WASHINGTON. Spojené štáty podnikli odvetné údery na ciele v Iraku a Sýrii za útok dronom na americkú základňu na severovýchode Jordánska.
Útok bezpilotného lietadla zabil troch amerických vojakov na základni Tower 22.
Americká odveta
Americké sily zasiahli viac ako 85 cieľov pri úderoch proti jednotkám Kuds, ktoré patria pod iránske revolučné gardy a s nimi spriaznenými ozbrojenými skupinami, uviedlo regionálne veliteľstvo americkej armády CENTCOM.
Terčom boli okrem iného veliteľské či spravodajské stanovištia či muničné sklady, uvádza vyhlásenie zverejnené na sieti X.
Loading
...
"Zasiahnuté zariadenia zahŕňajú veliteľské a kontrolné operačné stanovištia, spravodajské stanovištia, sklady rakiet, striel a bezpilotných lietadiel a zariadenia z logistických a muničných reťazcov," uviedla americká armáda.
Američania podľa vyhlásenia údery podnikli o 22.00 h SELČ a použili pri tom vyše 125 kusov navádzanej munície.
Sýria obviňuje USA z agresie
Súčasne s informáciami z Washingtonu začali prichádzať správy zo Sýrie o explóziách a obetiach.
Podľa agentúry Reuters sýrske štátne médiá hlásili "agresiu" USA na viacerých miestach a informovali o nešpecifikovanom počte mŕtvych a zranených.
Podľa Sýrskej organizácie pre ľudské práva (SOHR) pri piatkových úderoch len na východe Sýrie zahynulo najmenej 18 proiránskych bojovníkov.
Americké letectvo podľa SOHR cielilo na vojenské objekty neďaleko miest Majádín a Dajr az-Zaur v blízkosti irackých hraníc.
Iránska tlačová agentúra Tasním spojená s revolučnými gardami zase podľa The New York Times uviedla, že terčom náletu bola tiež centrála irackej milície Hašd Šaabí, ktorá má blízke väzby na Irán.
Podľa iných iránskych zdrojov Američania zasiahli tiež irackú skupinu Katáib Hizballáh, ktorú Washington spájal s útokom na základňu v Jordánsku.
Ďalších šestnásť obetí amerických útokov hlásili z Iraku. Hovorca irackej armády zároveň poprel, že Washington irackú vládu o akcii vopred informoval, a uviedol, že údery ohrozujú bezpečnosť Iraku a celého regiónu.
Napätie na Blízkom východe narastá
Americká reakcia na zabitie troch vojakov v Jordánsku začala a bude pokračovať podľa toho, ako USA uznajú za vhodné, oznámil americký prezident Joe Biden po náletoch.
Vo vyhlásení Biden dodal, že USA neusilujú o konflikt na Blízkom východe, ale odpovedia na akékoľvek úspešné útoky proti Američanom.

"Dnes popoludní americké jednotky na môj pokyn zasiahli ciele a zariadenia v Iraku a Sýrii, ktoré IRGC (pozn.: anglická skratka iránskych revolučných gárd) a spriaznené milície používajú k útokom na americké jednotky. Naša odpoveď začala. Bude pokračovať v časoch a miestach, aké si zvolíme," odkázal Biden.
Aj americké médiá očakávajú, že piatkové nálety by mohli byť prvou vlnou dlhšej vojenskej operácie namierenej proti ozbrojeným skupinám podporovaným Iránom, ktorým Washington pripisuje aktuálne útoky na americké jednotky v regióne.
Denník The New York Times píše o "ostrej eskalácii" vojny na Blízkom východe, ktorej sa americká vláda od jesene snažila vyhnúť.
Sýria: Okupácia už nemôže pokračovať
Sýria v reakcii označila americké útoky na svoje územie za agresiu a pôsobenie amerických jednotiek v Sýrii za okupáciu, ktorá "už nemôže pokračovať".
Sýrske ministerstvo obrany vo vyhlásení uviedlo, že piatkové americké údery boli "do očí bijúcou agresiou" a že pri nich zomreli civilisti a vojaci.
Sýrska armáda tiež vyhlásila, že "nemôže pokračovať okupácia častí Sýrie americkými jednotkami".
Sýrska agentúra SANA napísala, že "americké akcie destabilizujú región opakovanými útokmi v Jemene, Sýrii a Iraku" a "slepo podporujú izraelskú okupáciu" palestínskych území.
Útok na americkú základňu
O odvetných krokoch rozhodol tento týždeň americký prezident Biden bez toho, aby vopred naznačil, akú budú mať podobu.
Impulzom bol smrtiaci útok dronom, ktorý zasiahol americkú základňu pri hraniciach Jordánska a Sýrie.
Americké jednotky v regióne sa od vlaňajšieho októbra stali viac ako 160-krát terčom dronov alebo rakiet, nedeľňajší incident bol však prvý, pri ktorom niekto z Američanov prišiel o život.