Nikdy sa nesťažujte, nikdy nevysvetľujte. Tak dlhé roky znelo neoficiálne motto kráľovnej Alžbety II. a zrejme preto sa verejnosť často nedozvedela, ako je na tom ich panovníčka po zdravotnej stránke.
Kráľ Karol III. mnohých prekvapil svojou otvorenosťou o nedávnej návšteve nemocnice, kde podstúpil korekčný zákrok zväčšenej prostaty.
Pri ošetrovaní tohto nezhubného ochorenia však lekári zistili, že britský panovník má rakovinu.
Už podstupuje ambulantnú liečbu, no o tom, kde mu nádor našli a v akom je štádiu, kráľ a palác opäť mlčia. V Británii to rozpútalo debatu o tom, koľko informácií majú občania právo vedieť o súkromí svojich panovníkov.
Dozviete sa:
- Ktorí britskí panovníci sa nedelili o svoj zdravotný stav.
- Čo je zväčšená prostata a ako sa lieči.
- Ako môžu pri vyšetrení prostaty objaviť rakovinu.
Súkromie panovníkov
Zdravie britských panovníkov zaujíma médiá už stáročia. Napríklad o duševnom ochorení kráľa Juraja III. sa na konci osemnásteho a začiatku devätnásteho storočia písalo pravidelne.
Hoci lekári o jeho zdraví v tom čase ľudí informovali, ich správy bývali veľmi vágne a slúžili najmä na upokojenie verejnosti. Jeho diagnóza dodnes nie je známa, dnešní lekári odhadujú, že mohol mať bipolárnu poruchu.

Kráľ Henrich VIII., ktorý žil v rokoch 1491 až 1547, sa v mladosti tešil pevnému zdraviu, ku sklonku života ho však zradilo. O jeho chorobách verejnosť tiež veľa nevedela, kráľ sa utiahol do súkromia a lekári si z návštev u neho nerobili ani zápisky.
Právo na ochranu súkromia si panovníci a ich rodina zachovali dodnes. Napríklad princezná Kate nedávno podstúpila operáciu brucha a stiahla sa z oficiálnych povinností. Čo presne jej operovali, si však nechala pre seba.
Pre verejnosť bolo preto prekvapivé, keď sa Karol III. v polovici januára podelil o to, že má zväčšenú prostatu a podstúpi zákrok.

Veľká ako vlašský orech
Prostata alebo predstojná žľaza sa nachádza pod mechúrom, obkolesuje močovú trubicu a jej sekrét je súčasťou ejakulátu. Prostata zdravého muža je veľká zhruba ako vlašský orech, vo vyššom veku sa však zväčšuje, čo môže spôsobovať mužom problémy s močením.
Zväčšenú prostatu lekári diagnostikujú tak, že sa pacienta dopytujú na kvalitu močenia, vyšetrením cez konečník či odberom krvi a moču.
Ochorenie nie je zhubné a nezvyšuje ani riziko vzniku rakoviny prostaty. Zhruba jeden z troch mužov po päťdesiatke má symptómy zväčšenej prostaty. Aj preto sa údajne Karol III. rozhodol o svojej prvotnej diagnóze informovať verejnosť, chcel na častý problém upriamiť pozornosť.

Niekedy počas vyšetrenia pred operáciou prostaty alebo počas samotnej operácie však lekári zistili, že kráľ má rakovinu. Palác informoval iba o tom, že nejde o rakovinu prostaty.
Ešte pred návštevou nemocnice palác informoval, že kráľ podstúpi korekčný zákrok zväčšenej prostaty. O podrobnostiach operácie neinformovali.
Zákrok sa pacientom odporúča iba pri stredne závažných až závažných príznakoch a vtedy, keď ochorenie nereaguje na lieky. Pri miernom zväčšení môžu od príznakov uľaviť aj zmeny v životnom štýle ako zníženie príjmu sýtených nápojov, alkoholu či kofeínu, nepitie tekutín dve hodiny pred spaním, močenie na dvakrát či nosenie inkontinenčných pomôcok.
Operácia sa vykonáva najčastejšie zavedením sondy cez močovú rúru alebo v prípade rozsiahleho zväčšenia otvoreným zákrokom s rezom buď v podbrušku, alebo v okolí konečníka.

Rakovina mechúra
Pri vyšetrení prostaty je zrejme najčastejšie objaveným typom rakoviny práve rakovina prostaty. Tú Karol III. podľa vyjadrenia paláca nemá. V Británii ide pritom o najčastejšie diagnostikovanú rakovinu u mužov, na Slovensku je to podľa dát z roku 2018 rakovina hrubého čreva a konečníka.
Rakovinu však lekári môžu objaviť aj pri predoperačnom vyšetrení krvi, skene CT či MRI, hoci ide zrejme o zriedkavý nález.
Pri samotnej operácii môžu lekári objaviť rakovinu pri zavádzaní sondy do močovej trubice alebo pri otvorenej operácii aj na orgánoch v okolí operovanej časti tela.
Ak lekári nájdu na prostate nádor, ktorý tam nevznikol, išlo by o horšie štádium rakoviny. Znamená to totiž, že rakovina metastázovala, vysvetľuje pre denník New York Times urológ Benjamin Breyer.
Na prostatu sa môže rozšíriť napríklad melanóm, typ rakoviny kože. Ide však o veľmi vzácne prípady. Pri liečbe zväčšenej prostaty je tiež možné objaviť typ rakoviny močového mechúra známy ako urotelový karcinóm.
Rakovinové bunky v tomto prípade rastú na vnútornej výstelke mechúra a cez močovú trubicu sa môžu šíriť ďalej. Táto rakovina sa zvyčajne pri zákroku zoškriabe a do močového mechúra sa pravidelne vkladajú lieky, ktoré liečia zostatkové bunky.
V pokročilejšom štádiu môže rakovina vrásť do stien mechúra, vtedy lekári môžu odstrániť časť mechúra alebo celý orgán. Pred operáciou lekári zvyknú podávať chemoterapiu.