JERUZALEM. Izraelským ozbrojeným silám sa v spolupráci s tajnou službou Šin Bet a políciou podarilo v meste Rafah ležiacom na juhu Pásma Gazy oslobodiť dvoch rukojemníkov, ktorých palestínski militanti z Hamasu zajali pri svojom vpáde do Izraela zo 7. októbra.
Druhá úspešná operácia
Mužov vo veku 60 a 70 rokov uniesli z kibucu Nir Jicchak nachádzajúcom sa na severozápadnom okraji Negevskej púšte. Obaja zachránení rukojemníci sú v dobrom stave a previezli ich na vyšetrenie do Nemocnice Šeba v meste Ramat Gan.
Ide o najväčšiu nemocnicu v Izraeli aj na Blízkom východe.
Izraelský minister obrany Joav Gallant, ktorý sledoval záchrannú operáciu z operačnej miestnosti, ju označil za „pôsobivú“.
Loading
...
Times of Israel pripomenul, že išlo len o druhú úspešnú operáciu svojho druhu od začiatku vojny v Pásme Gazy.
Teroristi Hamasu a ďalších extrémistických skupín zabili počas útoku na Izrael vyše 1100 ľudí a ďalších 250 uniesli. Izraelská armáda následne spustila letecké útoky a pozemnú ofenzívu proti Hamasu a jeho spojencom v Pásme Gazy.
V rukách Hamasu je v súčasnosti podľa izraelskej vlády stále 136 ľudí, no najmenej 30 už nežije.
Armáda v pondelok zopakovala, že sa bude naďalej všemožne snažiť priviesť týchto rukojemníkov domov.

Letecké nálety na Rafah
Izreal okrem toho podnikol vlnu leteckých útokov na Rafah. Ministerstvo zdravotníctva Gazy, ktoré je pod kontrolou Hamasu, informovalo o približne sto" obetiach.
Ministerstvo tak upravilo predchádzajúci počet 52 obetí, ktoré si malo vyžiadať izraelské bombardovanie v tomto meste na hraniciach Gazy s Egyptom. Izraelských náletov malo byť okolo 40.
Nálety podľa ministerstva zasiahli 14 domov a tri mešity v rôznych častiach Rafahu.
Novinár agentúry AP nachádzajúci sa v Rafahu uviedol, že zasiahnuté bolo aj okolie kuvajtskej nemocnice.
Izraelská armáda podľa AP potvrdila, že zaútočila na „teroristické ciele v oblasti Šabúra“, jednej zo štvrtí Rafahu.
Samotný Hamas to v pondelok podľa stanice CNN označil za "strašný masaker" na civilistoch v Rafahu.
"Ohavné masakre na bezbranných civilistoch a vysídlených deťoch, ženách a starších ľuďoch sa považujú za pokračovanie genocídnej vojny a pokusov o nútené vysídlenie, ktoré (Izrael) vedie voči palestínskemu ľudu," uviedlo hnutie.
Vo vyhlásení zároveň obvinilo amerického prezidenta Joea Bidena z "plnej zodpovednosti" za civilné obete na životoch.
Preplnené mesto
Netanjahu v piatok nariadil armáde, aby pred očakávanou pozemnou inváziou do Rafahu pripravila plán na evakuáciu civilistov. V tomto meste, ktoré malo pred vojnou medzi Izraelom a Hamasom okolo 300-tisíc obyvateľov, sa teraz nachádza odhadom 1,4 milióna ľudí. Väčšina z nich tam utiekla pred bojmi z iných častí Pásma Gazy.
Americký prezident Joe Biden vyzval v nedeľu Netanjahua, aby židovský štát nepodnikal vojenskú operáciu proti Hamasu v Rafahu, kým nie je vypracovaný „dôveryhodný a vykonateľný“ plánu na ochranu civilistov.
Loading
...