Text vyšiel pôvodne na webe Meduza.
V celom Rusku i zahraničí sa občania stavajú do radov a podpisujú sa pod podporu prezidentskej kandidatúry Borisa Nadeždina, bývalého poslanca Štátnej dumy a hlasného odporcu vojny na Ukrajine. Podporu Nadeždinovej kandidatúre vyjadrili aj mnohí ruskí opoziční politici.
Aby sa Nadeždin mohol oficiálne zapojiť do boja, musí do konca januára zozbierať stotisíc podpisov. Na webovej stránke jeho kampane sa uvádza, že ich zozbieral už 197-tisíc, hoci pred týždňom ich mal len trinásťtisíc. Na sociálnej sieti Telegram však napísal, že podpisy „nie sú dokonalé“ a že jeho kampaň bude potrebovať „105-tisíc bezchybných podpisov“, aby sa mohol zapojiť do volieb.
V článku sa dočítate:
- ako Nadeždin reagoval na výraznú podporu od Rusov,
- kto je nádejný prezidentský kandidát,
- či mu nakoniec ÚVK dovolí kandidovať,
- ako to celé vníma Kremeľ.
Dlhé rady na podpisy
Pred kanceláriami kampane Borisa Nadeždina, bývalého poslanca ruskej Štátnej dumy, ktorý dúfa, že sa zapojí do boja o prezidentské kreslo v krajine v marci 2024, sa 20. a 21. januára začali tvoriť dlhé rady. Priaznivci prichádzali a čakali, aby mohli pridať svoje podpisy na podporu Nadeždinovej kandidatúry.
V mestách po celej krajine sa objavili aj správy o rôznych pokusoch zabrániť kampani v zbieraní potrebných podpisov.
Kancelárie Nadeždinovej kampane v Moskve a Petrohrade 21. januára oznámili, že v mestách získali maximálny povolený počet podpisov a už tu neprijímajú nové podpisy. O deň na to spustili iniciatívu zameranú na zvyšok krajiny a vyzvali podporovateľov, aby sa podelili o informácie o počte podpisov, ktoré sú ešte potrebné v rôznych regiónoch.
Nadeždin potrebuje celkovo stotisíc podpisov, aby ruská Ústredná volebná komisia (ÚVK) zaregistrovala jeho kandidatúru, ale najviac 2500 podpisov môže pochádzať z jedného regiónu.
Nadeždinovi povolili zbierať podpisy pod kandidatúru 28. decembra. Do 16. januára ich podľa počítadla na stránke zozbierali takmer trinásťtisíc. Po tom, čo Nadeždina podporilo niekoľko známych opozičných politikov, začali podpisy pribúdať ešte rýchlejšie.
Občiansky hlad, nie apatia
Jedna z prvých správ o radoch, ktoré sa vytvorili v Nadeždinovej centrále, prišla od exilového aktivistu Maxima Katza, ktorý uverejnil video o „potenciáli ukrytom v ruskej spoločnosti“.
„Nadeždinove vyhliadky na vstup do volieb sú, samozrejme, stále otázne. Či kampaň získa podpisy, či [komisia] na základe týchto podpisov zaregistruje jeho kandidatúru - to všetko je čierna skrinka, nad ktorou nemáme veľkú moc. A nech už bude výsledok akýkoľvek, nestojí za to, aby sme sa pre to rozčuľovali. Jedno však vieme už teraz: rozhovory o občianskej apatii v Rusku sú veľmi vzdialené od reality. To, čo máme, nie je občianska apatia, ale občiansky hlad - obrovský skrytý potenciál,“ uviedol Katz.
Ivan Ždanov, riaditeľ protikorupčnej Nadácie Alexeja Navaľného, sa 20. januára podelil o adresy niekoľkých Nadeždinových volebných štábov na sociálnej sieti X. Nasledujúci deň zverejnil na youtube video na podporu Nadeždinovej kampane, hoci dodal, že Kremeľ s najväčšou pravdepodobnosťou nedovolí Nadeždinovi zúčastniť sa na voľbách.
„Keďže v súčasnosti nie je veľa bezpečných spôsobov protestu, prečo nevyužiť tento spôsob a nedať svoj podpis Nadeždinovi? Iste, Nadeždin má ďaleko od môjho vysnívaného kandidáta. Mojím kandidátom je Navaľnyj. Nadeždin nie je ani [bývalá bieloruská prezidentská kandidátka v exile] Cichanovská, ktorá zastupovala ľud. Je to politik s dlhou a nejednoznačnou históriou, ale pokiaľ ide o to, aby som mu dal podpis, tak prečo nie? Podpísať sa znamená dať kandidátovi právo zúčastniť sa na voľbách.“
Medzi ďalšie opozičné osobnosti, ktoré vyjadrili podporu Nadeždinovej kandidatúre, patria bývalý ropný magnát Michail Chodorkovskij, opozičná politička Ľubov Sobolová, Navaľného spojenec Georgij Alburov, politologička Jekaterina Schulmannová a bývalý šéfredaktor Echa Moskvy Alexej Venediktov, ako aj novinárka Jekaterina Duncová, ktorá predtým dúfala, že sa sama zúčastní na voľbách v roku 2024 ako protikandidátka, ale ÚVK jej znemožnila kandidovať pre údajné chyby v dokumentoch.
