SME

Mali to byť najmenej prekvapivé voľby v histórii Pakistanu. Nakoniec sa stali pokojnou vzburou

Armáda sa môže snažiť o udržanie si moci.

Oslavy po voľbách v Pakistane. Oslavy po voľbách v Pakistane. (Zdroj: TASR/AP)

Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post

Minulotýždňové parlamentné voľby v Pakistane sprevádzal oprávnený cynizmus. Historický precedens naznačoval, že vojenské orgány krajiny nebudú akceptovať výsledok, ktorý by bol v rozpore s ich politickým programom.

Nedávne udalosti naznačovali, že armáda prostredníctvom súdnictva pripravuje pôdu pre svojich favorizovaných kandidátov.

A napriek tomu, keď sa cez víkend skončilo sčítavanie hlasov, viedli budúci zákonodarcovia z frakcie, ktorej bolo technicky zakázané zúčastniť sa na voľbách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kandidáti spojení so stranou Hnutie za spravodlivosť väzneného expremiéra Imrána Chána, známe pod urdskou skratkou PTI, získali najmenej 93 kresiel v pakistanskom Národnom zhromaždení. Porazili tak stredopravú stranu vedenú Navázom Šarífom, ďalším bývalým premiérom.

Šaríf je všeobecne vnímaný ako kandidát, ktorého by pakistanskí generáli radi videli vo vedení krajiny, kde sa voľby často pejoratívne označujú ako „výber“.

Chán, ktorý bol v roku 2022 odstavený od moci po konflikte s najvyššími vojenskými predstaviteľmi, je v súčasnosti vo väzení na základe štyroch samostatných súdnych rozsudkov, ktoré jeho stúpenci považujú za politicky motivované.

Záplava súdnych sporov ho vyradila z boja a prinútila spojencov PTI schopných uchádzať sa o hlasy voličov, aby kandidovali len ako nezávislí.

SkryťVypnúť reklamu

Pakistanskí voliči však, zdá sa, rozpoznali represívnu taktiku proti PTI a stranu vo voľbách podporili. Chánova strana tiež využila značný vplyv sociálnych médií a technológií, ako je umelá inteligencia, aby sa posolstvo jej lídra dostalo k voličom bez ohľadu na právne obmedzenia.

Ohromujúci prejav vzdoru

V nedeľu predstavitelia PTI poukazovali na zjavné dôkazy o manipulácii s hlasmi na viac ako desiatich miestach, kde podľa nich mali vyhrať, a začali podávať množstvo súdnych žalôb spochybňujúcich výsledky volieb.

Ale aj bez týchto hlasov sa im podarilo zabezpečiť si silný mandát. „Hlasovanie bolo ohromujúcim prejavom vzdoru. Mali to byť najmenej prekvapivé voľby v pakistanskej histórii,“ povedal Omar Waraich, osobitný poradca Nadácie otvorenej spoločnosti a dlhoročný pozorovateľ Pakistanu.

SkryťVypnúť reklamu

„Namiesto toho sa z nich stala pokojná vzbura proti mocnému vojenskému zriadeniu.“

Chán a jeho populistická PTI sa dostali k moci v roku 2018 vo voľbách, v ktorých armáda uplatnila svoju kontrolu nad pákami moci v prospech strany. Šaríf sa v tom čase topil v súdnych kauzách a neskôr utiekol z krajiny do exilu.

V Chánových vzťahoch s armádou sa však neskôr objavili trhliny a širšia frustrácia z jeho demagogického vedenia vlády sa nakoniec zvrhla na politickú krízu, ktorá vyústila do hlasovania o nedôvere a následného pádu jeho vlády. Chán a jeho spojenci sa dodnes rozčuľujú nad údajným zasahovaním Spojených štátov, ktoré obviňujú, že ho odstavili od moci.

Dočasný režim, ktorý nasledoval, zahŕňal Šarífovu Pakistanskú moslimskú ligu (PML-N) aj stredoľavú Pakistanskú ľudovú stranu, ktorú viedol syn zavraždenej bývalej premiérky Bénazír Bhuttovej.

SkryťVypnúť reklamu

Obe strany sú riadené ako léna dynastických rodín a už dlho sú pevnou súčasťou pakistanskej politiky.

Rovnako ako Chán však zápasili s ekonomickými problémami Pakistanu, a nedokázali si získať veľkú podporu verejnosti. Šaríf a ďalší členovia pakistanského civilného politického establišmentu vkladali nádeje do nových volieb, ktoré by posilnili ich legitimitu.

