SME

Klimatická kríza sa bude stupňovať. Šéf OSN kritizoval výdavky vlád na zbrojenie

Ak bude otepľovanie pokračovať, produkcia potravín sa v mnohých krajinách zníži.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

NEW YORK. Generálny tajomník OSN António Guterres vyjadril poľutovanie nad tým, že niektoré vlády kladú dôraz na nákup zbraní namiesto opatrení zameraných na boj proti globálnemu otepľovaniu a hladu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Je znepokojujúce, že vlády vynakladajú veľké finančné prostriedky na zbrojenie, zatiaľ čo rozpočet na potravinovú bezpečnosť, opatrenia v oblasti klímy a širší udržateľný rozvoj je obmedzený," povedal Guterres na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN o súvislostiach medzi potravinovou, klimatickou a konfliktnou krízou.

SkryťVypnúť reklamu

"Môžeme prelomiť smrtiace prepojenie hladu, klimatického chaosu a konfliktov, a potlačiť hrozbu, ktorú predstavujú pre medzinárodný mier a bezpečnosť," uviedol a vyzval OSN, aby narábala s politikou, ktorá rieši všetky tri problémy "súčasne".

Guterres tiež upozornil, že bez opatrení sa "situácia zhorší". "Konflikty sa množia. Klimatická kríza sa bude stupňovať, pretože emisie sa naďalej zvyšujú. A akútna potravinová neistota sa z roka na rok zvyšuje," vyhlásil generálny tajomník.

Šéf OSN pre klímu Simon Stiell zdôraznil prepojenie medzi týmito tromi problémami a Bezpečnostnej rade povedal, že spolu sú "zničujúce".

"Národná bezpečnosť neexistuje bez potravinovej bezpečnosti. A potravinová bezpečnosť nebude existovať bez posilnených opatrení na zastavenie klimatickej zmeny," uviedol.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak bude otepľovanie pokračovať, produkcia potravín sa v mnohých krajinách zníži. V iných sa zvýši len málo. Je pravdepodobný nedostatok potravín, prudký nárast cien a hlad. Bez opatrení v oblasti klímy je to takmer isté," zdôraznil Stiell.

Na demonštráciu prepojenia medzi globálnym otepľovaním, poľnohospodárstvom a konfliktmi niekoľko rečníkov poukázalo na spory o využívanie pôdy v západnej a strednej Afrike medzi kočovnými pastiermi, ktorí sa niekedy presúvajú z krajiny do krajiny, a usadlými poľnohospodármi.

"Klimatická zmena a environmentálne aj bezpečnostné tlaky upravili tieto migračné trasy," varovala zástupkyňa generálneho riaditeľa Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) Beth Bechdolová a pripomenula situáciu v krajinách ako Burkina Faso, Mali a Niger.

SkryťVypnúť reklamu

"To viedlo k neustálemu zvyšovaniu napätia medzi poľnohospodárskymi a pastierskymi komunitami, ktoré často súvisí s rastúcou konkurenciou o už aj tak vzácne prírodné zdroje ako voda a pôda, alebo so škodami na úrode na poliach," zakončila.

Klíma

Okrem školského areálu budú dažďové záhrady a ďalšie opatrenia realizované aj v areáli futbalového ihriska.

Rastliny postupne absorbujú vodu a uvoľňujú ju späť do prostredia.


Ilustračné foto.

Firma Dryad plánuje uviesť dron na trh v roku 2026.


SITA 1
Súvisiace témy: USA, OSN
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  2. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  4. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  5. Plátené tašky a opakované použitie
  6. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor
  7. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  8. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  1. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  3. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Podpora projektov, ktoré učia ľudí postaviť sa za seba
  6. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 8 187
  2. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 4 909
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 4 457
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 158
  5. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 726
  6. Plátené tašky a opakované použitie 2 675
  7. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna 2 283
  8. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 2 118
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Do enklávy sa vracia opäť v auguste.


4
Ilustračné foto.

Príjmy z exportu využíval Asad na financovanie svojho režimu.


TASR
Pavel Blažek.

Opozícia požadovala, aby Blažek na schôdzi všetko podrobne vysvetlil.


TASR
Šéf nemeckej diplomacie Johann Wadephul prijal svoj poľský náprotivok Radoslawa Sikorského v Berlíne.

Wadephul uviedol, že nemecko-poľské partnerstvo je veľmi silné.


TASR

Sportnet

Edmonton Oilers - Florida Panthers: ONLINE prenos z 1. zápasu finále play-off NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos z 1. zápasu finále play-off NHL: Edmonton Oilers - Florida Panthers.


Novak Djokovič

Srb triumfoval v štyroch setoch.


TASR
Cristiano Ronaldo v zápase Nemecko - Portugalsko (semifinále Ligy národov)

Portugalci sa stali prvými finalistami Ligy národov.


a 1 ďalší
Fermin Lopez v drese Španielska

Španieli zverejnili záverečnú nomináciu na slovenský šampionát.


Sportnet, TASR
SkryťZatvoriť reklamu