BRATISLAVA, BRAZÍLIA. Luizu Fernandu da Silvu doma vyrušil ohlušujúci rachot. Ľudia vzápätí začali kričať, že sa pretrhli priehrady. Luiza schmatla deti a posadila sa s nimi na nákladné auto, ktoré ich zaviezlo do bezpečia - na vyvýšené miesto.
Odtiaľ sledovala skazu, ktorú spôsobilo pretrhnutie hrádzí na odkalisku v bani Germano pri obci Mariana v brazílskom štáte Minas Gerais.
Takto v novembri 2015 opisoval denník Financial Times tragické pretrhnutie hrádzí, z ktorých vtedy uniklo takmer 44 miliónov kubických metrov banského kalu, ktorý obsahoval zvyšky železnej rudy a ťažké kovy.
"Miesto, kde sme žili, zavalilo blato, zničilo všetko. V záplave sa prevaľoval školský autobus," reprodukoval denník zážitok brazílskej ženy z dediny Bento Rodrigues, ktorú katastrofa prakticky zničila.
Katastrofa banského komplexu Germano si vtedy vyžiadala devätnásť ľudských životov, presídlenie 700 ľudí a zhruba dvesto zničených domov. Kal okrem toho zasiahol rieku Rio Doce, ktorú znečistil až po jej ústie do Atlantického oceánu.
Brazílsky súd teraz vyniesol rozsudok, podľa ktorého majú banské spoločnosti BHP a Vale zaplatiť takmer desať miliárd dolárov za škody, ktoré zlyhanie hrádzí spôsobilo.
V článku sa dočítate:
- čo znamená rozsudok brazílskeho súdu,
- ako došlo k tragickému zlyhaniu,
- čo poškodil alebo zničil toxický kal.
Státisíce žalujúcich
Rozsudok, proti ktorému sa banské spoločnosti ešte môžu odvolať, je podľa BBC výsledkom občianskej žaloby, ktorú však pred súd predniesli brazílski federálni prokurátori. Sudca Vinicius Cobucci vyhlásil, že firmy platia nielen za škody na majetku a prírode, ale aj za emocionálne utrpenie ľudí.
Peniaze majú putovať do štátneho fondu, ktorý z nich bude financovať projekty na zmiernenie dosahov nehody. Tá patrí medzi najväčšie nešťastia v dejinách Brazílie.
Austrálska spoločnosť BHP Group, jeden z dvojice majiteľov brazílskej banskej spoločnosti Samarco, ktorá baňu prevádzkovala, je najväčšou banskou spoločnosťou na svete.
Firma podľa servera mining.com informovala, že platba, proti ktorej sa ešte môže odvolať, je súčasťou širšej žaloby z roku 2016 o 44 miliárd dolárov. Server tvrdí, že žaloba je najväčším kolektívnym sporom v britskej histórii, pretože zahŕňa viac ako 700-tisíc poškodených. Austrália je súčasťou Commonwealthu, formálnou hlavou štátu je britský kráľ Karol III.
Zničené ryby aj prales
Okrem toho, že uniknutý kal zničil 620 kilometrov rieky Rio Doce až po oceán, podľa správy OSN "okamžite uhynuli celé populácie rýb, najmenej jedenásť ton, keď ich kal zasypal alebo im upchal žiabre".
Prúd toxického bahna podľa správy zničil 1469 hektárov pralesa.
Incident sa začal 5. novembra 2015 o pol štvrtej popoludní, keď sa na hrádzi Fundao objavili prvé priesaky. O necelú hodinu neskôr sa hrádza pretrhla a vypustený kal s vodou a bahnom zaplavili dedinu Bento Rodrigues, ktorá sa nachádza zhruba 2,5 kilometra od nádrží.

Dedina tak zostala odrezaná od sveta, úrady navyše nemali pripravené evakuačné plány.
Hoci príčina nehody nie je oficiálne známa, BBC poukazuje na neštandardnú konštrukciu hrádze. Odvoláva sa pritom na vyšetrovaciu správu z roku 2016, ktorú si objednali dve korporácie, ktoré spoluvlastnia Samarco. Okrem BHP v nej má podiel aj brazílska spoločnosť Vale.
Správa neukazuje na jednoznačného vinníka, no hovorí o zmenách v konštrukcii hrádzí.
Takéto hrádze bývajú štandardne vyrobené zo zmesi pieskovitých častíc a siltu - prachovitej usadeniny. BBC s odvolaním sa na správu píše, že v hrádzi Fundao, došlo v rokoch 2011 a 2012 ku zmenám v ich konštrukcii, ktoré mali za následok zhoršený odtok vody.
Piesok v hrádzi sa tak postupne napil vody a začal sa správať viac ako bahno. V osudný deň v oblasti zhodou okolností nastalo slabé zemetrasenie, ktoré zlyhanie hrádze urýchlilo.
V brazílskom banskom priemysle sa tak začalo rozsiahle preverovanie bezpečnostných štandardov, uzatvára BBC.
Väčšia katastrofa sa ešte len mala stať
Spoločnosti Vale sa o štyri roky neskôr stala ešte väčšia nehoda, veľmi podobná tej z roku 2015. V januári 2019 sa prelomila hrádza inej bane v obci Brumadinho v štáte Minas Gerais, vlna kalu okrem iného zaplavila aj sídlo spoločnosti.
Táto nehoda však mala oveľa tragickejšie následky, zahynulo pri nej 270 ľudí, viacerí z nich aj v jedálni v budove spoločnosti Vale, ktorú kal zaplavil.