BRATISLAVA,WASHINGTON. Americkí vojaci ešte spali vo svojich ubikáciách, keď na ich základňu v Jordánsku dopadol dron. Troch z nich zabil, ďalších viac ako tridsať zranil.
Útok, z ktorého Washington viní Iránom podporovaných militantov, sa udial v čase, keď sa v Paríži odohrávali rokovania o prepustení rukojemníkov, ktorých od minuloročného teroristického útoku na Izrael zadržiava palestínske hnutie Hamas.
Vo francúzskej metropole sa na rokovaniach stretli šéf americkej tajnej služby CIA William Burns, náčelníci spravodajských služieb z Egypta a Izraela a premiér Kataru – krajiny, v ktorej funguje najvyššie velenie Hamasu a ktorá pomáhala sprostredkovať aj prímerie v novembri minulého roka. CNN tieto stretnutia interpretuje ako signál pokroku v rokovaniach.
Týkajú sa vojny v Pásme Gazy, nepokoje však sužujú aj iné miesta v regióne. Okrem incidentu v Jordánsku je situácia napätá aj v Červenom mori, kde z Jemenu útočí na komerčné lode šiitská povstalecká skupina Húsíov, ktorú tiež vyzbrojuje Irán. V mori operuje medzinárodná koalícia, Spojené štáty už na útoky reagovali raketovými protiútokmi na pozície Húsíov v Jemene.
Prinášame odpovede na otázky k aktuálnemu dianiu na Blízkom východe.
V článku odpovedáme na tieto otázky:
- Aká je momentálne šanca na prímerie medzi Izraelom a Hamasom?
- O čo ide Iránu a aká je hrozba, že sa situácia zmení na väčší ozbrojený konflikt?
- Ako sa k situácii stavia Joe Biden a aké má možnosti?
- Prečo vôbec majú USA základňu v Jordánsku a kto ju vlastne napadol?
- Či a aký vplyv na ďalšie dianie môže mať piatkové predbežné rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvora?