SME

Prečo všetci hovoria o tom, ako Taylor Swift lieta? Na problém upriamila pozornosť predžalobnou výzvou

Nadšenci sledujú lety celebrít.

Taylor Swift počas koncertného turné v Tokiu vo februári 2024.Taylor Swift počas koncertného turné v Tokiu vo februári 2024. (Zdroj: SITA/AP)

Stihne Taylor Swift v nedeľu doletieť zo svojho turné v Tokiu do Las Vegas, aby si z tribúny pozrela zápas Super Bowlu, kde bude hrať jej partner?

Môže to znieť ako bizarná otázka. No posledné týždne sa jej venujú renomované zahraničné weby a k veci sa vyjadrila dokonca aj japonská ambasáda v Spojených štátoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Taylor Swift už roky nelieta komerčne. Má vlastné súkromné lietadlo a pre jeho nadmerné využívanie čelí inak milovaná hviezda posledné roky ostrej kritike. Speváčka sama prispela k tomu, že sa na jej uhlíkovú stopu upriamuje pozornosť, keď pohrozila žalobou človeku, ktorý neustále publikuje jej prílety a odlety súkromným lietadlom.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci Taylor Swift nie je typickým príkladom osoby, ktorá má vlastné lietadlo, práve jej prípad zviditeľnil súkromné lety a ich vplyv na životné prostredie.

„Je zarážajúce, že sa pani Swiftovej dostáva toľkého rozhorčenia, keď klientmi súkromných lietadiel sú v drvivej väčšine muži nad 50 rokov," povedal pre tlačovú agentúru AP Jeff Colgan, profesor politológie na Brownovej univerzite. „V centre pozornosti by naozaj mala byť širšia skupina ľudí.“

Chcú ovládať svet

V médiách aj vo verejnosti je o Taylor Swift veľký záujem aj preto, že sa popová hviezda po dlhých rokoch vydala na celosvetové turné a minulý rok začala randiť s hviezdnym útočníkom amerického futbalového klubu Kansas City Chiefs, Travisom Kelcem.

Swiftová nedáva najavo, že by jej zvýšený záujem prekážal - ale zjavne nemá rada, keď niekto monitoruje každý jej súkromný let.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2022 ju udržateľná marketingová spoločnosť Yard označila za celebritu s najvyššou uhlíkovou stopou z lietania. Za jeden rok vytvorila pri lietaní 8300 ton oxidu uhličitého, čo je 1400-krát viac, ako je ročná uhlíková stopa priemerného Slováka.

Swiftovej tím ju bránil argumentom, že jej súkromné lietadlo využívajú aj jej rodina a priatelia. A navyše, speváčka vraj svoje vysoké emisie kompenzovala inde. Kde presne, jej hovorkyňa neuviedla.

Analýzu letov marketingová spoločnosť dokázala spraviť vďaka verejným údajom z americkej Federálnej leteckej správy a nadšencom, ktorí vo voľnom čase legálne monitorujú verejne vysielané dáta z lietadiel.

Swiftovej tímu sa toto hoby nepáči a hrozia žalobou vysokoškolskému študentovi z Floridy, ktorý má niekoľko účtov sledujúcich lety súkromných lietadiel Taylor Swiftovej a iných celebrít.

SkryťVypnúť reklamu

Jack Sweeney už roky publikuje verejne dostupné údaje o vzletoch a pristátiach súkromných lietadiel miliardárov, politikov, celebrít, ale aj ruských oligarchov. Jeho cieľom bolo priblížiť bežným ľuďom, akú uhlíkovú stopu za sebou zanechávajú tí najbohatší sveta a v prípade ruských oligarchov po vypuknutí vojny na Ukrajine dopomôcť k tomu, aby im zhabali majetky.

Swiftovej právnička v decembri 2023 poslala Sweeneymu predžalobnú výzvu, kde ho varuje, že speváčka „nebude mať inú možnosť, ako využiť všetky právne prostriedky,“ ak Sweeney neprestane so svojím „prenasledovaním a obťažovaním.“

Právnička argumentuje tým, že účet sledujúci jej súkromné lietadlo speváčke a jej rodine spôsobuje priamu škodu, emocionálne aj fyzické utrpenie a že speváčke zvyšuje jej neustály strach o osobnú bezpečnosť. Swiftová v minulosti viackrát čelila obťažovaniu a stalkerom.

SkryťVypnúť reklamu

Sweeney však necíti vinu a v liste od hviezdy vidí iba snahu o zastrašenie, aby ďalej nezdieľal verejné údaje. Listy mu podľa jeho slov prišli až po tom, ako sa médiá začali zaujímať o uhlíkovú stopu speváčky.

„Tieto informácie sú už verejne dostupné. Jej tím si myslí, že môže ovládať svet,“ povedal pre Washington Post Sweeney, ktorý vedie podobný účet napríklad aj o miliardárovi Elonovi Muskovi.

Súkromné lety na vzostupe

Sweeneyho účty na sociálnych sieťach médiá často využívajú, keď chcú poukázať na neproporčne veľký vplyv najbohatších ľudí sveta na klímu.

Hoci sa Swiftová teraz nechcene stala tvárou tejto problematiky, vôbec nie je typickou vlastníčkou súkromného lietadla. Tými sú skôr muži nad 50 rokov väčšinou pracujúci v bankovníctve, finančníctve a v realitnom priemysle. Takmer dve tretiny vlastníkov súkromných lietadiel žijú v Severnej Amerike (Kanada, USA a Mexiko), Európa je na druhom mieste.

SkryťVypnúť reklamu

Pri priemernej jednosmernej ceste súkromným lietadlom vytvoria boháči toľko skleníkových plynov ako pri ceste autom z Paríža do Ríma 16-krát tam a späť.

Samotná letecká osobná doprava tvorí napríklad v Európe 13,4 percenta všetkých emisií z dopravy. Súkromné lety tvoria iba zlomok z toho, ich problém však je, že oproti komerčným letom odvezú omnoho menej ľudí.

Na jednu osobu teda pripadnú závratné hodnoty emisií. Súkromné lietadlá prispievajú k znečisťovaniu ovzdušia v priemere na jedného cestujúceho 14-násobne viac ako komerčné lietadlá, ukázala minulý rok správa od organizácie Transport & Environment.

Počet letov súkromnými lietadlami v ostatných rokoch iba narastá. Kým v roku 2020 vytvorili tieto lietadlá 119-tisíc ton emisií, v roku 2022 to bolo už 573-tisíc ton, ukázala správa organizácie Greenpeace z minulého roka.

SkryťVypnúť reklamu

Z Bratislavy do Viedne

Počet súkromných letov vzrástol aj na Slovensku. V roku 2020 odletelo zo slovenských letísk 616 takýchto letov, o dva roky neskôr to bolo už 2528 letov. Dokopy v roku 2022 vytvorili 10-tisíc ton oxidu uhličitého, čo sa rovná priemerným ročným emisiám 6666 automobilov, píše Greenpeace v správe.

Najčastejšie ľudia lietali súkromne z Bratislavy do Prahy, potom z Bratislavy do Zadaru a na treťom mieste do Nice. Najkratšia trasa, ktorú ľudia leteli súkromne, mala iba 48 kilometrov, z Bratislavy do Viedne. Takýchto letov bolo v roku 2022 až 82.

Samotný let z Bratislavy do Viedne môže podľa online kalkulačky Airport Distance Calculator trvať 4 minúty (trvanie kalkulačka vypočítava pri priemernej rýchlosti 805 kilometrov za hodinu a nezapočítava vzlet a pristátie, skutočný let teda musí trvať dlhšie, pozn. red.). Vznikne pri ňom 1,3 tony oxidu uhličitého.

