Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Kráľovi Karolovi III. diagnostikovali rakovinu a nebude vystupovať na verejnosti, uviedol v pondelok Buckinghamský palác.
Podrobnosti o type rakoviny ani o tom, kde bola zistená, palác neposkytol. Uviedol však, že počas nedávneho zákroku 75-ročného britského kráľa s cieľom liečiť nezhubné zväčšenie prostaty, bol zaznamenaný „samostatný problém vyvolávajúci obavy“ a následne sa potvrdilo, že ide o rakovinu.
„Jeho veličenstvo dnes začalo s plánom pravidelných liečebných procedúr, počas ktorých mu lekári odporučili odložiť verejné povinnosti,“ uviedol palác vo vyhlásení.
„Jeho liečba je naďalej úplne pozitívna a teší sa, že sa čo najskôr vráti k plnému výkonu verejných povinností,“ dodal palác.
Očakáva sa, že kráľ bude naďalej dostávať svoje „červené škatule“ obsahujúce dokumenty od vlády, ktoré musí panovník prečítať. Neočakáva sa, že by vymenoval „štátneho poradcu“ alebo iného vysokopostaveného člena kráľovskej rodiny, na ktorého by mohol delegovať svoje povinnosti. Nebolo jasné, či by mohol pokračovať v pravidelných stretnutiach s premiérom prostredníctvom videohovoru, ako to robila kráľovná Alžbeta II. počas pandémie.
„Prajem jeho veličenstvu úplné a skoré uzdravenie. Nepochybujem o tom, že bude čoskoro späť v plnej sile, a viem, že celá krajina mu bude priať všetko dobré,“ napísal premiér Rishi Sunak na sociálnej sieti X.
Kráľovská rodina už pred Karolovou diagnózou pracovala v zoštíhlenej zostave – Catherine, princezná z Walesu, sa zotavovala z operácie a princ William, následník trónu, sa stiahol z kráľovských povinností, aby sa mohol starať o svoju manželku a deti. Očakáva sa, že William sa vráti k verejným povinnostiam koncom tohto týždňa. Hovorca paláca uviedol, že kráľovná Camilla bude pokračovať v „plnom programe“ verejných povinností.
Princ Harry hovoril s kráľom o jeho diagnóze a podľa osoby z kancelárie vojvodu a vojvodkyne zo Sussexu odcestuje v najbližších dňoch do Británie za svojím otcom.
Priania všetkého dobrého sa len tak sypali. Líder Škótska, prvý minister Humza Yousaf, povedal, že sa modlí za „skoré uzdravenie“ kráľa, a dodal, že jeho myšlienky smerujú aj ku kráľovskej rodine „v čase, o ktorom vie, že bude znepokojujúci“.
V článku sa dočítate:
- prečo chcel Karol III. zverejniť svoju diagnózu,
- o dlhovekosti kráľovskej rodiny,
- o kráľovskej životospráve.
Podpora pacientov
Karola a Camillu v nedeľu odfotografovali, ako spoločne prichádzajú na bohoslužbu do kostola svätej Márie Magdalény v Sandringhame. Buckinghamský palác uviedol, že v pondelok ráno sa vrátil do svojho londýnskeho sídla Clarence House, aby „začal ambulantnú liečbu“.
Palác tradične o zdravotnom stave panovníka mlčí. Hovorca však uviedol, že kráľ chcel zverejniť svoju diagnózu, „aby sa predišlo špekuláciám a v nádeji, že to môže pomôcť pochopeniu verejnosti pre všetkých ľudí na celom svete, ktorí sú postihnutí rakovinou“.
Palác poznamenal, že Karol bol ako princ z Walesu patrónom charitatívnych organizácií súvisiacich s rakovinou a „často verejne vystupoval na podporu pacientov s rakovinou, ich blízkych a skvelých zdravotníckych pracovníkov, ktorí sa o nich starajú“.
Vyhlásenia pre verejnosť a médiá boli menej konkrétne ako to spred niekoľkých týždňov, v ktorom palác oznámil, že kráľ Karol podstúpi zákrok na liečbu zväčšenej prostaty. Písomné vyhlásenie obsahovalo odkaz na britskú Národnú zdravotnú službu, ktorá vysvetlila, že tento stav môže ovplyvniť spôsob močenia a je bežný u mužov nad 50 rokov.
Camilly sa minulý týždeň spýtali, ako sa jej manžel zotavuje, a ona odpovedala: „Darí sa mu, robí, čo môže.“
V pondelkovom vyhlásení o liečbe rakoviny palác uviedol, že Charles je „vďačný svojmu lekárskemu tímu za rýchly zásah, ktorý bol možný vďaka jeho nedávnemu zákroku v nemocnici“.
Dlhé čakanie
Členovia britskej kráľovskej rodiny sa v tešia pôsobivej dlhovekosti. Charlesova stará mama sa dožila 101 rokov. Jeho otec, princ Philip, zomrel vo veku 99 rokov – oficiálnou príčinou bola „staroba“. Jeho matka, kráľovná Alžbeta II. sa dožila 96 rokov. Ako príčina bola tiež uvedená „staroba“.
Pred Alžbetinou smrťou palác iba uviedol, že mala problémy s „pohyblivosťou“, aby vysvetlil jej používanie palice a obmedzený program.
Jej otec, Charlesov starý otec kráľ Juraj VI. zomrel v roku 1952 relatívne mladý – vo veku 56 rokov, po tom, ako sa nezotavil z operácie pľúc.
Charles prežil viac ako 70 rokov v roli následníka trónu. Vo veku 73 rokov bol najstaršou osobou, ktorá nastúpila na britský trón. Počas tohto dlhého čakania viedol aktívny život. Do 57 rokov bol súťažným hráčom póla. Rád chodí na prechádzky a je aj záhradníkom, ktorý rád zakladá vlastné živé ploty.
Charles verí, že homeopatické a bylinné lieky môžu zohrávať podpornú úlohu popri modernej medicíne. Je tiež známy tým, že si rád vychutnáva whisky a kvalitné vína. Skupine zdravotných sestier povedal, že nikdy nebol veľkým fajčiarom. Väčšinou sa vyhýba mäsu, má rád ryby a jeden deň v týždni sa stravuje vegetariánsky. Časopis Town and Country uviedol, že na raňajky si dáva misku müsli s ovocím, „často sú to slivky zo záhrady“.