SME

Summit v Bruseli bude aj o pomoci Ukrajine, postoj Maďarska je neistý

Európska únia avizuje náhradný plán.

Maďarský premiér Viktor Orbán.Maďarský premiér Viktor Orbán. (Zdroj: TASR/AP.)

BRUSEL. Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz vo štvrtok pred mimoriadnym zasadnutím Európskej rady v Bruseli vyhlásil, že v otázke finančnej podpory Ukrajine vo výške 50 miliárd eur je potrebná dohoda všetkých členských štátov EÚ.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jednotná dohoda

Hlavným cieľom štvrtkového summitu je dosiahnuť kompromis členských krajín eurobloku na revízii dlhodobého rozpočtu EÚ a zaistiť balík finančnej pomoci pre Ukrajinu na nadchádzajúce štyri roky.

Suma 50 miliárd eur, ktorú ešte vlani v lete navrhla Európska komisia, má Kyjevu aj počas vojny s Ruskom zaistiť normálne fungovanie štátu s vyplácaním dôchodkov a miezd pre učiteľov, úradníkov či lekárov.

SkryťVypnúť reklamu

Dohodu v tejto otázke zablokoval maďarský premiér Viktor Orbán na decembrovom summite. V prípade, že Maďarsko znovu využije právo veta aj na štvrtkovom zasadnutí, Európska komisia avizovala predostretie záložného plánu.

Kancelár Scholz po príchode do Bruselu však uviedol, že výsledkom summitu by mala byť jednomyseľná dohoda, ktorá by zaistila pokračovanie pomoci pre Kyjev.

"Potrebujeme dohodu celej dvadsaťsedmičky," povedal Scholz novinárom s tým, že lídri by nemali hľadať iné východiská z patovej situácie.

Okrem finančnej pomoci pre Ukrajinu budú šéfovia vlád a štátov rokovať aj o vojenskej pomoci navýšením financií pre Európsky mierový nástroj, cez ktorý členské štáty Únie prispievajú na nákup zbraní určených pre Kyjev. Podľa médií má ísť do nástroja ďalších päť miliárd eur.

SkryťVypnúť reklamu

Zaplatíme väčšiu cenu

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell uviedol, že v rámci summitu bude naliehať na lídrov členských krajín, aby čo najskôr dosiahli dohodu o balíku finančnej pomoci pre Ukrajinu.

Šéf diplomacie EÚ pred začatím rokovaní šéfov vlád a štátov EÚ pre novinárov uviedol, že Rusko je najväčšou hrozbou pre európsku bezpečnosť. Podľa neho ak EÚ finančne nepomôže Ukrajine, tak hrozí, že za to neskôr zaplatí oveľa "vyššiu cenu".

Opäť na káve

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v noci zo stredy na štvrtok rokoval s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou.

Nie je možné predvídať, aký bude výsledok mimoriadneho summitu; či Orbán "opäť pôjde na kávu", alebo či 27 členských štátov Únie dosiahne kompromis o podpore Ukrajiny vo výške 50 miliárd eur zo strany EÚ. Maďarský návrh Bruselu je známy, otázkou je, aký bude bruselský návrh pre Orbána.

SkryťVypnúť reklamu

"Brusel nás vydiera tým, že ak sa budeme správať ako suverénna krajina, spoja ukrajinskú otázku s právnym štátom a dostanú Maďarsko do západnej finančnej blokády. To by bol Armagedon, ktorý nedovolíme. Budeme chrániť záujmy Maďarska. Nás nemožno vydierať," napísal Orbán na Facebooku pred odletom do Bruselu.

Maďarsko navrhlo, aby EÚ každý rok schvaľovala časti finančného balíka určeného pre Ukrajincov.

Podľa Reuters však mnohí lídri členských krajín odmietajú Orbánov kompromisný návrh a trvajú na jednorazovom a konečnom schválení celého balíka pomoci pre Ukrajinu.

Ťažké požiadavky

Požiadavky Maďarska týkajúce sa dohody na zmene rozpočtu EÚ sú podľa českého premiéra Petra Fialu ťažko akceptovateľné. Chce si však vypočuť argumenty Orbána a je pripravený hľadať kompromis, ak to bude nevyhnutné. Dohoda bez Budapešti by podľa neho bola mimoriadne nevýhodná a nebolo by to dobré riešenie ani zo symbolického hľadiska.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Fialu je úprava viacročného finančného rámca tak, ako bola dohodnutá v decembri, pre Česko vyhovujúca a ide správnym smerom. V Bruseli sa preto bude podľa svojich slov snažiť, aby bola v nezmenenej podobe nakoniec prijatá všetkými 27 členskými štátmi.

"Jednoduché to nebude. Z tých doterajších vyjadrení Maďarska pri predbežných rokovaniach vyplýva, že si kladie celý rad požiadaviek, ktoré ani nesúvisia priamo s viacročným finančným rámcom," načrtol možné problémy český premiér. Väčšina z nich by podľa neho mala zásadné dôsledky.

"Problém je, že Maďarsko síce rokuje, ale predložilo požiadavky, ktoré sú len ťažko akceptovateľné. Budeme o nich, samozrejme, hovoriť, ale napríklad každoročné nové schvaľovanie by nás každý rok vracalo do rovnakej situácie," komentoval jednu z požiadaviek predseda českej vlády. Dodal, že by to neprispelo k akcieschopnosti Únie.

SkryťVypnúť reklamu

Naopak, dokáže si predstaviť, že by ČR podporila podmienku o navýšení financií na ochranu vnútorných hraníc EÚ. Zároveň však pripomenul, že práve Maďarsko odmietalo migračný pakt, ktorý mal ochranu hraníc zlepšiť.

Nespokojnosť s Orbánom

Nespokojnosť s maďarským premiérom potvrdila v stredu večer estónska premiérka Kaja Kallasová, ktoré počas rozhovoru s novinármi povedala, že mimoriadny summit sa koná iba kvôli postoju Orbána počas decembrového summitu. "Samozrejme, že je tu aj narastajúca frustrácia. Prečo to robíme? A aké nástroje máme použiť?" uviedla s odkazom na maďarského premiéra.

Holandský premiér Mark Rutte po príchode na summit vyjadril mierny optimizmus, pokiaľ ide o dosiahnutie dohody všetkých krajín o revízii rozpočtu a pomoci Ukrajine, avšak len ak Maďarsko bude ochotné pristúpiť na kompromis.

SkryťVypnúť reklamu

"Je pre mňa nemožné plniť každé prianie Viktora Orbána. Mám aj svoje vlastné priania, ktoré sú oveľa zaujímavejšie," povedal Rutte.

Belgický premiér Alexander De Croo vo štvrtok ráno tiež zdôraznil, že je nevyhnutné, aby sa 27 členských krajín EÚ dohodlo na finančnej pomoci pre Ukrajinu, čo označil za "hlavnú tému" summitu, zároveň však dodal, že nesme dôjsť k vetu zo strany Maďarska.

Poľský premiér Donald Tusk bol voči Orbánovi ráznejší a skritizoval jeho taktiku na summitoch EÚ. "Myslím, že nie je problém s takzvanou únavou z Ukrajiny, teraz, tu v Bruseli, máme únavu z Orbána," povedal pred novinármi. A dodal, že nemôže prijať "túto veľmi zvláštnu a egoistickú hru Viktora Orbána", ktorý sa musí rozhodnúť, či je Maďarsko súčasťou európskeho spoločenstva.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 15 880
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 440
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 130
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 159
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 766
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 651
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 646
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 993
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Michal Solowow.

V Poľsku patrí obchodná sieť Nexterio k významným hráčom.


1
Hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavitt.

Leavittová má dvadsaťsedem rokov.


36
Ivan Eľko, predseda Ekumenickej rady cirkví na Slovensku.

Dobiehame starý rest, vraví biskup.


3
Slovenský hokejista Martin Pospíšil v zápase proti Kazachstanu na MS 2024 v Ostrave.

Slovenský útočník bol na minuloročných MS produktívnym útočníkom.


4
SkryťZatvoriť reklamu