SkryťVypnúť reklamu

Na tejto trase pritom existuje alternatíva v podobe pravidelnej autobusovej dopravy. Aj cesta autom by bola v tomto prípade udržateľnejšia, pri najdlhšie trvajúcej trase by vzniklo zhruba 11 kilogramov (0,011 tony) oxidu uhličitého pri priemernej spotrebe 5,5 litra benzínu (do výpočtu sú započítané priame aj nepriame emisie vozidla, pozn. red.).

Aj Taylor Swift a iné celebrity v minulosti ľudia kritizovali za krátke lety, ktoré mohli zvládnuť inou formou dopravy, či už vlakom, alebo autom.

Stihne Super Bowl?

A stihne teda Taylor Swift v nedeľu Super Bowl? Stihne, aspoň podľa webov ako CNN, Washington Post či The Athletic.

„Napriek 12-hodinovému letu a 17-hodinovému časovému rozdielu môže veľvyslanectvo s istotou povedať, že ak odletí z Tokia večer po svojom koncerte, mala by pohodlne doraziť do Las Vegas pred začiatkom Super Bowlu,“ napísala japonská ambasáda v USA v oficiálnom vyhlásení.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem jej lietadla bude v tom istom čase na troch letiskách pri Las Vegas podľa odhadov parkovať takmer tisíc lietadiel.

Taylor Swift, na rozdiel od iných klientov súkromných letov, môže argumentovať, že pri súčasnom rozsahu jej slávy by pri každom cestovaní bežnou linkou spôsobila zmätok, pretože by ju tam čakali stovky či tisícky fanúšikov.

Ak vlastníci súkromných lietadiel skutočne nemôžu využiť inú alternatívnu dopravu, mali by svoje neproporčné emisie vyvažovať využívaním svojho vplyvu a investícií pri riešení klimatickej zmeny.

Celebrity (vrátane Taylor Swift) svoje lietanie často obhajujú tým, že nakupujú uhlíkové kredity. Tie umožňujú kompenzovanie vytvorenej uhlíkovej stopy. Môže ísť napríklad o sadenie stromov, ktoré vstrebávajú oxid uhličitý.

SkryťVypnúť reklamu

Desať percent najbohatších ľudí sveta však vytvára polovicu všetkých emisií, násobne viac ako priemerný človek, ukázala minulý rok správa spoločnosti Oxfam. Kompenzácie preto nie sú dostačujúcim riešením, navyše, niektoré programy môžu zveličovať, koľko uhlíka skutočne zachytia.

„Napríklad vysádzanie stromov môže fungovať, ale aj nie, v závislosti od toho, ako sa s lesom hospodári dlhodobo,“ hovorí Jonathan Foley z projektu Drawdown, ktorý propaguje klimatické riešenia.

Odborníci sa zhodujú, že namiesto kompenzácií by sa malo výrazne znížiť používanie najmä súkromných lietadiel a vyvinúť čistejšie palivá.

Pomohlo by tiež zdanenie palív pre letectvo, ktoré je v Európe v súčasnosti oslobodené. Hoci sa v Európskej únii chystá jeho zdanenie, zdá sa, že práve súkromné lietadlá môžu zostať naďalej oslobodené.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 748
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 881
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 368
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 302
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 144
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 832
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 767
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 448
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Pchjongjang do Ruska posiela aj pracovníkov.


Pavel Novotný a 1 ďalší 1
Študenti zhromaždení v areáli Floridskej štátnej univerzity.

Jeden zo zranených je v kritickom stave.


TASR
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Trump sa usiluje dosiahnuť novú jadrovú dohodu s Iránom.


TASR 1
Bagouma sa skláňa, aby si prezrel skalu v púšti, zatiaľ čo v skorých ranných hodinách pasie svoje ťavy niekoľko kilometrov od svojho tábora neďaleko Bir Moghrein.

Najvzácnejšie sú z Mesiaca a Marsu.


Rachel Chason a 3 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu