BRUSEL. Európska únia musí nájsť spôsoby ako zabezpečiť, aby sa na obete holokaustu nikdy nezabudlo. Uviedla to v piatok predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v oficiálnom vyhlásení k sobotňajšiemu (27. januára) Medzinárodnému dňu pamiatky obetí holokaustu.
Jej vyhlásenie bol zároveň pripravené aj ku 79. výročiu oslobodenia nacistického koncentračného tábora Osvienčim-Brezinka (Auschwitz-Birkenau) v Poľsku, ktoré si svet rovnako pripomína 27. januára.
Šéfka EK upozornila, že po teroristických útokoch hnutia Hamasu na Izrael zo 7. októbra 2023, pripomienka holokaustu nadobúda nový význam.
"Európski Židia opäť žijú v strachu. Žiadny rodič by sa nemal báť poslať svoje deti do školy. Židia sú šikanovaní, sú obeťami obťažovania a útokov na uliciach, v školách a na univerzitách. Synagógy ničia vandali. Židovské cintoríny sú znesväcované," opísala situáciu.
Uviedla, že bezprecedentný nárast antisemitských prejavov Európanom pripomína najtemnejšie obdobie ich histórie, a aj preto pre antisemitskú nenávisť nie je miesto - a najmä nie v Európe.
"Tri generácie po holokauste musíme zabezpečiť, aby židovstvo bolo aj naďalej živou súčasťou našej spoločnosti. Nemôžeme pripustiť, aby Židia skrývali svoju identitu. Podpora židovského života je jadrom našej stratégie EÚ na boj proti antisemitizmu," zdôraznila.
Pripomenula, že v Osvienčim-Brezinke a ďalších koncentračných táboroch zahynulo šesť miliónov židovských žien, mužov a detí a boli medzi nimi aj státisíce Rómov.
EÚ vytvára novú sieť miest
Šéfka EK pripomenula, že "postupne nás opúšťajú" aj poslední preživší holokaustu a EÚ preto musí nájsť nové spôsoby, ako zabezpečiť, aby sa na ich príbehy nezabudlo a zaviesť metódy výučby, ktoré sa budú opierať o posledné stopy minulosti.
EÚ preto vytvára "sieť miest spojených s holokaustom", ktorá je nosným prvkom stratégie EÚ na boj proti antisemitizmu.
"Nesmieme zabudnúť, ako to všetko začalo: antisemitizmus a nenávisť viedli až k holokaustu. Je našou povinnosťou ako Európanov vybudovať úniu bez antisemitizmu a akejkoľvek formy rasizmu a diskriminácie. Ak Európa sklame Židov, sklame nás všetkých. Dnes treba znovu pripomenúť: nedopustíme to už nikdy viac!" vyhlásila.
Európska komisia v októbri 2021 predložila historicky prvú stratégiu pre boj proti antisemitizmu a podporu židovského života. Krajinám EÚ a občianskej spoločnosti má pomôcť pri potláčaní antisemitizmu a podpore židovského života v EÚ.
Holokaust bol najväčším zločinom, pripomenul Fiala
Holokaust sa podľa českého premiéra Petra Fialu stal jedným z kľúčových míľnikov histórie a pripomína, že v ľuďoch je okrem dobra skryté aj zlo. Spoločnosť sa musí snažiť, aby mu nedala príležitosť šíriť sa, uviedol Fiala v piatok na spomienkovom stretnutí.
Fiala zdôraznil, že holokaust bol najväčším zločinom v moderných dejinách Európy, ktorý pripravil o život milióny Židov, ale aj Rómov, príslušníkov rôznych menšín, odporcov nacizmu a ďalších obetí, ktoré sa ničím neprevinili.
"Snažme sa nedať ani milimeter priestoru v nás, v našich rodinách a našej spoločnosti nenávisti, antisemitským postojom a šíreniu zla. Všetci máme spoločnú zodpovednosť chrániť slabších a bojovať proti nenávisti v každej dobe, každý deň," vyhlásil český premiér.
Predseda hornej komory parlamentu Miloš Vystrčil na stretnutí pripomenul, že od oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau uplynulo 79 rokov.
"Židia sa opäť po 79 rokoch stali terčom brutálneho násilia, brutálneho teroristického útoku. Je preto našou povinnosťou postaviť sa na stranu Izraela," povedal s odkazom na útoky militantného hnutia Hamas na židovské obyvateľstvo z vlaňajšieho októbra.
V Senáte prehovorila preživšia
V Senáte prehovorila aj 95-ročná Doris Broulová, bývalá väzenkyňa nacistického vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau. Uviedla, že na vojnové roky nespomína s horkosťou, ublížene a nenávistne.
"Naopak, čím ďalej, tým častejšie sa vo svojich spomienkach vraciam k mnohým prejavom obyčajnej ľudskej dobroty, ktorej sa mi vo vojnových rokoch dostalo a vďaka ktorým verím, že tu dnes môžem stáť," povedala Broulová.
Apelovala na ľudí, aby vedome nešírili lži, nenechali sa viesť nenávisťou a nachádzali v sebe dobro. "Či už budeme hovoriť o antisemitizme, islamofóbii či xenofóbii, len inými slovami nazývame obyčajnú nenávisť voči druhým, ktorá spravidla vyviera z neznalosti, obmedzenosti a hlúposti," dodala.
V českom Senáte sa v piatok pri príležitosti Dňa pamiatky obetí holokaustu a predchádzaniu zločinom proti ľudskosti, ktorý pripadá na sobotu 27. januára, uskutočnilo spomienkové stretnutie. Usporiadala ho Federácia židovských obcí v ČR a Nadačný fond obetiam holokaustu.