovi pre národnú bezpečnosť Jakovi Sullivanovi, aby informoval vysokopostavených zákonodarcov.
„Toto je vlastne pre poradcu pre národnú bezpečnosť veľmi nezvyčajné,“ povedal Sullivan novinárom v Bielom dome. Verejne sa pýtal, prečo sa Turner rozhodol túto záležitosť zverejniť vzhľadom na to, že Sullivan sa spolu s pracovníkmi spravodajských služieb a obrany plánuje vo štvrtok stretnúť s poslancami.
„Takže som trochu prekvapený, že kongresman Turner dnes pred stretnutím verejne vystúpil... [Len] aby som si s ním zajtra išiel sadnúť po boku našich spravodajských a obranných profesionálov. Je to jeho voľba, aby to urobil,“ povedal Sullivan.
Otázku, či plánované stretnutie bolo zamerané na diskusiu o tej istej „vážnej hrozbe pre národnú bezpečnosť“, o ktorej hovoril Turner vo svojom vyhlásení, Sullivan dementoval. „Nechám na vás, aby ste si vyvodili akékoľvek súvislosti,“ povedal. „V tejto chvíli nie som v pozícii, aby som z tohto pódia mohol povedať niečo ďalšie.“
Sullivan dodal, že Bidenova administratíva zašla ďalej a v porovnaní s predchádzajúcimi vládami uplatnila „kreatívnejšie a strategickejšie spôsoby“ pri odtajňovaní spravodajských informácií v národnom záujme Spojených štátov. „Zároveň však musíme naďalej dávať do popredia a veľmi sa sústrediť na otázku zdrojov a metód“.
Na tejto správe sa podieľali aj Karen DeYoung, Abigail Hauslohner a Marianna Sotomayor z denníka The Washington Post.