VARŠAVA. Múzeum zriadené v komplexe bývalého nacistického tábora Auschwitz pri príležitosti 79. výročia jeho oslobodenia v sobotu venuje svoju výstavu podobizniam, ktoré nakreslili prevažne väzni.
Na spomienkovej udalosti 27. januára, na ktorý pripadá aj Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, budú predstavené kresby z tábora, ktoré symbolizujú individuálnu ľudskú bytosť, uviedlo múzuem pri poľskom meste Osvienčim prostredníctvom vyhlásenia.
Riaditeľ Piotr Cywinski v tejto súvislosti poznamenal, že až príliš mnoho ľudí si tábor Auschwitz-Birkenau, ktorý pred 79 rokmi oslobodili oddiely Červenej armády, dnes spája predovšetkým s jeho areálom - ostnatým drôtom, barakmi a strážnymi vežami.
"Je to prázdny priestor plný pozostatkov architektúry tábora. Pritom dráma a význam Osvienčimu nie sú o pamiatkach, ale o ľuďoch," povedal.
V sobotu sa na spomienkovej ceremónii na mieste bývalého tábora zúčastní aj približne 20 preživších.

Koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau, vybudovaný nacistickým Nemeckom na území okupovaného Poľska, sa stal celosvetovým symbolom holokaustu. V rokoch 1940–1945 tam prišlo o život až milión židov a ďalších 100-tisíc osôb nežidovského pôvodu.
Nemecko si taktiež uctilo pamiatku
Naprieč Nemeckom sa budú v tento deň konať viaceré udalosti na pamiatku obetí. Tamojšia ministerka vnútra Nancy Faeserová prednesie prejav v bývalom koncentračnom tábore Ravensbrück, do ktorého boli výlučne umiestňované ženy.
Ústredná rada židov v Nemecku (ZdJ) medzičasom zverejnila brožúru, v ktorej varovala pred zrovnávaním holokaustu s inými genocídami.
Nemecký kancelár Olaf Scholz vyzval na rozhodný boj proti antisemitizmu a rasizmu. Bojovať je podľa neho potrebné aj za demokraciu.
"'Nikdy viac' je každý deň," povedal Scholz v pravidelnom sobotňajšom videopríhovore. Zdôraznil, že na tomto záväzku sa zakladá dnešné demokracia.
"Už nikdy viac marginalizácia a odňatie práv, nikdy viac rasová ideológia a odľudšťovanie, nikdy viac diktatúra," uviedol s tým, že postarať sa o to je ústrednou úlohou štátu.
"Preto bojujeme proti každej forme antisemitizmu, teroristickej propagande a nenávisti k ľuďom," povedal kancelár.
"Naša demokracia nie je daná od Boha. Je vytvorená človekom. Je silná, keď ju podporujeme. A potrebuje nás, keď je vystavená útokom," upozornil Scholz v súvislosti s pokračujúcimi protestmi proti pravicovému extrémizmu v Nemecku.
Zavejú smútočné vlajky
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková uviedla, že nacistické Nemecko "nechalo svet nazrieť do priepasti ľudskosti". "Je na nás žijúcich, aby sme zo zodpovednosti za našu minulosť formovali našu súčasnosť. Nikdy viac je teraz," napísala na sociálnej sieti.
Ministerka vnútra Nancy Faeserová nariadila, aby v sobotu na budovách spolkovej vlády zaviali smútočné vlajky. "Necelých 80 rokov po konci Hitlerovho režimu sa opäť pripravujú plány na to, aby ľudí systematicky diskriminovali a prenasledovali, zbavovali práv a vyháňali na základe ich pôvodu, vzhľadu alebo politických postojov," uviedla ministerka. "Nesieme zodpovednosť za to, aby sme to nepripustili."
Nemecký minister financií Christian Lindner pripomenul temnú minulosť kancelárií svojho vlastného úradu a zároveň varoval pred opakovaním holokaustu.
"Bola to myšlienka dehumanizácie (odľudštenia), ktorá vydláždila cestu k holokaustu v nacistickom Nemecku. To, čo sa vtedy stalo, sa nesmie opakovať," napísal v sobotu Lindner na účte ministerstva financií na sociálnej sieti X, predtým Twitter.
K príspevku bola pripojená fotografia Lindnera v zasadačke ministerstva v centre nemeckej metropoly Berlín.
"V tejto miestnosti dnešného spolkového ministerstva financií sa v roku 1938 urobili prípravy na to, čo sa neskôr do učebníc dejín zapísalo ako konferencia vo Wannsee: teda na koordináciu masového vraždenia európskych Židov," uvádza sa v texte k fotografii.
Zlomový bod histórie
Na konferencii vo Wannsee neďaleko Berlína sa odohral jeden zo zlomových bodov histórie - jeden z najväčších zločinov proti ľudskosti.
Vysokopostavení predstavitelia nacistického Nemecka sa stretli, aby prerokovali jediný bod - konečné riešenie židovskej otázky, čiže systematický plán vyvražďovania európskych Židov.
Ministerstvo financií sídli od roku 1999 v budove nazývanej Dom Detleva Rohweddera na berlínskej dopravnej tepne Wilhelmstrasse. Veľkolepá budova bola postavená za nacistickej éry v rokoch 1935-36 ako sídlo ministerstva letectva, riadeného smutne známym nacistom Hermannom Göringom.
Sovietski vojaci 27. januára 1945 oslobodili preživších v nemeckom nacistickom koncentračnom a vyhladzovacom tábore Auschwitz-Birkenau, ktorý sa nachádza v Poľsku pri meste Osvienčim.
V tábore bolo zavraždených vyše milión ľudí, väčšinou Židia. Deň jeho oslobodenia si Nemecko od roku 1996 pripomína ako Deň pamiatky na obete holokaustu a Organizácia Spojených národov (OSN) vyhlásila tento dátum za Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu v roku 2005.