BRATISLAVA. Poslanci Európskeho parlamentu) sú znepokojení neprestajným úsilím Ruska podkopať európsku demokraciu rôznymi formami zasahovania a dezinformácií a vystríhajú pred zvolenými politikmi a stranami v Európe, ktorí vedome slúžia záujmom Moskvy.
Parlament o tom informuje na svojej webstránke.
Agenti vplyvu
V uznesení, ktoré parlament prijal vo štvrtok, europoslanci uvádzajú, že sa Kremeľ pokúša zasiať rozdiely medzi európskymi občanmi.
Preto verbuje niektorých europoslancov ako „agentov vplyvu“ a vytvára si závislý vzťah s určitými európskymi politickými stranami, a to aj cez financovanie. Oni následne posilňujú ruskú propagandu a slúžia záujmom Ruska.
Po medializovaných správach o tom, že lotyšská europoslankyňa Tatjana Ždanoka údajne pôsobila ako informátorka ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), uznesenie zdôrazňuje, že je nevyhnutné, aby EP aj lotyšské orgány túto záležitosť dôkladne vyšetrili a určili vhodné sankcie a postup trestného konania.
Dokument poukazuje aj na ďalšie prípady europoslancov, ktorí vedome slúžia záujmom Moskvy, napríklad prostredníctvom falošných volebných pozorovateľských misií na územiach okupovaných Ruskom.
Príklad zo Slovenska
Europarlament poukazuje na to, že sa Rusko zameriava na rôzne krajiny Únie.
Poslanci, odvolávajúc sa na pravidelné odhalenia v celej Európe počas mnohých rokov, pobúrení tým, že Rusko, ktoré často porušuje legislatívu členských štátov EÚ, našlo v snahe zasahovať a ovplyvňovať demokraciu spôsoby, ako poskytnúť značné finančné prostriedky politickým stranám, politikom, úradníkom a hnutiam v niekoľkých demokratických krajinách.
Uznesenie spomína aj príklady nedávnych pokusov ruského zasahovania v Nemecku, vo Francúzsku či na Slovensku.
Znepokojujú ich aj dezinformácie a nezákonný obsah, ktorý sa šíri na sociálnej sieti X.
Vzťahy so separatistami
Keďže Moskva podporuje separatistické hnutia v Európe, europoslancov tiež znepokojujú údajné vzťahy medzi katalánskymi separatistami, vrátane zástupcov regionálnej vlády, s ruskou administratívou.
Prípady, ktoré sa týkajú kontaktov medzi príslušnými katalánskymi poslancami a ruskými zástupcami, by sa podľa nich mali postúpiť Poradnému výboru Európskeho parlamentu pre správanie poslancov na ďalšiu kontrolu a príslušné orgány by mali účinne vyšetriť prepojenia poslancov spájaných s Kremľom.
Ruské zasahovanie v Katalánsku je súčasťou širšej ruskej stratégie na podporu vnútornej destabilizácie a nejednoty EÚ, konštatuje EP.
Vyjadrenia slovenských europoslancov:
- Vladimír Bilčík (nezávislý/EPP): "Ruský režim vedie voči EÚ hybridnú vojnu a šírením propagandy, dezinformácií či zberom informácií od nasadených agentov sa snaží oslabiť EÚ a jednotlivé členské štáty vrátane Slovenka. Je mi ľúto, že osoba, ktorá zrejme dlhodobo spolupracovala s ruským režimom, je členkou europarlamentu. Potrebujeme byť voči zahraničnému zasahovaniu odolnejší. Už teraz prichádzajú do platnosti opatrenia, ktoré som vlani navrhol a ktoré majú zvýšiť ochranu Európskeho parlamentu pred pokusmi o zasahovanie z Ruska. Je kľúčové, aby sme takto posilnili aj naše inštitúcie doma na Slovensku."
- Ivan Štefanec (KDH/EPP) "Je nemysliteľné, aby ruský vojnový režim zasahoval do záležitosti EÚ a aby europoslanci spolupracovali s ruskými bezpečnostnými službami. Určite nejde o jediný prípad. Každú takúto aktivitu na pôde europarlamentu treba dôsledne vyšetriť. EÚ potrebuje mať jasný postup, ako sa brániť pri ruskom zasahovaní do jej interných demokratických procesov".
- Monika Beňová (Smer-SD/nezaradená) "Akékoľvek zasahovanie do demokratických procesov v Európe je neprijateľné a ak sa preukáže spolupráca lotyšskej europoslankyne s ruskými bezpečnostnými službami, musí znášať všetky dôsledky. Je kľúčové prijať opatrenia na to, aby sa takéto prípadné konanie darilo v budúcnosti nielen odhaľovať, ale mu aj účinne zabraňovať."
- Martin Hojsík (PS/RE) "Rusko, jeho agenti v celej EÚ, no čoraz viac aj krajná pravica a prívrženci ruského prezidenta Vladimira Putina sa snažia ovplyvniť demokratické voľby v Európe, vrátane chodu demokratických inštitúcií. Cieľom je čo najviac rozložiť demokratickú jednotu, poštvať spoločnosť proti sebe, spochybniť naše hodnoty, a tým všemožne pomáhať ruskému agresorovi.
- Eugen Jurzyca (SaS/ECR) "Riziká zasahovania do demokratických procesov zo zahraničia, osobitne z Ruska, nemožno podceňovať. Tieto aktivity by sa dali efektívnejšie odhaliť, ak by bolo fungovanie EP transparentnejšie, ak by sa u viac hlasovaní zaznamenávalo, kto ako hlasoval a vo výsledkoch hlasovaní by sa dalo lepšie dohľadať, kto jednotlivé zmeny presadzoval."
- Jozef Mihál (nezávislý/RE) "Treba zintenzívniť boj proti zahraničnému zasahovaniu aj prostredníctvom prierezovej koordinovanej a medziinštitucionálnej stratégie a pevného sankčného rámca. Doterajší ruský vplyv na demokratické procesy Únie musí byť podriadený riadnemu vyšetrovaniu a možným destabilizačným úsiliam Ruska v budúcnosti treba zabrániť."
- Peter Pollák (Hnutie Slovensko/EPP) "EÚ dlhodobo čelí dezinformačnej vojne zo strany Ruska, ktoré na to využíva svoje spravodajské služby, ako aj členov elít a politikov na národnej i európskej úrovni. "Žiaľ, sú medzi nimi aj niektorí europoslanci. Niektorí to deklarujú otvorene, niektorí skryto. Máme s tým skúsenosť i na Slovensku."