Peking 4. augusta (TASR) - Šesťstranné rozhovory v Pekingu o severokórejskej jadrovej kríze dnes takmer uviazli na mŕtvom bode, keď Pchjongjang odmietol úplné ukončenie svojich nukleárnych programov a trval na práve využívať jadrovú energiu na mierové účely.
"Chceme odstránenie nukleárnych zbraní, ale požadujeme mierové využitie (jadrovej energie)," uviedol hlavný severokórejský vyjednávač Kim Kje-gwan.
USA však nástoja na tom, že akákoľvek budúca dohoda musí obsahovať elimináciu všetkých severokórejských nukleárnych programov bez výnimky, keďže môžu byť potenciálne pretransformované na projekty vývoja zbraní.
"Nie sme porazený štát, ani sme sa nedopustili žiadnych zločinov. Prečo by sme nemali mať právo na rozvíjanie mierových jadrových aktivít?", vyhlásil Kim Kje-gwan.
Rozhovory budú pokračovať aj v piatok, ale Čína, hlavný hostiteľ rokovaní, dnes po prvý raz pripustila, že v otázke spoločného vyhlásenia, ktoré by odrážalo základné princípy ďalšieho postupu, možno nedôjde k dohode.
Spoločný dokument "by nemal byť nevyhnutne považovaný za indikátor úspechu súčasného kola šesťstranných rokovaní," uviedol hovorca čínskej strany.
Administratíva predchádzajúceho prezidenta Billa Clintona prisľúbila v roku 1994 severokórejskému režimu pomoc pri konštrukcii dvoch nukleárnych reaktorov na výrobu elektrickej energie. Projekt bol zastavený, keď v roku 2002 USA obvinili Pchjongjang z existencie tajného programu na obohacovanie uránu, čo viedlo k súčasnej jadrovej kríze.
Americký prezident George W. Bush uviedol, že nechce opakovať chyby svojho predchodcu a Clintonov postup v otázke severokórejského jadrového programu podrobil kritike.
1 2 3 rsc ed