RÍM. Desiatky talianskych poľnohospodárov sa v pondelok začali s traktormi zhromažďovať na predmestí Ríma. Avizovali rozsiahlu demonštráciu s cieľom donútiť vládu, aby zlepšila ich pracovné podmienky.
Taliansko je jednou z mnohých európskych krajín, ktoré v ostatnom čase zachvátili protesty poľnohospodárov žiadajúcich nižšie dane z pohonných hmôt, lepšie ceny za svoje tovary aj zmiernenie environmentálnych predpisov EÚ, ktoré im podľa ich slov sťažujú konkurovanie lacnejším výrobkom dovážaným zo zahraničia.
Zišli sa na viacerých miestach Talianska
Približne päťdesiat traktorov z Toskánska sa v pondelok zišlo na Via Nomentana, hlavnej triede vedúcej do centra Ríma.
Do piatku sa tam očakáva 1500 až 2000 traktorov, povedal AFP Andrea Papa, spoluzakladateľ talianskeho hnutia Obnova poľnohospodárstva. Poľnohospodári žiadajú o stretnutie s ministrom.

Zhruba 200 traktorov sa zhromaždilo aj pri diaľnici v Turíne.
Talianska krajne pravicová premiérka Giorgia Meloniová tvrdí, že hnev poľnohospodárov je spôsobený tzv. environmentálnou transformáciou, ktorá podľa jej slov zasahuje do ich života.
AFP pripomína, že Meloniová pravidelne v tejto súvislosti kritizuje nariadenia EÚ, ktoré označuje za útok na talianske poľnohospodárstvo. Teraz však vyzdvihla, že poľnohospodárska pomoc EÚ pre Taliansko sa po opätovnom prerokovaní zvýšila z piatich na osem miliárd eur.
Protestovali aj v Bulharsku
Do vlny protestov farmárov v Európe sa v pondelok pridali aj bulharskí poľnohospodári. Stovky farmárov vyšli do ulíc hlavného mesta Sofia sťažujúc sa na „totálne zlyhanie“ vlády riešiť rastúce výzvy poľnohospodárskeho sektora.
Vyzývali pritom ministra poľnohospodárstva Kirila Vateva, aby odstúpil za to, že nedodržal svoje sľuby znížiť administratívnu záťaž pre farmárov a žiadať štátnu kompenzáciu za vysoké náklady a klesajúce príjmy.
Vencislav Varbanov, ktorý predsedá Asociácii poľnohospodárskych výrobcov, obvinil vládu z toho, že pridáva farmárom záťaž namiesto toho, aby im poskytla nejakú úľavu. Žiada od nej dlhodobé opatrenia. „Chceme vedieť, čo bude zajtra, na budúci rok, v ďalších piatich rokoch,“ poznamenal.
Aj asociácia producentov obilia oznámila, že sa jej členovia možno pridajú v utorok k protestom a budú blokovať cesty s ich vozidlami.
Asociácia vyjadrila nespokojnosť s vyhlásením premiéra Nikolaja Denkova v reakcii na ich požiadavky na kompenzáciu, že finančnú podporu dostanú len pestovatelia obilia, ktorí preukážu stratu za rok 2023. Asociácia chce nejakú formu kompenzácie pre všetkých producentov obilia.
Tak ako ostatní farmári v Európe sú aj tí v Bulharsku frustrovaní nariadeniami Európskej únie, ťažkosťami vyplývajúcimi z nárastu cien hnojív a energií v dôsledku ruskej vojny na Ukrajine, rastúcim dovozom poľnohospodárskych produktov, ktoré zaplavujú miestne trhy, a podhodnotením cien.