SANTIAGO. Lesné požiare v strednej a južnej časti Čile si vyžiadali už najmenej 51 obetí na životoch. Čilské úrady aj prezident Gabriel Boric pritom varujú, že počet obetí zrejme ešte bude stúpať. Mnoho ľudí je totiž podľa serveru denníka El Mercurio nezvestných.
Prezident absolvoval prelet vrtuľníkom nad postihnutým regiónom, v ktorom predtým vyhlásil núdzový stav. Zároveň prisľúbil vládnu pomoc pri obnove ohňom zdevastovaných oblastí.
Oheň zničil tisíce domov
Plamene v strednej a južnej časti latinskoamerickej krajiny zasiahli niekoľko tisíc domov, tisíce ľudí sa museli evakuovať. V postihnutej oblasti bol vyhlásený stav katastrofy, na niektorých miestach platí zákaz vychádzania.
Ministerka vnútra Carolina Toháová uviedla, že Čile čelí najhoršej katastrofe od zemetrasenia z roku 2010, ktoré zabilo približne 500 ľudí.
Hasiči podľa ministerky zápasia celkovo s 92 aktívnymi požiarmi, pričom v celej krajine doteraz zhorelo 43-tisíc hektárov porastov
Likvidáciu plameňov komplikuje sucho a teploty stúpajúce k 40 stupňom Celzia. Do niektorých zasiahnutých lokalít sa ešte pátracie tímy ani nedostali, v iných pokračuje prehľadávanie vyhorených domov.
Požiare postupujú rýchlo
Najpostihnutejší je región Valparaíso, kde sú nasadené stovky hasičov a desiatky vrtuľníkov. Skazu je dobre vidieť z videí a fotografií zverejnených na sociálnych sieťach, na ktorých je mnoho vyhorených domov a áut. Počet zasiahnutých domov úrady odhadujú na 3- až 6-tisíc.
V piatok úrady preventívne uzavreli cestu spájajúcu Valparaíso s hlavným mestom Santiago, pretože obrovský oblak dymu "znižoval viditeľnosť".
"Ak vám niekto povie, aby ste sa evakuovali, neváhajte to urobiť," vyzval občanov prezident Gabriel Boric.
"Požiare postupujú rýchlo a klimatické podmienky sťažujú ich kontrolu. Panujú vysoké teploty, silný vietor a nízka vlhkosť vzduchu. "

Požiare hrozia aj inde
Ako poznamenáva agentúra Reuters, lesné požiare nie sú v letných mesiacoch v Čile výnimočné. Vlani zasiahli vyše 400-tisíc hektárov a pripravili o život 27 ľudí.
"Plocha, na ktorej horí teraz, je oveľa menšia ako vlani, ale počet zasiahnutých hektárov sa teraz veľmi rýchlo zvyšuje," varovala ministerka Toháová.
Požiarom napomáhajú letné horúčavy a sucho, ktoré postihuje južnú časť Južnej Ameriky a ktoré je spôsobené poveternostným javom El Niňo.
Okrem Čile bojuje s lesnými požiarmi aj Kolumbia. Riziko ich vypuknutia v dôsledku rastúcich teplôt hrozí v najbližších dňoch aj Argentíne, Paraguaju a Brazílii.