SME

Posilnenie kompetencií europarlamentu podmieňujú zásadné reformy EÚ

Nezaradení europoslanci majú obmedzené možnosti.

Autor je riaditeľom Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.

Členstvo europoslancov v politických frakciách je kľúčové pri presadzovaní vlastnej agendy. Ich zaradenie do najdôležitejších politických skupín zvyšuje možnosti ich výtlaku, keďže nachádzanie podpory pre svoje návrhy zo strany ďalších europoslancov je jednoduchšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nezaradení poslanci majú v tomto kontexte oveľa ťažšiu pozíciu, keďže podpora kolegov pre ich návrhy sa im hľadá oveľa zložitejšie. Vzhľadom na oveľa ťažšiu presaditeľnosť vlastných návrhov sa ich úloha redukuje skôr na komentovanie návrhov iných poslancov.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenskí europoslanci pôsobia v rôznych frakciách, druhý najpočetnejší poslanecký klub – Socialisti a demokrati – je však od jesene minulého roka bez zástupcov Slovenska. Dve slovenské europoslankyne Monika Beňová a Katarína Roth Neveďalová z frakcie vystúpili, slovenský europoslanec si zasa pozastavil členstvo.

K vystúpeniu z frakcie Socialistov a demokratov (SaD) viedlo europoslankyne rozhodnutie pozastaviť členstvo strany Smer – SSD, ktorú v europarlamente reprezentujú, v Strane európskych socialistov (PES). Európska strana tak reagovala na vytvorenie vládnej koalície Smeru so Slovenskou národnou stranou, ktorej predstaviteľov považuje vzhľadom na deklarované názory a postoje za extrémistických.

Monika Beňová, ktorá je v europarlamente najdlhšie pôsobiacim zástupcom, respektíve zástupkyňou zo Slovenska, na takýto krok PES nevidí dôvod – Smer už vládu s SNS tvoril aj v minulosti a vtedy k pozastaveniu jeho členstva neprišlo. Zároveň však priznáva, že SMER - SSD sa vo svojej predvolebnej kampani a rétorike jeho lídrov prispôsobil viac očakávaniam a hodnotovým orientáciám svojich voličov.

SkryťVypnúť reklamu

To, či sa vo voľbách 8. júna potvrdí príklon voličov smerom k nacionalistickým a populistickým stranám, je nateraz otázne. Tradičné politické strany, respektíve ich frakcie, by v každom prípade mali hľadať nové spôsoby, ako svoje idey urobiť pre občanov atraktívnejšími.

Mali by si uvedomiť, že boj o voliča nevyhrajú iba bazírovaním na tradičných postupoch a rétorike. Neznamená to však, že by mali vo svojich vyjadreniach relativizovať hodnoty, na ktorých je EÚ založená a spochybňovať princípy jej fungovania.

Občania EÚ, prinajmenšom ich významná časť, sa naisto zaujíma o scenáre zefektívnenia fungovania EÚ tak, aby prinášala ešte výraznejšie benefity pre celé spoločenstvo, jednotlivé členské štáty i ich samotných. V rétorike by preto mal prevažovať konštruktívny prístup.

SkryťVypnúť reklamu

Monika Beňová očakáva, že PES zrejme svoje rozhodnutie o pozastavení členstva pre SMER - SSD po eurovoľbách prehodnotí, keďže hlasy poslancov zastupujúcich slovenskú stranu budú pri hlasovaniach v novom europarlamente potrebné. Pokiaľ sa tak nestane, Smer sa s PES definitívne rozlúči. Na sebareflexiu vo vlastnej strane však v tejto súvislosti nevidí žiadny dôvod.

Európsky parlament v pozícii spolurozhodovateľa

Zástupcom Slovenska, ktorý aktuálne v europarlamente zastáva pozíciu podpredsedu po Michalovi Šimečkovi, sa stal Martin Hojsík.

Monika Beňová zastávala v europarlamente až do vystúpenia z frakcie Socialistov a demokratov pozíciu kvestorky, a to dokonca počas dvoch volebných období. Túto funkciu však nepovažuje v kontexte formovania európskych politík či pozícií EP za zásadnú. Ide totiž o pozíciu súvisiacu s vnútorným fungovaním parlamentu, zameranú viac na realizáciu praktických otázok, akými je napríklad dodržiavanie kódexu správania sa, ale i dostupnosť rôzneho typu služieb pre europoslancov.

SkryťVypnúť reklamu

Pozície predsedov a podpredsedov sú z hľadiska politického rozmeru europarlamentu predsa len významnejšie, aj keď ich presah na jednotlivé členské štáty je skôr obmedzený.

Samotné pôsobenie europarlamentu v rozhodovacom procese na úrovni EÚ by sa výrazne posilnilo až na základe schválenia zásadných reforiem. Treba však uznať, že po prijatí Lisabonskej zmluvy v roku 2009 kompetencie europarlamentu predsa len vzrástli. Parlament si napríklad môže od Európskej komisie vyžiadať legislatívnu iniciatívu, v konečnom dôsledku je však pri prijímaní dôležitých noriem iba spolurozhodovateľom.

