BUDAPEŠŤ. Na mimoriadnu schôdzu maďarského parlamentu, ktorú iniciovali opozičné strany s cieľom čo najskôr hlasovať o vstupe Švédska do NATO, neprišli poslanci vládneho bloku Fidesz-KDNP.
Podľa servera telex.hu tak nebolo možné schváliť program schôdze.
Server dodal, že v rokovacej sále boli prítomní americký veľvyslanec David Pressman, ale aj veľvyslanec SR v Budapešti Pavol Hamžík a budapeštianski veľvyslanci Holandska, Nórska, Dánska i Poľska.

Šéf americkej diplomacie Antony Blinken 30. januára vyjadril nádej, že Maďarsko – ako posledný členský štát NATO – čoskoro ratifikuje vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie. "Očakávam, že sa tak stane v najbližších týždňoch, keď sa znovu zíde maďarský parlament," povedal šéf americkej diplomacie.
Čakajú na švédskeho premiéra?
Internetové vydanie denníka Népszava v tejto súvislosti poznamenalo, že Fidesz zrejme nechce ukončiť "tragikomédiu" okolo vstupu Švédska do NATO.
Líder parlamentnej frakcie vládnej strany Fidesz Máté Kocsis na Facebooku oznámil, že ratifikácia vstupu Švédska do NATO sa môže uskutočniť na začiatku riadneho zasadnutia parlamentu, ktoré sa má konať 26. februára; vyžaduje si to však stretnutie švédskeho premiéra Ulfa Kristerssona s predsedom maďarskej vlády Viktora Orbána v Budapešti.
"Ak je vstup pre Švédov dôležitý, prídu sem, rovnako ako odišli do Turecka," napísal Kocsis.
Podľa Népszavy však nespresnil, prečo je návšteva Kristerssona v Budapešti taká dôležitá, najmä po tom, čo sa švédsky premiér už stretol s Orbánom minulý štvrtok v Bruseli.
Budapešť podľa denníka doposiaľ nepredložila žiadne relevantné argumenty, prečo blokuje vstup tejto škandinávskej krajiny, pričom záhadou je aj to, čo chce Maďarsko týmto krokom získať. Isté však zatiaľ je, že Maďarsko utrpí vážnu diplomatickú ujmu, píše Népszava.
Je to na poslancoch
"Vláda podporuje členstvo Švédska v NATO, ale jeho schválenie závisí od poslancov," uviedol Orbán koncom minulého roka.
Poslanci vládneho bloku Fidesz-KDNP podľa slov Orbána nemajú veľmi chuť schváliť členstvo Švédska v NATO, pretože po ratifikácii Fínov tamojšia vláda zažalovala Maďarsko v Európskej únii v inej záležitosti.
Šéf úradu vlády Gergely Gulyás zasa zdôraznil, že nepovažuje za dôležité, aby sa o prijatí Švédska do NATO rozhodovalo na mimoriadnom zasadnutí parlamentu, ale aby sa dovtedy urobili kroky na budovanie dôvery medzi Budapešťou a Štokholmom, po ktorých by mohli poslanci bezvýhradne podporiť vstup Švédska do NATO.
"Pozvali sme švédskeho premiéra. Ak to bude pre Švédov dôležité, tak samozrejme prídu do Budapešti, alebo aspoň urobia kroky, ktoré povedú k tomu, že maďarskí poslanci ochotne zahlasujú za vstup Švédska do NATO," dodal Gulyás.
Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó v piatok v Bruseli vyhlásil, že švédsky premiér Ulf Kristersson by mal navštíviť Budapešť ešte pred hlasovaním v maďarskom parlamente o prijatí jeho krajiny do Severoatlantickej aliancie.
Kristerssom však Orbánovi tiež v Bruseli povedal, že sa s ním síce rád stretne v Budapešti, ale až po maďarskej ratifikácii vstupu Švédska do NATO.