WASHINGTON. Traja americkí vojaci zahynuli pri dronovom útoku na menšiu americkú základňu v Jordánsku. Jordánska vláda však tvrdí, že útok sa stal na území Sýrie.
Armáda pôvodne informovala, že pri útoku bolo zranených 25 vojakov. Pentagon neskôr uviedol, že v starostlivosti lekárov je 34 ľudí. Podľa agentúry Reuters sú niektorí zo zranených z Jordánska evakuovaní.
Americký prezident Joe Biden vo vyhlásení prisľúbil odvetu za útok, ktorý podľa neho uskutočnili "radikálne, Iránom podporované militantné skupiny" pôsobiace v Sýrii a Iraku, informovala agentúra DPA.
Cieľom bola základňa Tower 22
Ide o prvých zabitých amerických vojakov počas vlny útokov na základne USA na Blízkom východe, ktoré sa zintenzívnili po začiatku vojny v Pásme Gazy, uviedla CNN.
Cieľom dronového útoku bola uplynulú noc základňa Tower 22 na severovýchode Jordánska neďaleko hranice so Sýriou. Americkí vojaci tam pôsobia v rámci poradenskej a asistenčnej misie realizovanej s Jordánskom.
Loading
...
Jordánsko prostredníctvom vládneho hovorcu poprelo tvrdenia amerických úradov, že by sa útok stal na jeho území.
Hovorca štátnej televízie Al-Malaka povedal, že úder zasiahol základňu At-Tanf, ktorá sa nachádza na sýrskom území neďaleko od hranice s Jordánskom. Americkí predstavitelia však trvajú na tom, že sa útok stal v Jordánsku, a rozchádzajúce sa informácie nie je možné overiť, píše agentúra AP.
Zabitými sú podľa zdrojov CNN traja príslušníci pozemných síl USA. Americké Centrálne velenie (CENTCOM) útok potvrdilo s tým, že pri ňom použili tzv. jednosmerný dron.
Tieto bezpilotné lietadlá sú známe aj ako kamikadze drony. Nie je jasné, prečo dron nezachytila protivzdušná obrana.
Biden vzdal hold padlým
Spojené štáty "budú brať na zodpovednosť všetkých zodpovedných, a to v čase a spôsobom, ktorý si sami zvolíme", citovala Bidena agentúra AP. Šéf Bieleho domu tiež vzdal hold "bojovníkom padlým pri tomto podlom útoku".
USA registrujú od 17. októbra minulého roka viac ako 158 útokov dronmi a raketami na svoje a spojenecké sily v Iraku a Sýrii, ktoré vyvolali obavy z eskalácie konfliktu v regióne.
Americkí predstavitelia ich pripisujú militantným skupinám, ktoré podporuje Irán, označovali ich však za neúspešné, pretože často nespôsobili vážne zranenia ani škody.