WASHINGTON. Americký štát Alabama vo štvrtok prvýkrát v dejinách USA uskutočnil popravu použitím dusíka.
Väzňa Kennetha Eugena Smitha usmrtili po tom, čo mu na tvár nasadili dýchaciu masku a kyslík nahradili dusíkom, následkom čoho po niekoľkých sekundách upadol do bezvedomia. K poprave došlo vo štvrtok večer miestneho času vo väznici v Alabame.
Tento odsúdený bol spolu s ďalším mužom v roku 1988 uznaný za vinného z nájomnej vraždy. Jeho komplica popravili ešte v roku 2010.

Prvý pokus o popravu 58-ročného Smitha v roku 2022 zlyhal, pretože sa mu do ruky nepodarilo zaviesť kanylu na vstreknutie smrtiacej látky. Strávil niekoľko hodín pripútaný na popravčom stole a potom ho odviedli späť do cely.
Najvyšší súd v stredu zamietol Smithovu žiadosť o zastavenie popravy. Odmietol jeho tvrdenia, že uskutočnenie druhej popravy po tom, čo prežil prvý pokus, by bolo protiústavné.
Podľa agentúry AP trvala poprava dovedna 22 minút, pričom Smith bol niekoľko minút podľa všetkého pri vedomí. Najmenej dve minúty sa pritom zdalo, že sa triasol a zvíjal, pričom nasledovalo niekoľko ďalších minút ťažkého dýchania, až kým nedošlo k jeho zastaveniu.
"Dnes večer sa pričinením Alabamy ľudskosť vráti o krok späť," uviedol Smith v poslednom vyhlásení. "Odchádzam s láskou, mierom a svetlom," dodal.
Svedkami popravy boli členovia jeho rodiny, ktorým vo vyhlásení poďakoval za podporu.
Trest smrti podporuje najmenej Američanov
Štát Alabama popravu dusíkom obhajoval ako "možno najhumánnejší spôsob popravy, aký bol kedy vynájdený".
Inhalovanie dusíka ako spôsob popravy schválili tri americké štáty, okrem Alabamy ešte aj Mississippi a Oklahoma. Ako prvá ho zrealizovala práve Alabama.
Podľa nedávneho prieskumu spoločnosti Gallup Poll podporuje trest smrti pre usvedčených vrahov 53 percent Američanov, čo je najmenej od roku 1972.
Trest smrti zatiaľ zrušili v 23 štátoch USA a šesť ďalších ho pozastavilo. "Trest smrti nie je v súlade so základným právom na život. Vyzývam všetky štáty, aby uvalili moratórium na jeho používanie ako krok smerom k jeho univerzálnemu zrušeniu," uviedol Türk.
OSN a EÚ vyjadrili poľutovanie
Takáto poprava by sa mohla rovnať týraniu. Vyhlásil to v piatok vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk. Poľutovanie nad spôsobom vykonania tejto popravy vyjadrila aj Európska únia.
"Hlboko ľutujem popravu Kennetha Eugenea Smitha v Alabame napriek vážnym obavám, že táto nová a netestovaná metóda udusením dusíkom by sa mohla rovnať týraniu či krutému, neľudskému a ponižujúcemu zaobchádzaniu," uviedol Türk.
Hovorca EÚ uviedol, že Únia popravu "hlboko ľutuje". "Podľa popredných expertov je táto metóda mimoriadne krutým a nezvyčajným trestom," povedal hovorca. Európska únia rázne nesúhlasí s trestom smrti a pravidelne odsudzuje vykonávanie popráv po celom svete.
Napriek tomu, že dusík sa v Spojených štátoch nikdy predtým nepoužil pri usmrtení človeka, niekedy sa tam používa pri usmrcovaní zvierat. Türková kancelária však ešte pred popravou poukázala na to, že aj asociácia amerických veterinárov odporúča podávať väčším zvieratám sedatíva pred eutanáziou dusíkom. Protokol na vykonávanie popráv v Alabame neobsahuje nijaké usmernenia o podaní sedatív.