BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Rezignácia maďarskej prezidentky Katalin Novákovej nestačila na upokojenie situácie v Maďarsku, ktorým otriasa škandál s udelením milosti v kauze sexuálneho zneužívania detí.
Prezidentka odstúpila cez víkend pod tlakom verejnosti po tom, ako nezávislý spravodajský server 444 informoval o prezidentskej milosti.
Katalin Nováková ju udelila minulý rok pri príležitosti pápežskej návštevy v Maďarsku aj mužovi, ktorý bol odsúdený za to, že pomáhal kryť sexuálne násilie v detskom domove.
Odstúpenie prezidentky veľká časť verejnosti vníma ako nedostatočné vyvodenie dôsledkov, pričom nevyjasnená zostáva väčšina otázok o prípade a možnom zapojení iných, aj vláde blízkych aktérov doň.
V krajine sa aj preto na piatok chystá občiansky protest, ktorý organizuje skupina influencerov a ku ktorému sa pridali aj opozičné strany. Tie zrušili svoje pôvodne naplánované protesty, aby sa pridali k zjednotenému zhromaždeniu na budapeštianskom Námestí hrdinov.
„Žiadny politický škandál od roku 2010 nemal taký rýchly a silný politický dosah,“ píše v analýze maďarský think-tank Political Capital.
Podľa organizácie sa totiž spojili dva problémy - škandál zasahuje do najvyšších kruhov režimu premiéra Viktora Orbána a zároveň zasiahol jeden zo základov jeho identity.

Orbán sa totiž dlhodobo štylizuje do polohy konzervatívneho ochrancu tradičnej rodiny a detí. „Strana Fidesz urobila z ochrany detí jeden zo základných bodov svojej agendy. Politických oponentov často obviňuje z pedofílie a presadila zákon ‚na ochranu detí', v ktorom spojila pedofíliu a homosexualitu do jedného balíka,“ rozoberá analýza.
Orbánovmu režimu priťažil aj fakt, že ho verejne kritizoval Péter Magyar, exmanžel bývalej ministerky spravodlivosti Judit Vargovej, ktorá sa pre škandál vzdala poslaneckého mandátu aj pozície líderky kandidátky Fideszu do Európskeho parlamentu.
Magyar totiž naznačil, že skutoční páchatelia nie sú tí, ktorí sú za škandálom zneužívania detí viditeľní.
Kritiku vztiahol na celý režim a vyhlásil, že „polovicu krajiny kontroluje zopár rodín“. Vyzval navyše na odvolanie Antala Rogána, šéfa kabinetu premiéra Viktora Orbána.
Tlaku na odstúpenie čelí aj Zoltán Balog, biskup maďarskej reformovanej cirkvi. Podľa niektorých maďarských médií to bol on, kto u prezidentky Novákovej loboval za omilostenie muža identifikovaného ako Endre K.
V článku sa dočítate:
- aké dôsledky zatiaľ škandál znamená pre režim Viktora Orbána,
- či môže ohroziť Orbánovo postavenie,
- čo hovorí bývalý Orbánov spojenec, ktorý sa obrátil proti režimu.
Stále nevedia, prečo
„Predbežne sa nezdá, že by Orbánova povesť medzi jeho stúpencami mala utrpieť, ale jedno je isté: Za posledných 14 rokov jeho dôveryhodnosť nikdy nebola takto ohrozená,“ píše v analýze Political Capital.
Hoci politická zodpovednosť spočinula na bývalej ministerke spravodlivosti Judit Vargovej, mimovládka pripomína, že ani po dvojrezignácii verejnosť stále nepozná odpoveď na otázku, prečo vôbec prezidentka podpísala milosť človeku, ktorý pomáhal pri zneužívaní detí.
K upokojeniu situácie neprispelo ani rozhodnutie synody maďarskej Reformovanej cirkvi, ktorej predsedá biskup Zoltán Balog.
Ten v minulosti slúžil v Orbánovej vláde ako minister pre ľudské zdroje a má blízko ku Katalin Novákovej, ktorej robil poradcu. Odchádzajúca prezidentka sa tiež hlási k reformovanej cirkvi.
Podľa informácií servera 444 Orbán Balogovi pripisoval spoluzodpovednosť za spornú milosť. To, že omilostený zločinec mal blízko k Balogovi, novinárom potvrdili aj ich zdroje.
