SANÁ. Raketa vypálená z Jemenu zasiahla obchodnú loď plaviacu sa pri pobreží tejto vojnou zmietanej krajiny. Vo štvrtok skoro ráno to oznámila spoločnosť Ambrey, ktorá sa zaoberá námornou bezpečnosťou.
Podľa zmienenej spoločnosti bola loď zasiahnutá juhozápadne od prístavného mesta Aden a hlásila explóziu na palube. Ambrey tvrdí, že strelu vypálili z jemenského guvernorátu Taizz.
Hovorca Húsíov - jemenských povstalcov podporovaných Iránom - uviedol, že strela "priamo zasiahla loď", ktorú identifikovali ako "Kol", a stalo sa tak v Adenskom zálive.
Vyhlásenie prišlo po tom, ako sa Húsíovia prihlásili k útoku na americké plavidlo smerujúce do izraelských prístavov.
Ďalšiu balistickú raketu vypálili západne od prístavného mesta Hudajda v Jemene, ktoré dlhodobo kontrolujú Húsíovia, informovala Britská organizácia pre námorný obchod (UKMTO) Dodala, že raketa vybuchla ďaleko od pravoboku lode a tak je posádka v bezpečí.

Taliansko zvažuje vyslanie lietadiel
Taliansko v rámci námornej misie Európskej únie (EÚ) Aspides na ochranu obchodných plavidiel v Červenom pred zvažuje vyslať do tejto oblasti lietadlá.
"Súčasťou misie EÚ bude na 12 mesiacov najmenej jedna talianska loď a uvažujeme aj o vyslaní leteckých prostriedkov na prieskum a zhromažďovanie údajov," vyhlásil taliansky minister obrany Guido Crosetto počas spoločného stretnutia výborov pre obranu talianskeho Senátu a dolnej komory parlamentu.
Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v stredu informoval o plánoch viacerých členských štátov spustiť od 17. februára misiu Aspides.
Jej cieľom bude ochrana plavby obchodných lodí v Červenom mori a odrazenie útokov, nebude sa však podieľať na útokoch proti húsíom.
"Nie všetky členské štáty sa budú chcieť zúčastniť, ale žiadna nebude (tejto misii) brániť... Verím, že sa začne 17. februára," povedal Borrell pred stretnutím ministrov obrany EÚ.
Crosetto vo štvrtok uviedol, že hlavné veliteľstvo bude pravdepodobne v gréckom meste Larissa. O velenie prejavili záujem Francúzsko, Grécko a Taliansko.
Útoky na obchodné lode
Húsíovia, ktorí sú súčasťou protizápadnej a protiizraelskej "osi odporu" - skupín podporovaných Iránom -, už niekoľko mesiacov komplikujú lodnú dopravu v Červenom mori, čo vyvoláva odvetné útoky zo strany Spojených štátov a Británie.
Od 19. novembra podnikli Húsíovia viac ako 30 útokov na komerčnú lodnú dopravu a námorné plavidlá, uviedol v utorok Pentagón. Povstalci tvrdia, že útoky sú prejavom solidarity s Palestínčanmi a protestom proti vojne medzi Izraelom a radikálnym hnutím Hamas, ktorá v Pásme Gazy zúri od októbra.
Útoky prinútili niektoré lodné spoločnosti, aby pozastavili tranzit cez Červené more, do ktorého sa vstupuje cez Adenský záliv, a svoje plavidlá odklonili cez dlhšiu a nákladnejšiu trasu okolo južného cípu Afriky.
Dôležitú obchodnú trasu cez Červené more, ktorou sa zvyčajne prepravuje približne 12 percent svetového námorného tovaru, však naďalej využíva množstvo ropných tankerov.
Chcú prímerie v Pásme Gazy
Povstalci tvrdia, že budú pokračovať vo svojich vojenských operáciách dovtedy, kým sa v Pásme Gazy nedosiahne prímerie a neumožní sa prísun potravín a liekov do tejto palestínskej enklávy v záujme zmiernenia humanitárnej krízy.
Americké a britské sily v reakcii na to podnikajú údery zamerané na raketové zariadenia Húsíov a iné vojenské systémy. USA uskutočnili aj sériu jednostranných útokov.