To sa však nepodarilo, aj keď sa zdalo, že armádou hlboko vedený štát sa vydal na cestu, na ktorej by zmaril šance PTI. „Pakistanskí voliči vzdorovali všetkým prekážkam a množstvu obrovských volebných bariér, aby vyslali jasný odkaz - už viac nechcú, aby armáda zasahovala do politiky a odklonili sa od dvoch dynastických strán, ktoré vládli Pakistanu celé desaťročia,“ povedala Madiha Afzalová, pakistanská vedkyňa z Brookings Institution. „Toto posolstvo je samo osebe nádejou pre pakistanskú demokraciu.“

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodovanie o budúcnosti

Nie je zďaleka isté, že politici spojení s PTI vytvoria budúcu vládu. Šarífova strana technicky získala najviac kresiel, pretože Chánovi spojenci nemohli kandidovať pod hlavičkou svojej strany. Niektorí z týchto zvolených zákonodarcov by ešte mohli prebehnúť do širšej koalície vedenej Šarífom, ktorý sa v deň volieb chválil, že na získanie svojho štvrtého funkčného obdobia nebude potrebovať ani koaličné rokovania.

„Budúca vláda by mohla zahŕňať niektorých kandidátov, ktorí kandidovali na kandidátke Chánovej strany. Všetkým jej kandidátom súd nariadil, aby pred voľbami kandidovali ako nezávislí, čo teraz otvára možnosť, že konkurenčné strany v najbližších dňoch niektorých z nich prevezmú,“ informovali z Pakistanu novinári Rick Noack, Shaiq Hussain a Haq Nawaz Khan z denníka The Washington Post. „To by mohlo znamenať, že nadchádzajúce koaličné rokovania budú mimoriadne napäté a že sa prehĺbi polarizácia medzi Chánovými stúpencami a jeho odporcami v tejto 240-miliónovej krajine s jadrovými zbraňami.“

SkryťVypnúť reklamu

Vojenské orgány krajiny môžu výsledok volieb považovať aj za ďalší dôvod na upevnenie svojej moci. Pakistanský komentátor Abbás Násir poukázal na neúspešné pokusy Pakistanu prekonať dedičstvo vojenských prevratov a intervencií. „Nie je však známe, že by sme sa poučili z vlastných chýb. Je pravda, že volebný proces sa dá riadiť, ale len do určitej miery a nie viac.“

Akýkoľvek výsledok, ktorý PTI zabráni prevziať moc, bude nevyhnutne vnímaný ako podozrivý. „Legitimita týchto volieb sa dostala do vážnych pochybností, takže v očiach ľudí nebudú mať žiadnu dôveryhodnosť,“ povedal pre denník The Guardian bývalý pakistanský premiér Šahíd Chakan Abbasi. „Jediný spôsob, ako môžu získať legitimitu, je zahrnúť Imrána Chána. Akékoľvek riešenie bez Chána nebude funkčné. Otázka však znie: Bude to [vojenský] establišment akceptovať?“

SkryťVypnúť reklamu

Pakistanskí generáli môžu evidovať varovania vo vyhláseniach vlád a predstaviteľov z iných krajín vrátane niektorých amerických zákonodarcov, ktorí naliehajú na pakistanské orgány, aby udržiavali demokraciu a vyhýbali sa zasahovaniu do volieb, ale ešte hlasnejšie sa [v ich ušiach] ozývajú hlasy bližšie k domovu.

„S neuveriteľne vysokými šancami si voliči vydobyli späť svoju demokraciu,“ povedal Waraich. „Hoci Chánovej strane bola odopretá väčšina a možno nebude môcť zostaviť vládu, je jasné, že teraz je tu nezvratný trend. Mladí Pakistanci majú jasno v tom, že o svojej budúcnosti budú rozhodovať oni, a nie muži v uniformách.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 16 630
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 509
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 274
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 160
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 848
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 764
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 717
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 874
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Izrael 18. marca po takmer dvoch mesiacoch prímeria obnovil boje v Pásme Gazy.


TASR
Kamila po omši zaželala prítomnému davu šťastnú Veľkú noc.

Pozornosť médií zaujala prítomnosť Andrewa.


TASR

Incidenty sa odohrali v utorok a vo štvrtok.


TASR 2

Beninská armáda sa k najnovšiemu incidentu dosiaľ nevyjadrila.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu