Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Izraelské úrady uviedli, že rozširujú svoju vojenskú operáciu na vytlačenie Hamasu z Pásma Gazy na jedno z posledných útočísk – mesto na hraniciach s Egyptom.
„Dokončili sme misiu a budeme pokračovať do Rafahu,“ napísal vo štvrtok na sociálnych sieťach minister obrany Yoav Gallant a opísal, ako izraelské sily „zlikvidovali“ militantnú brigádu v meste Chán Júnis, väčšom meste vzdialenom približne 11 kilometrov severne.
Humanitárni pracovníci a humanitárne organizácie varovali, že Rafah je už teraz nebezpečne preplnený civilistami, ktorí už boli aspoň raz vysídlení, pričom mnohí z nich sú chorí alebo na pokraji hladomoru. Podľa nich ďalší konflikt v tejto oblasti predstavuje riziko, že spôsobí značné škody.
„Straty na životoch, ktoré nám hrozia, ak sa Izrael spustí do Gazy, sú obrovské,“ povedal Bob Kitchen, viceprezident pre mimoriadne situácie v Medzinárodnom záchrannom výbore, humanitárnej organizácii pôsobiacej v Gaze.
V článku sa dočítate:
- o varovaniach humanitárnych skupín,
- koľko obyvateľov je mŕtvych, zranených alebo nezvestných,
- čo hrozí Palestínčanom v Rafahu.
Tlakový hrniec zúfalstva
Počet obyvateľov Rafahu sa zvýšil na „najmenej“ 1,4 milióna ľudí, napísala v správe Juliette Touma, riaditeľka pre komunikáciu agentúry OSN pre palestínske záležitosti UNRWA. „Je to päťkrát viac ako bol počet obyvateľov mesta pred vojnou,“ uviedla Toumová o Rafahu, ktorého populácia sa pred 7. októbrom odhadovala na 280-tisíc.
Izraelskí predstavitelia nespresnili, ako vyzerajú ich plány pre Rafah. Armáda krajiny už v tejto oblasti uskutočnila údery vrátane leteckého útoku, ktorý v decembri zasiahol neďaleko kuvajtskej nemocnice v meste a pri ktorom podľa zamestnancov nemocnice zahynulo najmenej 18 ľudí.
Vojna drasticky zmenila demografickú situáciu v Pásme Gazy. Podľa odhadov OSN je teraz takmer deväť z desiatich obyvateľov Gazy vysídlených, zatiaľ čo generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus v stredu uviedol, že „viac ako 100-tisíc obyvateľov Gazy je buď mŕtvych, zranených alebo nezvestných a považovaných za mŕtvych“.
Pred 7. októbrom bolo najľudnatejšou časťou oblasti mesto Gaza na severe.
– Dňa 13. októbra, šesť dní po útoku na Izrael vedenom hnutím Hamas, ktorým sa začala vojna, Izrael nariadil evakuáciu viac ako milióna ľudí žijúcich v oblastiach nad mokraďou Wadi Gaza. Mnohí sa uchýlili do druhého najväčšieho mesta v Gaze, Chán Júnis na juhu.
– Začiatkom decembra izraelské úrady nariadili Palestínčanom v Chán Júnis, aby sa presťahovali do nových oblastí, keďže v meste prebiehali vojenské operácie.
– Predpokladá sa, že viac ako polovica všetkých obyvateľov Gazy sa teraz nachádza v Rafahu, kde mnohí „žili v provizórnych stavbách, stanoch alebo pod holým nebom,“ povedal v piatok Jens Laerke, hovorca Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA), a dodal, že mesto sa stalo „tlakovým hrncom zúfalstva“.
Narastajúca humanitárna kríza
Hoci Rafah leží na hranici s Egyptom, humanitárne skupiny varovali, že množstvo pomoci, ktoré prechádza cez hranicu, ani zďaleka nestačí pokrývať potreby čoraz zúfalejšieho obyvateľstva.
„Ľuďom v Gaze hrozí, že zomrú od hladu len niekoľko kilometrov od nákladných áut s potravinami,“ uviedla Cindy McCain, vedúca Svetového potravinového programu, vo výzve na prijatie nových opatrení, ktoré by umožnili vstup väčšieho počtu nákladných áut do Gazy.
Jeden z palestínskych humanitárnych pracovníkov, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity, keďže nebol oprávnený verejne vystupovať, v správe napísal, že rozšírené používanie stanov mu pripomína príbehy, ktoré mu rozprával jeho starý otec o životných podmienkach utečencov po izraelsko-arabskej vojne v roku 1948. V stanoch, ktoré môžu mať veľkosť 18 metrov štvorcových, by mohla bývať celá rodina alebo dve, uviedol humanitárny pracovník.
K biede prispeli aj zimné teploty. Humanitárne skupiny dodali: „V tomto chladnom a daždivom počasí je stan posledným miestom, kde by niekto chcel byť!“

Pre preľudnenosť je náročné dodržiavať aj hygienické opatrenia. „Tisíce a tisíce ľudí sa delia o jednotlivé toalety,“ povedal Kitchen a dodal, že pracovníci IRC v Rafahu videli „štvor- až päťhodinové rady“ na použitie toaliet. Vyprázdňovanie a močenie mimo toaliet predstavuje riziko pre verejné zdravie.
„Už teraz sme svedkami hromadných hlásení o akútnej vodnatej hnačke, o ktorej si myslím, že ak by sa testovala, preukázalo by sa, že ide o choleru,“ povedal Kitchen.
Humanitárnu krízu zhoršuje aj politická kríza, keďže najmenej desať západných vlád tento týždeň pozastavilo financovanie UNRWA, hlavnej logistickej sily pre pomoc v Gaze. Rozhodnutie o zastavení financovania prišlo po tom, ako sa Izrael podelil so spisom, v ktorom sa uvádza, že viac ako tucet zamestnancov UNRWA sa podieľalo na útokoch na Izrael zo 7. októbra a že v rámci organizácie údajne dochádza k rozsiahlej podpore Hamasu a iných militantných skupín.