KYJEV, BRATISLAVA. Dvadsaťštyriročný Pavlo Žilin vždy chcel byť vojakom. Po tom, čo v roku 2022 ruské vojská vtrhli na Ukrajinu, bojoval pri Kyjeve, pri Soledare a neskôr na Donbase a pri Bachmute. Tam neďaleko neho dopadol delostrelecký granát. Prišiel o celú pravú ruku, ktorá ho ešte stále bolí. V nohe mu zostal šrapnel, opisuje jeho osud britská BBC.
Žilin však chcel ďalej slúžiť, a tak sa stal regrutačným dôstojníkom. Slúži v meste Čerkasy v centrálnej časti Ukrajiny, kde sa snaží získavať posily pre ukrajinskú armádu.
"Nerozumiem tomu," hovorí. "Ľudia si žijú svoje životy, akoby vojna bola niekde ďaleko. Toto je totálna invázia, no ľudí akoby to netrápilo," cituje ho BBC.
Napriek traume z vojny si stále myslí, že ľudia by mali stáť zjednotení tak ako v prvý deň vojny.
"Jedného dňa sa ich deti budú pýtať, čo robili počas vojny, kde tí muži bojovali. Keď odpovedia 'skrýval som sa', v očiach svojich detí hneď klesnú," hovorí Pavlo.
Pavlov príbeh je iba jedným zo série príbehov vojakov, v ktorej britskí novinári ukazujú, aká je Ukrajina napriek odhodlaniu po dvoch rokoch vzdoru z vojny unavená a prečo môže mať problém zmobilizovať ďalšie sily do svojej armády.
Mobilizácia sa spomínala ako jeden z dôvodov aj vtedy, keď sa prezident Volodymyr Zelenskyj rozhodoval o odvolaní hlavného veliteľa ozbrojených síl Valerija Zalužného. Ten údajne uvažoval o mobilizácii až pol milióna ľudí, na čo Zelenskyj nechcel pristúpiť.
Mobilizácia prináša celú sériu problémov od morálnych cez ekonomické a materiálne až po jej dosahy na demografiu.
V článku sa dočítate:
- Ako momentálne bojujú ukrajinskí vojaci.
- Ako k téme mobilizácie pristupuje nový veliteľ Oleksandr Syrskyj.
- Ako by mohla pomôcť obrancom Ukrajiny.
- Aké dosahy by mala na jej obyvateľov.
Najprv potrebujú zbrane
Ukrajinská taktika momentálne spočíva v nádeji, že tento rok sa obrancom za pomoci nových dodávok americkej výzbroje podarí udržať jestvujúce frontové línie, opisujú stav bojov New York Times.
Kyjev medzitým dokáže udržiavať Rusov v ako-tak bezpečnej vzdialenosti dronovými útokmi a sabotážami. Tento čas by podľa NYT Ukrajina mohla využiť na doplnenie stavov v armáde pomocou mobilizácie. Ak Washington prestane dodávať vybavenie, Ukrajine hrozí ruský prielom.
V momentálnej fáze vojny majú iniciatívu v rukách ruské invázne sily, ktoré na obrancov tlačia na niekoľkých miestach, najakútnejším sa javí mesto Avdijivka neďaleko Donecka na juhovýchode Ukrajiny.
Ukrajinské ozbrojené sily sa potýkajú s personálnym problémom. Tí, ktorí do armády vstúpiť chceli, už vstúpili a niektorí bojujú už dva roky. Velitelia tak majú problém rotovať jednotky, ktoré sú zapojené do najintenzívnejších bojov.
"Vojaci na fronte väčšinou strávia tri dni, počas ktorých spia na zmeny v zákopoch a bunkroch obklopení streľbou," opisujú bojové podmienky New York Times. Po troch dňoch odchádzajú z frontu na menej rizikové miesta a môžu nocovať napríklad v opustených domoch.
Mobilizácia nových síl by mohla pomôcť zabezpečiť týmto vojakom dlhší oddych, no okrem politického nesúhlasu sa už stretla aj s protestmi ľudí na uliciach.