BERLÍN. Nemecká strana Zelených v stredu oznámila, že v januári tohto roka získala vyše 4500 nových členov, čo je najlepší mesiac pri rozširovaní členskej základne za posledné tri roky.
Podľa vedenia strany Zelených existuje súvislosť medzi pomerne vysokým počtom nových členov a protestami proti pravicovému extrémizmu a na obranu demokracie.
"Tento víkend znova vyšli do ulíc po celom Nemecku státisíce ľudí a vyslali odkaz proti pravicovému extrémizmu a za udržanie demokracie," uviedla politická riaditeľka strany Emily Büningová.
"Len od začiatku januára sa rozhodlo stať členom strany Zelených vyše 4500 ľudí - to je druhý najväčší mesačný nárast, aký naša strana kedy zažila," dodala Büningová.

Zelení strácajú menej priaznivcov
Od založenia strany Zelených v roku 1980 bol mesačný prísun nových členov väčší iba v roku 2021 pred voľbami do Bundestagu, dolnej komory nemeckého parlamentu.
Celoštátnu vlnu protestov spustili odhalenia investigatívneho portálu Correctiv o tajnom stretnutí v Postupim v novembri 2023 radikálnej pravice a politikov strany Alternatíva pre Nemecko (AfD).
Ďalšími účastníkmi schôdzky boli aj niektorí predstavitelia stredopravicových kresťanských demokratov (CDU) a ultrakonzervatívneho zoskupenia Únia hodnôt (WerteUnion).
Bývalý šéf krajne pravicového Identitárneho hnutia v Rakúsku Martin Sellner sám povedal, že diskutoval o vyhostení cudzích štátnych príslušníkov z Nemecka, vrátane žiadateľov o azyl a prisťahovalcov s nemeckým pasom - a v prípade potreby aj silou.
Štúdie o presune nemeckých voličov v posledných rokoch ukázali, že Zelení strácajú menej priaznivcov v prospech AfD, než iné strany. V posledných celoštátnych prieskumoch verejnej mienky podporilo Zelených 13 až 14 percent voličov.
Aktivisti chcú kandidovať do eurovolieb
Nemecká klimatická iniciatíva Letzte Generation (Posledná generácia) v stredu prostredníctvom svojej hovorkyne oznámila, že plánuje kandidovať v júnových voľbách do Európskeho parlamentu.
"Teraz chceme náš odboj preniesť z ulíc do parlamentu", vyhlásila hovorkyňa iniciatívy Carla Hinrichsová.
Aktivisti z tejto skupiny sú známi najmä svojou agresívnou formou protestov vrátane priliepania sa k cestám, blokovania dopravy alebo sprejovania pamiatok oranžovou farbou, čím podľa svojich vyjadrení dávajú do pozornosti klimatickú krízu.
Koncom januára oznámili, že v rámci svojich protestov sa už nebudú lepiť k vozovke. V demonštráciách však plánujú pokračovať aj naďalej, pričom chcú častejšie konfrontovať tých, ktorí sú podľa nich zodpovední za ničenie klímy.
Letzte Generation je "hlasom tých, ktorí chcú prežiť", uviedol jednej z jej zakladateľov Henning Jeschke. Podľa neho viacero ľudí v súvislosti so zamýšľanou kandidatúrou skupiny do EP tvrdilo, že už je neskoro - vzhľadom na to, že sa voľby konajú o približne štyri mesiace.
Agentúra DPA konštatuje, že na úspech by však mohol v eurovoľbách stačiť aj podiel približne 0,5 percent, respektíve 250-tisíc hlasov voličov. Jeschke dodal, že v súčasnosti stoja pred výzvou nájsť 100 interných dobrovoľníkov pre volebnú kampaň a vyzbierať 50-tisíc eur.