GAZA. Námestník generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Martin Griffiths varoval, že izraelský útok na preľudnené mesto Rafah na juhu palestínskeho Pásma Gazy môže vyústiť v masakru.
Izrael sa v súčasnosti pripravuje na vpád do Rafahu, mesta na juhu Pásma Gazy na uzavretej hranici s Egyptom, kde je uviaznutých vyše milión vysídlených Palestínčanov.
Izraelská armáda tam v pondelok ráno uskutočnila nálet, pri ktorom oslobodila dvoch rukojemníkov a zabila približne 100 ľudí.

Griffiths v utorok tvrdil, že Palestínčania v tejto pobrežnej enkláve už trpia v dôsledku "útoku, ktorý svojou intenzitou, brutalitou a rozsahom nemá obdoby" a následky invázie do Rafahu by boli katastrofické.
V nezvyčajne ostro formulovanom vyhlásení Griffiths vyhlásil, že viac než milión ľudí "sa tlačí v Rafahu a pozerá smrti do tváre". Civilisti v tomto meste podľa neho nemajú dostatok potravín, majú obmedzený prístup k liekom a nemajú sa kam dostať do bezpečia.
OSN stále nedostala plán
Hovorca generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa pre BBC uviedol, že OSN dosiaľ nedostala od Izraela plán na evakuáciu civilistov z Rafahu. "OSN sa nebude podieľať na žiadnom násilnom vysídľovaní ľudí," uviedol Stéphane Dujarric.
Šéf Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) Griffiths dodal, že humanitárni pracovníci pôsobiaci v Gaze sú v dôsledku nedodržiavania práva a zákona "terčom paľby, mieri sa na nich zbraňami, útočí sa na nich a sú zabíjaní".

V utorok sa v Káhire obnovili rokovania medzi predstaviteľmi USA, Izraela, Egypta a Kataru s cieľom dosiahnuť prímerie vo vojne medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas.
Griffiths vyjadril nádej, že rokovania budú úspešné, aby sa zabránilo izraelskému útoku na Rafah. Egyptská informačná služba však po utorkovom stretnutí vo vyhláseniach len potvrdila, že existuje riziko eskalácie konfliktu v prípade útoku na mesto a varovala pred dôsledkami konania Izraela.
Nemecko vyzýva Izrael odložiť ofenzívu
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková vyzvala v stredu Izrael, aby odložil plánovanú ofenzívu v meste Rafah v Pásme Gazy. Mal byť tiež súhlasiť s prímerím, ktoré by umožnilo prepustenie rukojemníkov a prísun humanitárnej pomoci.
Baerbocková pricestovala v stredu do Izraela už piatykrát od vypuknutia vojny v Pásme Gazy v októbri minulého roka.
Prijal ju izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac, ktorý jej poďakoval za pokračujúcu podporu Nemecka pre jeho krajinu.
"Sústredili sme sa na potrebu návratu všetkých rukojemníkov a porážku teroristickej organizácie Hamas," povedal Kac. Obaja podľa jeho kancelárie tiež diskutovali o možnostiach zaistenia, aby sa humanitárna pomoc nedostala do rúk Hamasu.
Kac tiež nemeckej rezortnej kolegyni povedal, že Agentúra OSN pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA) "už nemôže byť súčasťou (humanitárnej) pomoci a že sa musí nájsť alternatíva".
Popoludní sa Baerbocková stretla aj s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom a opozičným lídrom Jairom Lapidom. Vo štvrtok má na programe schôdzku s prezidentom Jicchakom Herzogom.
Macron telefonoval s Netanjahuom
Francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal v stredu v telefonáte izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi, že počet obetí v Pásme Gazy je "neúnosný" a že vojenské operácie Izraela sa tam "musia skončiť".
Macron v telefonáte uviedol, že Francúzsko je "pevne proti" izraelskej ofenzíve v meste Rafah na juhu Pásma Gazy. Zdôraznil tiež, že bezodkladne treba dosiahnuť dohodu o prímerí s palestínskym hnutím Hamas.
Francúzsky prezident tiež apeloval, že je bezpodmienečne nutné otvoriť všetky hraničné priechody do Pásma Gazy, aby sa na toto palestínske územie mohla doručovať humanitárna pomoc, informoval Macronov úrad.
Erdogan chce s Egyptom pomôcť
Turecko je pripravené spolupracovať s Egyptom na obnove Pásma Gazy, vyhlásil v stredu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Erdogan je na prvej návšteve Egypta od roku 2012 a s jeho prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím usporiadali v stredu v Káhire po bilaterálnych rozhovoroch spoločnú tlačovú konferenciu. Erdogan uviedol, že hlavnou témou bola humanitárna tragédia v Pásme Gazy.
"Budeme pokračovať v spolupráci a solidarite s našimi egyptskými bratmi, aby sme ukončili krviprelievanie v Pásme Gazy," povedal. Turecko je podľa jeho slov odhodlané zintenzívniť rozhovory s Egyptom na všetkých úrovniach s cieľom nastoliť mier a stabilitu v regióne.
Erdogan prisľúbil, že v krátkom čase zvýši obchod s Egyptom na 15 miliárd dolárov, pričom obe krajiny posudzujú aj spoluprácu v oblasti energetiky a obrany. Turecko uviedlo, že poskytne Egyptu ozbrojené bezpilotné lietadlá.
"Rád by som zdôraznil pretrvávajúce spojenie medzi našimi národmi za uplynulých desať rokov, pričom naše obchodné a investičné vzťahy zaznamenávajú stabilný rast," povedal Sísí.
Vzájomné vzťahy narušil vojenský prevrat v roku 2013. Zorganizoval ho vtedajší šéf armády Sísí a armáda po roku vo funkcii zosadila prvého demokraticky zvoleného prezidenta Muhammada Mursího, spojenca Turecka. Vzájomné diplomatické vzťahy sa znormalizovali až vlani, keď si obe krajiny vzájomne vymenovali veľvyslancov.
Erdogan sa od roku 2021 snaží zmierniť napätie s Egyptom, Spojenými arabskými emirátmi, Saudskou Arábiou a Izraelom. Od vlaňajšieho októbra sa však slovne napáda s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom po vypuknutí ničivej vojny Izraela proti palestínskemu militantnému hnutiu Hamas v Pásme Gazy.
Hamas a Izrael sa navzájom obviňujú
Izrael a palestínske militantné hnutie Hamas sa navzájom obviňujú z nedostatočného pokroku v rokovaniach o novom prímerí vo vojne v Pásme Gazy a prepustení ďalších rukojemníkov.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v stredu vyhlásil, že "Hamas nepredložil v Káhire žiadny nový návrh na prepustenie našich rukojemníkov". Trvá tiež na tom, že Izrael sa nepodvolí "klamným požiadavkám" Hamasu a pokrok v rokovaniach umožní iba zmena v jeho postoji.
Zdroje z Hamasu však uviedli, že prelom v rokovaniach blokuje Izrael. Jeden zdroj z Hamasu povedal, že delegácia má naplánované stretnutie s egyptskými predstaviteľmi v Káhire.
Na dosiahnutí dohody o prímerí vo vojne v Pásme Gazy pracujú vrcholní predstavitelia zo Spojených štátov, Izraela, Kataru a Egypta. Šéf izraelskej tajnej služby Mosad David Barnea pricestoval do Káhiry v utorok, uviedli pre DPA jej informátori na letisku. Sprevádzal ho šéf domácej tajnej služby Šin Bet, Ronen Bar.
Egypt, Katar a USA presadzujú dlhšie prímerie vo vojne palestínskom Pásme Gazy. V rámci prípadnej dohody budú zadržiavaní rukojemníci vymenení za palestínskych väzňov v Izraeli v niekoľkých fázach.
Počas prímeria vyrokovaného Egyptom, Katarom a Spojenými štátmi vlani v novembri bolo prepustených 105 rukojemníkov za 240 palestínskych väzňov. V súčasnosti Hamas stále zadržiava 134 ľudí, ale Izrael odhaduje, že najmenej 30 z nich už nežije.