SME

Trumpov propagandista robí rozhovor s Putinom. Rozprávať sa s ním má len vojnový tribunál, odkazuje Kyjev

Kremeľ rozhovor potvrdil.

Americký moderátor Tucker Carlson.Americký moderátor Tucker Carlson. (Zdroj: TASR/AP.)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

MOSKVA, BRATISLAVA. Povinnosťou novinárov je oboznámiť ľudí s tým, čo sa deje vo vojne na Ukrajine. Najlepšie tak, že im o tom porozpráva sám Vladimir Putin.

Tak to vidí kontroverzný americký moderátor Tucker Carlson, ktorý má čoskoro ako jediný západný novinár s ruským prezidentom robiť rozhovor. Nie však preto, že by ostatní nemali záujem.

To však Carlson neberie do úvahy a západné médiá obviňuje, že o konflikte informujú jednostranne – v prospech Ukrajiny.

„Obyvateľstvu po anglicky hovoriacich krajín nikto nepovedal pravdu. Ich médiá sú skorumpované. Svojich divákov a čitateľov klamú, najmä tým, že niektoré informácie vynechajú,“ povedal vo videu z Moskvy, v ktorom vysvetľuje svoje rozhodnutie.

SkryťVypnúť reklamu

Novinárov v západných krajinách tiež klamlivo obvinil z toho, že sa chcú rozprávať len s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. „To nie je žurnalistika, to je vládna propaganda,“ pokračoval.

Mnohí sa však proti jeho slovám ohradili a hovoria, že Kremeľ, naopak, využije jeho návštevu Ruska na vlastnú propagandu. Z ruských zdrojov je jasné, že presne to sa teraz deje.

Populárny aj bez televízie

Tucker Carlson je bývalou tvárou konzervatívnej stanice Fox News, kde v rokoch 2016 až 2023 moderoval svoju populárnu šou.

Komentoval v nej aktuálne udalosti a otvorene podporoval Donalda Trumpa, pričom neváhal šíriť dezinformácie o migrácii alebo ďalších vypuklých témach americkej politiky. Trumpa podporuje dlhodobo, bývalý prezident sa o ňom dokonca vyjadril ako o svojom potenciálnom viceprezidentovi v prípade výhry v novembrových prezidentských voľbách.

SkryťVypnúť reklamu

Vlani ho však prepustili po tom, ako stanica Fox News musela zaplatiť 787,5 milióna dolárov za klamstvá o zmanipulovaných voľbách v roku 2020, ktoré Carlson šíril zároveň s Trumpovou kampaňou.

Po odchode z Fox News Carlson svoj program presunul na vlastnú webovú stránku a sociálnu sieť X. Za to, že tam môže zadarmo zverejniť celý nezeditovaný rozhovor s Putinom, poďakoval priamo jej majiteľovi Elonovi Muskovi. Aj bez televíznej obrazovky sa mu darí držať si popularitu, jeho najnovšie video z Moskvy má viac ako 80 miliónov pozretí.

Carlson bude teraz vôbec prvým západným novinárom, ktorému Putin poskytne rozhovor od začiatku invázie na Ukrajinu z februára 2022. Nateraz posledným americkým novinárom, ktorý sa s Putinom rozprával jeden na jedného, bol v júni 2021 Keir Simmons z americkej stanice NBC.

SkryťVypnúť reklamu

Potvrdenie Kremľa

Ruské vedenie rozhovor s Putinom potvrdilo v stredu s tým, že trval zhruba dve hodiny a odohral sa deň predtým. Rozhovor by mohli zverejniť vo štvrtok, píše ruská štátna agentúra TASS.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov však vyvrátil Carlsonove tvrdenie, že od západných novinárov nedostávajú žiadosti o rozhovor s Putinom. Dostávajú, ale odmietajú ich, keďže západné médiá považujú za zaujaté, dodal.

Carlson podľa Kremľa nepodá jednostranný opis situácie – aj keď proruský nebude.

„Jeho pozícia sa od ostatných líši. Nie je vôbec proruská, nie je proukrajinská – je proamerická. Aspoň však kontrastuje s pozíciou tradičných anglosaských médií,“ vyjadril sa Peskov.

Načítavam video...

Nahneval mediálnu obec

„Ani jeden západný novinár sa neunúval spraviť rozhovor s Vladimirom Putinom – prezidentom druhej krajiny v tomto konflikte,“ povedal tiež Carlson v spomínanom videu. Nedodal však už, že novinári o rozhovor pravidelne žiadajú – aj keď neúspešne.

SkryťVypnúť reklamu

Odpoveď zahraničnopolitických reportérov na seba nenechala dlho čakať.

Ozval sa aj dlhoročný korešpondent BBC v Moskve Steve Rosenberg. Za posledných 18 mesiacov sme niekoľkokrát Kremeľ požiadali o rozhovor. Vždy nám povedali nie,“ napísal na twitteri.

„Naozaj si Tucker myslí, že my novinári sa každý deň nesnažíme o rozhovor s prezidentom Putinom, odkedy začal celoplošnú inváziu Ukrajiny? To je absurdné. Naďalej budeme o rozhovor žiadať, tak ako to robíme už roky,“ reagovala na sieti X Christiane Amanpour, dlhoročná zahraničná spravodajkyňa americkej televízie CNN.

Amerických novinárov Carlson nahneval aj slovami, že nepokrývajú dianie v Rusku. Presne za to totiž Kremeľ už mesiace drží vo väzbe novinára denníka Wall Street Journal Evana Gerškoviča a novinárku Rádia Slobodná Európa Alsu Kurmaševovú.