Synoda, ktorá je hlavným rozhodovacím orgánom reformovanej cirkvi, však vo štvrtok hlasovaním rozhodla, že Balog by mal zostať na jej čele.
Obrátenie Magyara
Pre Orbánov režim však môže podľa Political Capitalu mať dôsledky najmä komplikácia, ktorú spôsobil jeho doterajší spojenec Péter Magyar.
Magyar, človek z vnútorných kruhov Fideszu, ktorý je zároveň bývalým manželom Judit Vargovej, sa prakticky verejne rozišiel s Orbánovým režimom. Urobil tak v sledovanej nedeľnej politickej debate na nezávislom kanáli Partizán, kde oznámil, že odstupuje zo svojich postov v štátnych spoločnostiach, v ktorých pôsobil, ako aj z dozornej rady pološtátnej MBH Bank Nyrt.
„Nechcem byť súčasťou systému, v ktorom sa tí, ktorí v skutočnosti držia v rukách moc, schovávajú za sukňami žien,“ napísal neskôr.
V rozhovore okrem iného rozprával aj o tom, ako sa mu vyhrážali ľudia z tajných služieb, píše 444.
„Mal som to potešenie osobne spoznať, ako funguje tento systém, preto viem, že sa ma pokúsia obviniť, zdiskreditovať, zničiť a použiť proti mne tých, ktorí mi v minulosti boli blízki, ale chcem povedať, že sa nebojím a žiadam, aby sa nik nebál postaviť sa za pravdu a za našu krajinu,“ napísal Magyar neskôr na facebooku.
Zatiaľ nie je jasné, aké pohnútky ho viedli k tomu, aby sa obrátil proti režimu, ani to, či má v systéme spojencov alebo prípadných nasledovníkov.
On sám argumentoval tým, že doteraz nechcel verejne hovoriť z bližšie nešpecifikovaných rodinných dôvodov a tiež preto, že „rozísť sa s celým svojím predošlým životom a riskovať desaťročia budované medziľudské vzťahy je nesmierne ťažké rozhodnutie.
Odvtedy už na facebooku publikoval viacero vyjadrení, v ktorých verejne kritizoval šéfa Orbánovho kabinetu Antala Rogána aj Orbánovho zaťa Istvána Tiborcza a vyzýval svojich spolustraníkov, aby na sobotňajšom zjazde Fidezsu dali najavo, že sa nezhodujú s Rogánovou víziou strany.
„Vláda sa nezaoberá zúfalými pokusmi ľudí v beznádejnej situácii,“ cituje 444 reakciu na Magyarove slová, ktorú médiám poskytol Orbánov hovorca Bertalan Havasi.
Samotný Viktor Orbán už celé dni nereagoval na sociálnych sieťach, čo je správanie, aké si u neho miestne médiá nepamätajú. Na jeho profile na facebooku sa vo štvrtok, po šiestich dňoch, objavil príspevok s fotografiou zo zasadnutia vlády a s jednoduchým konštatovaním "Vláda pracuje".
V nevhodnom čase
Magyarovu kritiku využila opozícia, ktorá po odstúpení prezidentky a ministerky spravodlivosti žiada aj pád Antala Rogána.
Škandál sa tak ľahko nerozplynie už len preto, že maďarský parlament musí do tridsiatich dní zvoliť nového prezidenta, v krajine hlavu štátu nevolia priamo, píše Political Capital.
Orbán podľa analýzy think-tanku bude musieť reagovať a pravdepodobne sa pokúsi ešte viac obmedziť slobodné médiá. Na to môže použiť napríklad novovytvorený „Úrad na ochranu suverenity,“ ktorý analýza označuje za nástroj nátlaku voči médiám, opozícii a mimovládkam.
Prezidentka, ktorú si Orbán sám vybral, musela odísť v období, ktoré je pre Orbána už aj tak komplikované. Jeho strana Fidesz musí reagovať na krízu životných nákladov doma v Maďarsku a zároveň je v neustálom konflikte s partnermi v Európskej únii v súvislosti s podporou pre Ukrajinu, poznamenáva Rádio Slobodná Európa (RFE).
Navyše Maďarsko má v júli prebrať rotujúce polročné predsedníctvo v rade EÚ a Orbánovi západní kritici sa obávajú, že to len zvýrazní rozdiely medzi Maďarskom a zvyškom únie nielen v otázkach zahraničnej politiky, ale aj v otázkach demokracie a právneho štátu, píše RFE.