HAAG. Medzinárodný súdny dvor so sídlom v Haagu v piatok Izraelu nariadil, aby povolil prístup humanitárnej pomoci do Pásma Gazy.
Takisto žiada, aby Izrael obmedzil straty na životoch a škody, nenariadil mu však zastaviť vojenskú operáciu v tejto palestínskej enkláve.
Šesť predbežných opatrení
Súd rozhodol, že Izrael musí prijať okamžité a účinné opatrenia, aby zabezpečil poskytnutie naliehavo potrebných základných služieb a humanitárnej pomoci na riešenie nepriaznivých podmienok na život, ktorým Palestínčania čelia. Takisto musí prijať opatrenia na zabránenie a potrestanie priameho a verejného podnecovania na páchanie genocídy.

Juhoafrická republika (JAR) v decembri na pôde Medzinárodného súdneho dvora oficiálne obvinila Izrael z porušenia Dohovoru OSN o genocíde. Súd žiadala, aby nariadil Izraelu zastavenie vojenských operácií v Pásme Gazy. Verdikt privítala.
Medzinárodný súdny dvor v piatok oznámil, že žalobu nezamietne a bude sa ňou zaoberať. Nariadil šesť tzv. predbežných opatrení na ochranu Palestínčanov v Pásme Gazy. Piatkové rozhodnutie je len dočasné a posúdenie obvinení z genocídy môže trvať celé roky, pripomína AP.
"Súd si uvedomuje rozsah humanitárnej tragédie, ktorá sa odvíja v regióne a je hlboko znepokojený pribúdajúcimi stratami ľudských životov a utrpením," povedala predsedníčka tribunálu Joan Donoghueová.
Palestínska vláda aj Hamas poukázali na dôkazy
Minister zahraničných vecí Palestínskej samosprávy Rijád al-Málikí verdikt ocenil. "Sudcovia posúdili fakty a právo, rozhodli v prospech ľudskosti a medzinárodného práva," konštatoval šéf palestínskej diplomacie.
Dodal, že Palestína vyzýva všetky štáty, aby zabezpečili, že opatrenia nariadené súdom budú implementované "vrátane Izraela, okupačnej mocnosti".
Vysoký predstaviteľ palestínskeho radikálneho hnutia Hamas Sámí Abú Zuhrí označil rozhodnutie za "dôležitý krok, ktorý prispieva k izolácii Izraela a odhaľovaniu jeho zločinov v Gaze".
Zuhrí súčasne vyzval, aby medzinárodné spoločenstvo primalo Izrael k vykonávaniu rozhodnutí súdu.
Netanjahu sa obhajoval právom na obranu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakcii na predbežné opatrenie vyhlásil, že Izrael bude na svoju obranu "naďalej robiť, čo je potrebné".
Netanjahu opäť odmietol tvrdenia o tom, že Izrael sa dopúšťa genocídy, ako "poburujúce" a avizoval, že bude pokračovať "v tom, čo je potrebné na obranu krajiny a našich ľudí".
"Ako každá krajina, aj Izrael má prirodzené právo brániť sa," uviedol Netanjahu. Dodal, že pokus odoprieť Izraelu toto základné právo "je očividnou diskrimináciou židovského štátu a bol spravodlivo odmietnutý."
Cenné rozhodnutie, odkázal Erdogan
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan rozhodnutie súdu privítal a vyjadril nádej, že tento verdikt zastaví útoky Izraela na palestínskych civilistov.
"Dúfame, že útoky Izraela na ženy, deti a starších ľudí sa skončia," uviedol Erdogan vo vyhlásení zverejnenom na sociálnej sieti a citovanom agentúrou AFP, pričom rozhodnutie súdu označil za "cenné".
EÚ vyzvala na rešpektovanie súdu
Európska únia očakáva okamžitú implementáciu rozhodnutia. Zdôraznila, že "nariadenia Medzinárodného súdneho dvora sú pre strany záväzné a musia sa nimi riadiť. Európska únia očakáva ich úplnú, okamžitú a účinnú implementáciu".
Spojené štáty zopakovali svoje stanovisko, že obvinenia, že Izrael sa v palestínskom Pásme Gazy dopúšťa genocídy, sú ničím nepodložené.
"Stále si myslíme, že obvinenia z genocídy sú nepodložené, a berieme na vedomie, že súd vo svojom rozhodnutí nedospel k záveru o genocíde, ani nevyzval na prímerie," konštatoval hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí.