WASHINGTON. Vyjednávači sa podľa denníka The New York Times blížia k dohode, ktorá by viedla k dvojmesačnému prerušeniu vojny v Pásme Gazy výmenou za prepustenie viac ako 100 rukojemníkov, ktorých stále zadržiavajú palestínski radikáli.
Dohoda, ktorá by podľa denníka výrazne zmenila situáciu v celej oblasti, by mohla byť finalizovaná v nasledujúcich dvoch týždňoch.
Biden telefonoval s lídrami Egypta a Kataru
Tím vyjednávačov vedených Američanmi vytvoril písaný návrh dohody na základe návrhov Izraela a palestínskeho radikálneho hnutia Hamas z posledných desiatich dní.
Aj keď na niektorých dôležitých bodoch ešte nie je zhoda, vyjednávači podľa amerických činiteľov, na ktorých sa NYT odvoláva, vyjadrujú opatrný optimizmus, že finálna dohoda je na dosah.

Prezident USA Joe Biden v piatok telefonicky hovoril s lídrami Egypta a Kataru, teda dvojice krajín, ktoré sa na vyjednávaniach tiež podieľajú.
Šéfa americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Williama Burnsa vysiela na rokovania v Paríži so zástupcami Izraela, Egypta a Kataru. Ak sa na ňom podarí dosiahnuť dostatočný pokrok, mal by na Blízky východ znovu vyraziť Bidenov blízkovýchodný poradca Brett McGurk, aby pomohol nájsť finálne znenie dohody.
Priestor pre ďalšiu diplomaciu
Súčasný návrh vyjednávačov počíta v prvej fáze s 30-dňovým prerušením bojov, počas ktorého by Hamas prepustil ženy, starších a zranených rukojemníkov.
Počas pokoja zbraní by obe strany dojednali podrobnosti druhej, tiež zhruba 30-dňovej fázy, počas ktorej by palestínske ozbrojené skupiny umožnili návrat zadržiavaným izraelským vojakom a mužským rukojemníkom.
Izrael by v oboch fázach prepúšťal Palestínčanov zo svojich väzníc. Koľko by ich za každého prepusteného rukojemníka bolo, sa ešte musia dohodnúť, ale vyjednávači to považujú za riešiteľnú záležitosť. Dohoda by tiež umožnila prísun väčšieho množstva humanitárnej pomoci do Gazy.

Aj keď by dvojmesačné prerušenie vojny nebolo trvalým prímerím, ktoré Hamas za prepustenie všetkých rukojemníkov zatiaľ požadoval, americkí činitelia sa domnievajú, že ak by Izrael vojnu na dva mesiace pozastavil, pravdepodobne by ju potom neviedol rovnako ako doteraz.
Prímerie by poskytlo priestor pre ďalšiu diplomaciu, ktorá by mohla viesť aj k širšiemu riešeniu konfliktu a upokojeniu situácie v celom regióne.