SME

Scéna ako zo stredoveku. Talianka obviňuje Maďarsko zo zlého zaobchádzania vo väzbe

Hrozí jej jedenásť rokov väzenia.

Maľba talianskej učiteľky a aktivistky Ilarie Salis neďaleko maďarského veľvyslanectva v Ríme. Za napadnutie neonacistu jej v Maďarsku hrozí 11 rokov za mrežami.Maľba talianskej učiteľky a aktivistky Ilarie Salis neďaleko maďarského veľvyslanectva v Ríme. Za napadnutie neonacistu jej v Maďarsku hrozí 11 rokov za mrežami. (Zdroj: SITA/AP)

BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Vlani vo februári sa v Budapešti zhromaždilo niekoľko stoviek krajne pravicových extrémistov z viacerých európskych krajín, aby si pripomenuli neúspešný pokus nacistických jednotiek o útek z mesta počas obliehania Červenou armádou ku koncu druhej svetovej vojny.

Robia tak každoročne, vlani ich však čakalo nemilé prekvapenie. Viacerých z nich napadla skupina ľavicových protifašistických aktivistov. V Maďarsku sa následne rozšírilo video, ako na zemi bijú a kopú jedného maďarského účastníka.

SkryťVypnúť reklamu

Útočníci sa nedali identifikovať, maďarské orgány si však myslia, že vedia, o koho ide. Jednou z páchateliek je podľa nich 39-ročná Talianka Ilaria Salisová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Práve jej prípad v posledných dňoch zaujal médiá aj verejnosť. Na súd v Budapešti ju totiž v pondelok priviedli pripútanú o reťaz, keďže so spútanými rukami a nohami okolo členkov by sa jej ťažko kráčalo.

„Bolo to šokujúce, dotiahli ju ako psa,“ povedal pre taliansku tlačovú agentúru ANSA jej právnik Eugenio Losco.

Táto udalosť vyvolala aj diplomatický konflikt. Taliansky rezort diplomacie okrem spútania na súde kritizuje aj hrozné podmienky väzby. Maďarská vláda si však za svojimi krokmi stojí a hovorí, že je obeťou „organizovaného útoku ľavicových médií a ľudskoprávnych skupín“.

Dôkazy nevidela

Talianska učiteľka na základnej škole pochádza z mesta Monza neďaleko Milána. Maďarské úrady ju obvinili zo sprisahania s cieľom spôsobiť ťažkú ujmu na zdraví, za čo jej hrozí až 11 rokov väzenia. Salisová vinu odmieta.

SkryťVypnúť reklamu

Spolu s ňou krátko po napadnutí zatkli dvoch Nemcov. Jeden sa k činu priznal a dostal tri a pol roka väzenia. Obvinení prišli do Maďarska s cieľom vážne zraniť ľudí, ktorých považovali za členov krajnej pravice, argumentovala tamojšia prokuratúra.

Salisová však hovorí, že polícia jej neukázala video, ktoré má dokázať, že sa nachádzala na mieste činu. Rovnako tvrdí, že jej neposkytli preklad dokumentov s údajnými dôkazmi proti nej.

Jej právnik označil maďarský súdny systém za represívny. „Je preto ťažké byť optimistom,“ vyjadril o očakávanom verdikte.

V cele s plošticami

Salisovú v Maďarsku zadržiavajú už takmer rok. Jej prípad však začal pútať pozornosť po tom, ako jej otec Roberto verejne prehovoril o liste, v ktorom jeho dcéra popisuje podmienky väzby. Sám dodal, že v Taliansku by sa to považovalo za mučenie.

SkryťVypnúť reklamu

„Na obed nám dávajú vodnaté polievky, v ktorých sú často kúsky plastu a vlasy,“ napísala v liste. Ďalej hovorí, že jej päť týždňov nevymenili posteľné obliečky a držia ju v cele s potkanmi a švábmi.

Jej otec hovorí, že katastrofálnych podmienok si nebol vedomý až do vlaňajšieho októbra, keď dostal dcérin list. Taliansku ambasádu v Maďarsku obvinil z toho, že o podmienkach, v ktorých držia jeho dcéru, vedela a nezasiahla.

Maďarská väzenská služba sa proti obvineniam ohradila. „V zariadeniach sa neustále vykonávajú hygienické kontroly a väzňom sa poskytuje náležitá zdravotná starostlivosť,“ cituje ju web BBC.

Väznice v Maďarsku sú preplnené a nemajú dostatok personálu, upozorňuje ľudskoprávna organizácia Maďarsky helsinský výbor. Väzni sa sťažujú na ploštice, zimu, nedostatok teplej vody, zlé jedlo či zákaz cvičenia v celách, píše vo svojej správe zo decembra 2023.

SkryťVypnúť reklamu

Apel po návrate domov

Ďalšie pojednávanie v Salisovej prípade sa uskutoční 24. mája, dovtedy zostáva vo väzbe. Jej právnik si však myslí, že túto dobu by mala prečkať v Taliansku.

Upozorňuje na to, že európske právo umožňuje obvineným stráviť väzbu v domácom väzení v ktorejkoľvek členskej krajine, ktorej sú rezidentmi. Obavy, že by Salisová mohla utiecť, sú absolútne nepodložené, dodal.

Súhlasí s ním aj časť talianskej verejnosti, ktorá sa o prípad začala živo zaujímať po tom, čo sa Salisová objavila na súde priviazaná o reťaz. Pod internetovú petíciu, ktorá žiada jej prevoz do Talianska, sa už podpísalo viac ako 114-tisíc ľudí.

Právnik obvinenej nevylučuje, že sa obráti na Európsky súd pre ľudské práva. „Ide o jasné porušenie Európskeho dohovoru o ľudských právach, podľa ktorého nikto nemôže byť vystavený mučeniu alebo neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestu,“ komentoval pre BBC.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to veľmi znepokojujúce,“ povedal zas pre BBC Juan Fernando López Aguilar, predseda Výboru Európskeho parlamentu pre občianske slobody. „Vidieť takúto stredovekú scénu na súde členského štátu EÚ je jednoducho hrozné,“ dodal.

Maďarsko problém nevidí

Deň po súdnom pojednávaní taliansky minister zahraničný vecí Antonio Tajani oznámil, že si predvolal maďarského veľvyslanca v Taliansku, aby sa ho spýtal, prečo maďarské úrady „nedodržiavajú najzákladnejšie normy týkajúce sa podmienok zadržiavaných osôb“.

„Domnievam sa, že prijaté bezpečnostné opatrenia boli tentoraz prehnané,“ povedal Tajani talianskym médiám.

Krátko na to sa na budove neďaleko maďarskej ambasády v Ríme objavila maľba, ktorá zobrazuje Salisovú, ako sa vymanila zo svojich reťazí. Pod ňou je nasprejovaný antifašistický symbol červenej a čiernej vlajky.

SkryťVypnúť reklamu

Talianska premiérka Giorgia Meloniová, ktorá stojí na čele pravicovej nacionalistickej strany Bratia Talianska a je blízkou spojenkyňou maďarského premiéra Viktora Orbána, sa k prípadu zatiaľ verejne nevyjadrila.

Meloniová o prípade však už so svojím maďarským náprotivkom telefonicky hovorila, píše portál Agenzia Nova.

K odsúdeniu tohto kroku ju však vyzývajú naprieč politickým spektrom. „Je nám jedno, že Orbán je váš dobrý priateľ – musíte byť rozhodná a ozvať sa. Práva a dôstojnosť Talianov majú prednosť pred priateľmi a politickými spojencami,“ odkázal premiérke na sociálnej sieti X líder populistického Hnutia piatich hviezd Giuseppe Conte.

Maďarská vláda obvinenia odmieta a zaobchádzanie s Taliankou považuje za oprávnené.

„Iste, v súdnej sieni bola spútaná a áno, strávila už 11 mesiacov vo väzbe. Ale že by to bolo nehumánne? To nie. Že prípad berieme vážne vzhľadom na závažnosť trestného činu, z ktorého je obvinená? To skôr,“ napísal na sociálnych sieťach hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 097
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 051
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 190
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 070
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 052
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 467
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 264
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Bojovníci z libanonskej militantnej skupiny Hizballáh.

Prestrelky v libanonsko-izraelskom pohraničí sa stali prakticky každodennými.


TASR
Zdravotníci v nemocnici v Beijingu.

Webová stránka podporuje teóriu úniku vírusu z laboratória.


TASR 4
Prezident John F. Kennedy máva zo svojho auta v kolóne áut približne minútu predtým, ako bol zastrelený, 22. novembra 1963, v Dallase.

V marci tohto roku boli na Trumpov príkaz zverejnené aj nezredigované spisy o atentáte.


TASR 1
Ľudia čakajú na jedlo v útulku pre rodiny vysídlené násilím gangov v štvrti Kenscoff v Port-au-Prince na Haiti.

Násilnosti tiež v čoraz väčšej miere znemožňujú prístup k zdravotnej starostlivosti.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu