BRATISLAVA, WASHINGTON. Na začiatku je telefonát na núdzové číslo polície. V telefóne zaznie hlásenie, ktoré opisuje vraždu, človeka, ktorý sa vyhráža so zbraňou v ruke alebo rukojemnícku situáciu - čokoľvek, čo môže políciu primať, aby na miesto vyslala nie bežnú hliadku, ale ozbrojené komando pripravené na prestrelku.
Adresa, na ktorej sa má nebezpečná situácia odohrávať, je adresou politika, sudcu alebo iného verejného činiteľa.
Polícia prichádza na miesto s očakávaním, že bude zasahovať proti ozbrojenému páchateľovi. Politik, ktorý na adrese býva, však nič netuší. Stačí, aby v dome niekto spanikáril a falošný telefonát na políciu môže mať za následok smrť človeka.
V predvolebnej Amerike sa množia prípady nového druhu politického šikanovania - swattingu. Jeho názov vychádza zo skratky SWAT (special weapons and tactics - špeciálne zbrane a taktika), ktorá označuje policajné komandá podobné slovenským kukláčom.
Obeťou swattingu sa nedávno stala aj prezidentská kandidátka Nikki Haleyová, momentálne jediná súperka Donalda Trumpa v primárkach Republikánskej strany.
V článku sa dočítate:
- ktorí americkí činitelia sa stali obeťou swattingu,
- kde sa vzal a ako sa z neho stal nástroj politického šikanovania,
- či si už swatting naozaj vyžiadal obete na životoch.
Pištole mierili na rodičov
Swatting proti Haleyovej použili dvakrát, naposledy na Nový rok, píše agentúra Reuters. Na políciu zavolal neznámy človek, ktorý tvrdil, že politička zastrelila svoju dcéru, ktorá vraj leží v kaluži krvi a Haleyová sa vyhráža, že spácha samovraždu. Volajúci človek tvrdil, že republikánsku političku má na druhom telefóne.
Šerifov zástupca na mieste overil, že ide iba o hoax. Podobne to bolo aj 30. decembra 2023, keď neznámy muž telefonoval na políciu, že zavraždil ženu a sám si chce ublížiť v Haleyovej dome v Južnej Karolíne.
Pri tomto incidente boli doma Haleyovej rodičia a ich opatrovateľka. "Policajti spozorovali siluety za balkónovým oknom. Vytiahli zbrane a vyzvali ľudí, aby zdvihli ruky nad hlavu," cituje Reuters z policajnej správy.
Hoci polícia ľudí nestotožnila, Haleyová médiám povedala, že v tom čase boli doma jej rodičia, no ona, jej manžel ani jej syn nie.
"Swattingové incidenty sú súčasťou vlny násilných hrozieb, bombových vyhrážok a iných šikanóznych činov proti predstaviteľom vlády, justície a členom volebných komisií, ktorá zalarmovala americkú políciu pred tohtoročnými prezidentskými voľbami," komentuje v článku agentúra Reuters.
Mieria často proti odporcom Trumpa
Medzi prominentnými obeťami swattingu sú zatiaľ zväčša ľudia, ktorí sú verejne v opozícii proti Donaldovi Trumpovi. Problémy so šikanovaním mala demokratická štátna tajomníčka v Maine Shenna Bellows, ktorá iniciovala vyškrtnutie Trumpa z tamojších primárok.
Okrem nej swatting zažili sudcovia a minimálne jeden prokurátor, ktorí majú na starosti trestné stíhania Donalda Trumpa. Obeťou sa však stala aj poslankyňa Snemovne reprezentantov Marjorie Taylor Greene, ktorá je Trumpovou stúpenkyňou a šíri extrémistické názory a konšpiračné teórie.
Podobných incidentov sa za posledné dva mesiace stali v Spojených štátoch desiatky, najmenej jeden bol namierený aj na Biely dom. V niektorých prípadoch policajti informovali, že telefonujúci hlas znel, akoby bol vytvorený v počítači.
Swatting už zabíjal
Hoci Amerika momentálne zažíva vlnu swattingu namierenú na politikov či predstaviteľov inštitúcií, nejde o úplne nový jav. V minulosti si už vyžiadal aj obete na životoch.
Jednou z nich bol v roku 2020 šesťdesiatnik Mark Herring v štáte Tennessee. V tomto prípade nešlo o politiku, ale o vydieranie. Skupina vydieračov sa od Herringa, počítačového programátora, snažila získať twitterovú prezývku @Tennessee, ktorú odmietal predať.
Na samotné vykonanie skutku zrejme použila maloletého človeka zo Spojeného kráľovstva, ktorý zavolal políciu na Herringovu adresu a vyhrážal sa, že odpáli bomby, ak polícia príde, písali v roku 2021 noviny New York Times. Policajtom volajúci povedal, že Herring zabil neznámu ženu.
Keď policajti prišli, s namierenými pištoľami vyzvali Herringa, aby sa vzdal. Herring počas zásahu dostal infarkt a zomrel.
Za skutok dostal päťročný trest Američan Shane Sonderman, ktorý na internete zverejnil Herringovu adresu. Zrejme tak sa k nej dostal neznámy maloletý Angličan, ktorého pre jeho vek Spojené kráľovstvo do USA nevydalo.
K smrteľnému prípadu swattingu došlo aj v roku 2017 v Kansase, keď sa dvaja hráči online hry na diaľku pohádali a jeden sa na druhého rozhodol zavolať políciu. Mal však len falošnú adresu, na ktorej býval úplne nezainteresovaný Andrew Finch. Keď vyšiel z domu, jeden zo zasahujúcich policajtov ho zastrelil.
Volajúci sa predtým vyhrážal, že svoju rodinu zadržiava na Finchovej adrese ako rukojemníkov. U nič netušiaceho Fincha zasahovali radoví policajti, ktorí neboli vycvičení v taktike pri rukojemníckych situáciách.
Prezidentské voľby USA 2024

- Výsledky volieb prezidenta USA 2024
- Novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump
- Volebná mapa USA
- Kompletné výsledky prezidentských volieb v USA
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Trump porazil Európu
- Životopis kandidáta Donalda Trumpa
- Životopis kandidátky Kamaly Harrisovej