„Priatelia, všetci ste videli, koľko ľudí stojí v rade pred kanceláriami Nadeždinovej kampane. Všetci títo ľudia cítia to isté, čo my: Chcú, aby bol na volebnom lístku iný kandidát. Kandidát, ktorý by zmenil súčasný deštruktívny kurz, a kandidát, ktorý by nás všetkých zastupoval,“ napísala Duncová na telegrame.
Nadeždin pre telegramový kanál s názvom Môžem Objasniť povedal, že neočakával takú širokú podporu. Povedal, že náhly nárast počtu ľudí, ktorí sa podpísali pod jeho kandidatúru, je podľa neho výsledkom „dopytu po mieri a zmene“ v ruskej spoločnosti.
„Na samom začiatku kampane, v októbri, nikto neveril, že sa nám podarí zorganizovať kongres strany a nominovať kandidáta. Keď sa kongres konal, nikto neveril, že nám ÚVK dovolí zbierať podpisy a otvoriť [kampaňový] účet. Keď nám na Nový rok dovolili otvoriť účet, nikto neveril, že budeme môcť otvoriť kancelárie po celom Rusku a cez sviatky zbierať dary. Uvedomenie si, že by sme mohli uspieť, prišlo okolo 10. januára. A dôvera prišla minulý víkend,“ uviedol Nadeždin.
Žiadny protikandidát nebude
Nadeždinova politická kariéra sa začala začiatkom 90. rokov, keď bol zvolený do mestskej rady mesta Dolgoprudnyj v Moskovskej oblasti. V rokoch 1997 až 1998 pôsobil ako asistent vtedajšieho premiéra Sergeja Kirijenka.
V roku 1999 bol Nadeždin ako člen strany Zväz pravicových síl zvolený na straníckej listine do ruskej Štátnej dumy, kde sa stal zástupcom vedúceho frakcie tejto strany až do roku 2003. Odvtedy nepôsobil vo federálnom parlamente ani v žiadnom regionálnom zákonodarnom zbore, hoci sa zúčastnil na viacerých voľbách.
V roku 2019 sa Nadeždin stal členom Rady poslancov za mestský obvod Dolgoprudnyj. V posledných rokoch zastupoval vo voľbách strany Spravodlivé Rusko a Občianska iniciatíva, hoci mu bolo znemožnené uchádzať sa o post gubernátora Moskovskej oblasti v roku 2023.
Po Nadeždinovom oznámení, že má v úmysle kandidovať za prezidenta, sa v médiách okamžite objavili špekulácie, že jeho kandidatúra bola koordinovaná s Kremľom. On tieto fámy popiera. Jeden z jeho známych pre Meduzu uviedol, že Putinova administratíva takúto ponuku naozaj dala, ale „bez jasných záruk, že bude nominovaný“.
Nadeždinova kampaňová stránka ho označuje za „principiálneho odporcu politiky súčasného prezidenta“. „Putin vidí svet z minulosti a tam ťahá Rusko. Rusko potrebuje budúcnosť - budúcnosť ako krajina, ku ktorej budú slobodní a vzdelaní ľudia vzhliadať a budú sa tam chcieť vrátiť alebo presťahovať,“ uvádza sa v jeho politickej platforme.
Nadeždinov postoj k invázii na Ukrajinu je jedným z kľúčových bodov jeho kampane. Tvrdí, že Putin „urobil osudovú chybu, keď začal špeciálnu vojenskú operáciu“.
„Ani jeden z cieľov ŠVO nebol splnený. A je nepravdepodobné, že by boli splnené bez obrovských škôd pre ruskú ekonomiku a nenapraviteľného demografického úderu pre krajinu.“ Ďalej tvrdí, že Rusko by malo ukončiť vojnu a „začať mierové rokovania s Ukrajinou a so Západom“.
Politický analytik Fedor Krašeninnikov pre Meduza povedal, že podľa neho ÚVK Nadeždinovu kandidatúru pravdepodobne neschváli. „Zdá sa mi, že verejnosť sa vzrušuje a opakuje tú istú chybu z Duncovovej kampane - predpokladá, že môže Kremľu vnútiť vlastnú stratégiu a svojho favorizovaného kandidáta.“
„Nadeždina nezavrhli okamžite, pretože im pripadal beznádejný. Teraz, keď sa okolo neho strhol rozruch, do ktorého sa zapojili Kremľom nenávidené osoby, nevidím dôvod, prečo by ho mali registrovať. Som si na 85 percent istý, že ho [z volieb] vyradia na základe podpisov, a tým sa to skončí - bez ohľadu na to, koľko podpisov je a aké sú kvalitné.“
Zdroj blízky Kremľu pre Meduza uviedol, že na prezidentskom hlasovacom lístku nebude žiadny protikandidát „ v žiadnom scenári“ . Táto osoba uviedla, že Putinova administratíva nepredpokladá, že by situácia mala nejaké vážne dôsledky, napríklad pouličné protesty.