SkryťVypnúť reklamu

Ozvali sa aj mnohí ruskí nezávislí novinári, ktorí pre tvrdé tresty hroziace za pravdivé pokrývanie vojny museli z krajiny utiecť. Od začiatku invázie z februára 2022 tak urobilo už viac ako tisíc z nich.

„Neuveriteľné. Tak ako stovky ruských novinárov, aj ja som musela odísť do exilu, aby som mohla ďalej písať o vojne Kremľa proti Ukrajine. Alternatívou bolo ísť do väzenia. A teraz nás tento *** ide učiť o tom, čo je dobrá žurnalistika, pri nakrúcaní videa z tisícového apartmánu hotela Ritz v Moskve,“ odkázala na sociálnej sieti ruská novinárka Jevgenija Albac.

Tucker Carlson je propagandista, ktorý v minulosti pomáhal autokratom skryť korupciu.

americká historička Anne Applebaumová

Využitý na propagandu

V Moskve je Carlson podľa viacerých zdrojov od minulého štvrtka. Tvrdí, že náklady na cestu si platí sám.

Jeho príchod a ohlásený rozhovor s prezidentom sa v ruských médiách preberá takmer nonstop. Štátne médiá sa od 29. januára o Carlsonovi zmienili viac ako dvetisíckrát, vypočítal nezávislý telegramový kanál Ostorožno novosti (Pozor, správy). Posledné dni ho podľa kanálu spomínajú štrnásťnásobne viac.

SkryťVypnúť reklamu

Na sociálnych sieťach zas kolujú jeho fotografie v ruskom hlavnom meste, ako sedí v drahých reštauráciách či vychádza z luxusného hotela. Podľa nich mal napríklad navštíviť divadlo Boľšoj teatr, kde si pozrel baletné predstavenie Spartakus.

Viacerí kritici jeho návštevu Moskvy označujú za nástroj propagandy pre Putina. Toho Carlson obhajuje už dlhšie.

„Nenávisť voči Putinovi sa stala hlavným cieľom americkej zahraničnej politiky,“ povedal krátko pred februárovou inváziou na Ukrajinu. Opakovane tiež spochybňuje americkú vojenskú pomoc Kyjevu.

Carlson bol v Rusku populárny už za vlády Donalda Trumpa. V televízii sa totiž vysmieval tvrdeniam, že Rusko zasahovalo do amerických volieb z roku 2016 v prospech Trumpa. Vlani v septembri začal kanál Rossija 24 vysielať dlhšie klipy z jeho internetovej relácie predabované do ruštiny.

SkryťVypnúť reklamu

Hovoril aj s Orbánom

Prezidenta Zelenského zas viackrát nazval diktátorom. Vraví však, že rozhovor chce robiť aj s ním.

Carlson už v minulosti urobil rozhovory s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorého ešte v roku 2021 keď týždeň vysielal svoj program z Budapešti, chválil za „iliberálnu demokraciu“ v Maďarsku.

V rozhovore s Carlsonom vlani v auguste Orbán napríklad povedal, že Američania by mali za prezidenta zvoliť Trumpa, lebo „Trump je muž, ktorý môže zachrániť západný svet“.

Carlson odvysielal aj interview s argentínskym prezidentom Javierom Mileiom, známym svojimi krajne pravicovými nápadmi.

Podľa mnohých novinárov nebude prekvapujúce, keď aj k Putinovi bude rovnako nekritický ako k Orbánovi. „Rozhovor Carlsona je iný, pretože nie je novinár. Je propagandista, ktorý v minulosti pomáhal autokratom skryť korupciu,“ napísala na X známa americká novinárka a historička Anne Applebaumová.

SkryťVypnúť reklamu

K ohlasovanému rozhovoru s Putinom sa vyjadrila aj Ukrajina. „Jediný bezpečný rozhovor v tejto situácii je výsluch (na Medzinárodnom trestnom súde) v Haagu,“ cituje BBC námestníčku ukrajinského ministra obrany Hannu Maliarovú.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 629
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 915
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 413
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 273
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 779
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 094
  7. Ísť do kúpeľov je IN 4 803
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 588
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná fotografia.

Objednanie sa k lekárovi je vraj „manažment pacienta“.


47
Hlavná budova súkromnej školy v Kežmarku a jej riaditeľka Anna Jurgovianová.

Riaditeľka školy platí aj za manželov kravín.


a 1 ďalší 5
Peter Schutz

Účelom manévru s rentou je nutkanie poistiť sa pred prípadnou stratou moci.


11
Premiérov poradca pre legislatívu David Lindtner.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


1

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Taliban bol v Rusku zaradený na zoznam v roku 2003.


TASR 2
Marine Le Penová.

Rozhodnutím bol porušený princíp právneho štátu, tvrdí Le Penová.


TASR 1
Ľudia kráčajú okolo tabule so zrušenými odletmi počas generálneho štrajku na medzinárodnom letisku Zaventem v Bruseli.

Zrušené boli všetky odlety na dvoch hlavných letiskách.


TASR
Ilustračné foto.

Voda sa valila ulicami, strhávala autá a spôsobovala škody.


TASR

Sportnet

Podcast Bavme sa o lige.

Debata o všetkom podstatnom, čo sa udialo v Niké lige.


Adam Hagara počas tlačovej konferencie po návrate z MS.

Mladému Slovákovi sa rysuje pozvánka na NHK Trophy.


Marcel Haščák v drese Prešova

Prvé dva góly strelil v priebehu dvoch minút.


TASR
Milan Škriniar oslavuje v klube 30. narodeniny.

Top 5 najlepších Slovákov podľa Sofascore.


SkryťZatvoriť reklamu