GAZA/TEL AVIV. Palestínske hnutie Hamas pravdepodobne neodmietne návrh dohody o prímerí v Pásme Gazy, ktorý mu tento týždeň predložili sprostredkovatelia. Prípadný podpis podmieňuje zárukami, že sa Izrael zaviaže ukončiť vojnu v palestínskej enkláve.
Vodca politického výboru hnutia Hamas Ismáíl Haníja v utorok potvrdil, že dostal návrh dohody o prímerí. Vedenia hnutia návrh študuje a pripravuje svoju odpoveď. Návrh pripravili americkí, izraelskí, katarskí a egyptskí predstavitelia počas uplynulého víkendu v Paríži.
Nemenovaný palestínsky zdroj blízky rozhovorom povedal, že návrh predpokladá 40-dennú prvú fázu prímeria. Počas nej by sa zastavili boje a Hamas by prepustil civilistov spomedzi viac ako 100 rukojemníkov, ktorých zadržiava. V neskorších fázach prepustí aj izraelských vojakov a vydá aj telá mŕtvych rukojemníkov.

"Očakávam, že Hamas návrh (dohody o prímerí) neodmietne, ale ani to nemusí vyústiť v rozhodujúcu dohodu," uviedol zdroj agentúry Reuters pod podmienkou zachovania anonymity.
"Namiesto toho od Hamasu očakávam pozitívnu odpoveď a opätovné potvrdenie ich požiadaviek: aby bola dohoda podpísaná, musí zaisťovať, že sa Izrael zaviaže ukončiť vojnu v Pásme Gazy a úplne sa stiahne z tejto enklávy," dodal.
Hamas podľa Kataru dohodu schvaľuje
Hamas návrh predbežne schvaľuje, uviedol hovorca katarského ministerstva zahraničných vecí Madžíd Ansárí.
"Izraelská strana tento návrh schválila a teraz máme počiatočné schválenie zo strany Hamasu," uviedol Madžíd Ansárí. Pred účastníkmi rokovaní je však podľa jeho slov ešte neľahká cesta.
"Sme však optimistickí, pretože obe strany teraz súhlasia na predpoklade, ktorý povedie k ďalšej prestávke (v bojoch)," dodal.
Líder hnutia Hamas Ismail Haníja má prísť vo štvrtok alebo piatok do Káhiry na rokovania o navrhovanom prímerí.
Katar už vlani v novembri pomohol sprostredkovať týždennú prestávku v bojoch v Pásme Gazy a s tým spojenú výmenu rukojemníkov za palestínskych väzňov v Izraeli.
Británia by mohla uznať Palestínu
Veľká Británia by mohla oficiálne uznať palestínsky štát po nastolení prímeria v Pásme Gazy bez toho, aby čakala na výsledky rokovaním medzi Izraelom a Palestínčanmi. Vo štvrtok to v Libanone uviedol britský minister zahraničných vecí David Cameron.
Uznanie palestínskeho štátu nemôže podľa jeho slov nastať, kým bude hnutie Hamas v Pásme Gazy. Británia tak však môže urobiť počas rokovaní medzi predstaviteľmi Izraela a Palestínčanmi.
Britský premiér Rishi Sunak v stredu v britskom parlamente uviedol, že uznanie Palestíny by muselo byť súčasťou celého procesu a dodal, že Spojené kráľovstvo stojí pevne za Izraelom.
Reagoval na otázku konzervatívneho poslanca Michaela Ellisa, či súhlasí s možnosťou, že akékoľvek uznanie palestínskeho štátu bude výsledkom rokovaní Izraela a Palestínčanov.
Išlo by o najdlhšiu prestávku
V prípade schválenia dohody by išlo o najdlhšiu prestávku v bojoch od začiatku vojny v Pásme Gazy. Rozpútal ju teroristický útok Hamasu a spriaznených militantných skupín na juh Izraela 7. októbra 2023.
Počas neho bolo zavraždených asi 1200 civilistov a ďalších asi 200 ľudí palestínske komandá zavliekli do Pásma Gazy ako rukojemníkov.
Izraelská armáda v Pásme Gazy spustila vojenskú operáciu s cieľom zničiť Hamas a vyslobodiť rukojemníkov. To si doteraz vyžiadalo viac ako 27-tisíc obetí, uvádza ministerstvo zdravotníctva ovládané Hamasom.
Viaceré medzinárodné organizácie varujú pred humanitárnou katastrofou v Pásme Gazy, kde žije asi 2,3-miliónová populácia.
Podľa izraelskej armády Hamas zámerne umiestnil svoju vojenskú infraštruktúru a bojovníkov do civilných objektov ako sú školy a nemocnice alebo do ich blízkosti, čím palestínskych civilistov zneužíva ako ľudské štíty.
Hamas pre jeho násilnú činnosť a tisícky obetí považuje za teroristickú organizáciu viacero krajín, vrátane Spojených štátov, Európskej únie, Kanady, Austrálie či Japonska.