MOSKVA, BRATISLAVA. Tesne pred začiatkom invázie na Ukrajinu ste povedali, že konáte, pretože podľa vás Spojené štáty môžu nečakane zaútočiť na Rusko. Ako ste došli k takémuto záveru?, začína rozhovor s ruským prezidentom Vladimirom Putinom americký konzervatívny moderátor Tucker Carlson.
“To som nepovedal. Ak dovolíte, za tridsať sekúnd či minút vám vysvetlím historické pozadie,” odpovedá Putin. Nakoniec o argumentoch, na základe ktorých si Rusko nárokuje územie Ukrajiny, hovorí takmer pol hodinu.
Loading
...
Bývalý moderátor americkej televíznej stanice Fox News, podporovateľ amerického exprezidenta Donalda Trumpa, sa s Putinom rozprával viac ako dve hodiny. Rozhovor je tlmočený a vo verzii, ktorú Carlson vydal na svojej stránke a na sociálnej sieti, počuť len anglický preklad Putinových odpovedí.
Mnohí odborníci na Rusko a novinári už pred rozhovorom varovali, že ruský prezident tento formát využije na ďalšie pretláčanie svojej propagandy.
“Je to hrozný rozhovor. Len dáva obrovský priestor autoritárskemu vojnovému štváčovi bez akejkoľvek oponentúry. Deväťdesiat percent času tam Putin nekontrolovateľne šíri lži,” zhodnotil na sociálnej sieti X novinár David Gilbert, ktorý pre magazín WIRED píše o dezinformáciách.
V článku sa dočítate aj:
- čo Putin povedal o vojne na Ukrajine,
- čo povedal o NATO,
- ako sa naplnili kritické predpovede expertov a západných novinárov.
Obľúbená technika propagandy
Interview s Carlsonom poskytuje Kremľu príležitosť osloviť širšie publikum v USA, predovšetkým medzi konzervatívnymi podporovateľmi Republikánskej strany, ktorí mu môžu byť naklonení, uvádza BBC. Deje sa to v čase, keď je v americkom kongrese už týždne zaseknutý ďalší balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu.
Z pohľadu Putina je však interview so sympatizujúcim americkým novinárom dôležité aj doma v Rusku, naznačuje ruský podnikateľ a kritik režimu Michail Chodorkovskij.
"Ukazovať západné médiá a politikov, ktorí potvrdzujú jeho vlastnú verziu reality, je obľúbená technika kremeľskej propagandy," napísal Chodorkovskij na sieti X. "Hovoria tak, Vidíte? Aj niektorí rozumní západniari vedia, čo je pravda."
To je podľa neho aj dôvod, prečo sa Donald Trump počas svojej kampane v roku 2016 stal "takmer hlavnou postavou ruskej televízie" - podobne ako teraz počas svojej návštevy Moskvy Carlson, ktorému po odchode z Fox News ponúkla miesto ruská prorežimová televízia RT. On sa však rozhodol pre vlastný projekt, a rozhovor s Putinom je zatiaľ jeho najvýraznejším počinom.
S vojenským víťazstvom nepočíta
Putin v rozhovore s Carlsonom opäť zopakoval lož o tom, že vojnu na Ukrajine nezačalo Rusko. Zároveň povedal, že svoje ciele tam ešte nedosiahol - keďže jedným z nich je podľa neho zbavenie Ukrajiny neonacistov.
Na otázku, či by sa pri prípadných mierových rozhovoroch uspokojil s územím, ktoré v súčasnosti Rusko okupuje, neodpovedal.
Loading
...
Putin sa v rozhovore zdržal burcovania proti Západu, ktoré si necháva pre domáce publikum, komentuje New York Times. Nechytil sa príležitosti, ktorú mu Carlson poskytol, keď sa ho pýtal na obraz Ruska ako obrancu "tradičných hodnôt" oproti dekadentnému Západu. "Západná spoločnosť je viac pragmatická," povedal. "Rusi myslia viac na večné, morálne hodnoty."
S americkým prezidentom Joeom Bidenom sa podľa vlastných slov nemá prečo priamo rozprávať. Odkázal mu však, že má prestať zásobovať Kyjev zbraňami a potom sa môžu dohodnúť.
V závere rozhovoru ešte raz naznačil, že podľa neho sa vojna skončí dohodou so Západom, nie vojenským víťazstvom. Zostal tak pri svojom rámcovaní, že vojna je konfliktom medzi Ruskom a Západom, opomínajúc suverenitu Ukrajiny a jej právo na územnú integritu. Carlson tomuto rámcovaniu neoponoval.
Gershkovicha nepustí
Rusko podľa Putina nechce útočiť na krajiny na východnom krídle NATO, medzi ktoré patrí aj Slovensko.
"Nemáme záujem o Poľsko, Litvu, alebo iné krajiny," povedal Putin Carlsonovi. "To je len strašenie."
Ruský prezident hovoril aj o tom, ako sa po rozpade Sovietskeho zväzu jeho krajina chcela stať súčasťou NATO a zopakoval, že Aliancia sa podľa sľubov nemala rozširovať na východ.
“Všetko sme to tolerovali. Snažili sme sa ich presvedčiť, že sme rovnako buržoázni, že máme trhovú ekonomiku, že pri moci už nie je komunistická strana,” dodal s tým, že to nestačilo.

Mnohí si mysleli, že tak neurobí, Carlson sa však nakoniec spýtal aj na väzneného reportéra amerického listu Wall Street Journal Evana Gershkovicha. Putin naznačil, že chce za jeho výmenu bývalého plukovníka ruskej rozviedky Vadima Krasikova, ktorý si v Nemecku odpykáva doživotný trest za vraždu Čečena s gruzínskym občianstvom Zelimchana Changošviliho z roku 2019. Nemecké úrady tvrdia, že vraždu si objednali ruské tajné služby.
Platforma propagandy
Rozhovor natočili v utorok večer v Kremli, povedal Carlson. Zverejnil ho na svojej webovej stránke a následne na sociálnej sieti X.
Americký moderátor sa tak stal prvým západným novinárom, ktorý s Putinom urobil interview od začiatku invázie na Ukrajinu z februára 2022. Opakované žiadosti o rozhovory od západných médií Kremeľ odmieta.
Carlson je bývalou tvárou konzervatívnej stanice Fox News, kde v rokoch 2016 až 2023 moderoval svoju populárnu šou. Už v tej často šíril falošné správy, napríklad o migrácii, či o zmanipulovanej prehre Donalda Trumpa v prezidentských voľbách z roku 2020. Po nedobrovoľnom odchode z Fox News spustil Carlson vlastné vysielanie online a rozhovor s Putinom je pre neho veľkou príležitosťou ešte viac sa zviditeľniť.

Vo vysielaní zároveň viackrát Putina podporil a zhodil ukrajinského prezidenta Zelenského. V minulosti urobil nekritické rozhovory s autokratickými lídrami Maďarska a Argentíny - premiérom Viktorom Orbánom a prezidentom Javierom Milleiom.
Podľa odborníkov preto inak nemohol dopadnúť ani rozhovor s Putinom. “Pre Putina to bola platforma na prednes rozsiahleho monológu. Vysvetľoval v ňom svoj Svet podľa Vladimira, založený na divoko skreslenom opise dejín Ruska a jeho susedov,” napísal na sociálnej sieti X britský odborník na Rusko Keir Giles.