Nezriedka sa tiež stáva, že pozície parlamentu a Európskej rady k rovnakej téme sú diametrálne odlišné. Existuje síce možnosť nachádzať prieniky, spoločné riešenia, obzvlášť pri citlivých témach sa to však často nedarí. V prijímaní legislatívnych opatrení tak prichádza ku sklzom, respektíve sa legislatíva odsúva.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti viaceré členské štáty uvažujú o uskutočnení rozsiahlych reforiem, ktoré by významným spôsobom ovplyvnili chod EÚ v budúcnosti. Patrí medzi ne aj prechod od jednomyseľného hlasovania k spôsobu hlasovania kvalifikovanou väčšinou. V tejto otázke sú a zrejme aj zostanú predstavitelia členských štátov EÚ i europoslanci rozdelení.

Niektorí – a patrí medzi nich aj Monika Beňová – sa odporúčajú zamerať skôr na dôslednú implementáciu Lisabonskej zmluvy, ktorej návrh bol riadne prediskutovaný v „národných“ parlamentoch členských štátov a ktorá vstúpila do platnosti iba v roku 2009. Iní považujú takéto riešenie za nepostačujúce.

V každom prípade, možnosť sformulovať pozíciu k týmto otázkam by mala vládnym predstaviteľom napomôcť dobre štruktúrovaná diskusia so zástupcami širšej odbornej verejnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Európske témy nie sú viditeľné

Slovensko v účasti v eurovoľbách dlhodobo zaostáva za ostatnými krajinami. Stalo sa známe najnižšou účasťou v rámci celej EÚ. Vyššiu účasť v posledných eurovoľbách v roku 2019 možno – prinajmenšom do istej miery – pripísať aj pretrvávajúcemu záujmu voličov súvisiacemu s prezidentskými voľbami, ktoré eurovoľbám predchádzali.

Európske témy boli v slovenskom predvolebnom diskurze pred minuloročnými parlamentnými voľbami prítomné iba v obmedzenej miere. Viacerí politickí predstavitelia sa zdráhali precíznejšie formulovať vlastné názory na európske politiky, respektíve fungovanie EÚ, nehovoriac už o návrhoch konštruktívnych riešení. Šancu pôsobiť motivujúco na voličov tak slovenské parlamentné strany do značnej miery nevyužili.

SkryťVypnúť reklamu

Absentuje tiež širšia diskusia zameraná na dôležité otázky budúcnosti európskej integrácie, napríklad aj pokiaľ ide o na úrovni EÚ intenzívne diskutovanú otázku otvárania zmlúv či prechodu od jednotného hlasovania k hlasovaniu kvalifikovanou väčšinou. Diskusia k tejto téme sa na Slovensku začala realizovať iba v úzkom kruhu expertov, ďalej však nepokračuje.

Naopak, strany aktuálnej vládnej koalície k nej pristúpili veľmi politicky a prípadné obmedzenia práva veta pri rozhodovacích procesoch kategoricky odmietajú, bez iniciovania akejkoľvek diskusie.

Nie je preto vylúčené, že táto otázka bude tvoriť jednu z nosných tém kampane pred voľbami do europarlamentu. Problémom nízkej účasti slovenských voličov v eurovoľbách je i fakt, že otázka reprezentácie v Európskom parlamente a s ňou súvisiaca možnosť ovplyvniť fungovanie EÚ sa dostáva do pozornosti predstaviteľov väčšiny politických strán až v predvolebnom období.

SkryťVypnúť reklamu

Tesne po voľbách a ani neskôr sa ňou nikto intenzívne nezaoberá. Miera účasti v eurovoľbách tak kopíruje nezáujem „domácich“ politikov o európske záležitosti.

Tento článok vyšiel v rámci projektu realizovaného s finančnou podporou Európskej únie v rámci grantového programu Európskeho parlamentu v oblasti komunikácie. Obsah odráža názory autora a je zaň výlučne zodpovedná Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku. Európsky parlament nenesie žiadnu zodpovednosť za použitie obsiahnutých informácií.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 11 028
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 950
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 836
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 449
  5. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 331
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 257
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 116
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 389
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


14
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


9
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


3
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


15

Neprehliadnite tiež

Komunistická Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia.

Cvičenia sa zameriavajú na zdokonaľovanie sa v blokáde ostrova.


TASR
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 5 ďalší 1
Marine Le Penová

Le Penová uviedla, že je to veľmi dobrá správa.


TASR

Cory Booker ukázal pozoruhodnú výdrž.


TASR 5

Sportnet

Montreal Canadiens - Florida Panthers: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Florida Panthers.


Hráči Realu Madrid postúpili do finále Copa del Rey

V Madride padlo osem gólov.


Hráči Bielefeldu oslavujú gól

Outsider dokázal zápas otočiť.


TASR
Hráči Arsenalu oslavujú gól

Arsenal na vedúci Liverpool, ktorý má zápas k dobru, stráca priebežne deväť bodov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu