Európa už jedno obdobie Donalda Trumpa zažila, no odvtedy neurobila veľa, aby sa bezpečnostne osamostatnila, upozorňuje v rozhovore pre SME Matěj Jungwirth, analytik českej Asociácie pre medzinárodné otázky a doktorand na Northwestern University v štáte Illinois.
Trumpových voličov motivuje ekonomika, migrácia, ale aj nostalgia za starými časmi. Biden zasa ponúka kontinuitu a stabilitu a nie je ochotný vzdať sa výhody, ktorú má vo voľbách ako úradujúci prezident, napísal Jungwirth v rozhovore, ktorý vznikol po primárkach v New Hampshire cez e-mail.
V rozhovore sa dočítate:
- aký ďalší vývoj republikánskych primárok očakáva,
- prečo dve veľké strany ponúkajú voličom práve Bidena a Trumpa,
- ako sa môžu republikánski voliči zachovať, ak Trump nomináciu získa,
- ako môže druhé volebné obdobie Donalda Trumpa ovplyvniť bezpečnosť v Európe.
Dá sa po primárkach v Iowe a v New Hampshire zhrnúť ich základný odkaz?
Určite sa dá. Trump a Biden neochvejne kráčajú za víťazstvom v straníckych primárkach, ktoré môžu byť rozhodnuté veľmi rýchlo.
Ak Nikki Haley nedokázala vyhrať Iowu a New Hampshire, má vôbec zmysel, aby ešte pokračovala v kampani?
Pravdepodobne nie. Myslím si, že ešte počká na výsledky republikánskych primárok v Južnej Karolíne, kde bola guvernérkou, ale potom svoju kampaň asi vzdá.
New Hampshire mal byť pre Haleyovú ideálnym štátom, čo sa týka zloženia republikánskych voličov, ale Trumpa nedokázala poraziť ani tam.

Je možné, aby sa Nikki Haley ako druhá najsilnejšia kandidátka Republikánskej strany stala viceprezidentkou Donalda Trumpa?
Možné to je, ale myslím si, že je to veľmi nepravdepodobné. Takýto kompromisný a empatický štýl výberu viceprezidenta určite nezodpovedá Trumpovmu charakteru, ktorý svojím politickým protivníkom rozhodne neodpúšťa.
V diskusiách sa často objavuje otázka, ako je možné, že dve americké strany nedokážu vygenerovať "lepších" kandidátov ako Trumpa a Bidena. Ako dnes vyzerá politický dopyt v USA? Platí, že starnúceho bieleho muža dokáže poraziť iba druhý starnúci biely muž?

Pri Bidenovi ide o neochotu vzdať sa jasnej volebnej výhody, ktorú má jestvujúci držiteľ prezidentského úradu. Trumpova prehra v roku 2020 bola výnimočná v tom, že prezidenti obhajujúci svoj post v drvivej väčšine druhé voľby vyhrávajú.
Z republikánskej strany sa zas stáva strana Donalda Trumpa. Vnútrostranícka opozícia voči nemu je tam čím ďalej, tým vzácnejšia. To ukazuje prehlbujúcu sa priepasť medzi priemerným voličom a straníckymi elitami, obzvlášť pri demokratoch.
Existujú prieskumy, podľa ktorých má Trump síce väčšinu republikánskych voličov, ale umiernení voliči sú rozdelení, napríklad po línii postoja k interrupciám alebo ku kriminálnym kauzám Trumpa. Dokáže Trump zjednotiť republikánskych voličov?
Nie som si istý - prieskumy z New Hampshire medzi republikánskymi voličmi napríklad ukázali, že mnoho voličov Nikki Haleyovej skutočne nemá rado Trumpa a značná časť z nich by radšej volila Bidena alebo nevolila vôbec. Medzi vzdelanými republikánmi v New Hampshire Trumpova podpora nebola príliš vysoká, pravdepodobne aj pre jeho kriminálne kauzy.
Myslím si, že prípadná Trumpova nominácia povedie malú, ale výraznú časť republikánov k dileme medzi voľbou Bidena a žiadnou voľbou.
Aká téma momentálne mobilizuje republikánskych voličov?
Ekonomika, predovšetkým inflácia, situácia na južnej hranici USA a všeobecne migrácia do USA. Potom sú to kultúrne vojny - práva LGBT ľudí, výuka na školách a podobne.
V jednej z reportáží z trumpovského tábora vystupoval muž v šiltovke s nápisom "I miss the America that I grew up in (chýba mi Amerika, v ktorej som vyrastal)". Je to všeobecný pocit? Čo za ním máme vidieť?
Všeobecný pocit to asi nie je, ale nostalgia po "starých dobrých časoch" je medzi staršími bielymi republikánmi určite bežná. A v niečom asi ten čiernobiely svet studenej vojny pre túto sociodemografickú skupinu jednoduchší bol. Hoci často na úkor iných menšín žijúcich v USA.
Aký benefit ponúka Joe Biden okrem toho, že nie je Donald Trump?
Stabilitu a kontinuitu. Nemusíme s ním súhlasiť v mnohých ohľadoch, ale štýlom a tónom vystupovania je štátnický a pomerne predvídateľný.
Myslím si tiež, že je skutočne mimoriadne empatický. V jednej reportáži ho nazvali "consoler in chief" (hlavný utešiteľ), čo je rola, v ktorej skutočne vyniká.
Nikki Haley na kampaň v Iowe a v New Hampshire minula okolo 70 miliónov dolárov. Do akej miery stoja americké volebné kampane na sponzorských peniazoch?
Do veľkej. Nie je to iba o tom, koľko peňazí má ktorá kampaň k dispozícii, ale ako efektívne ich vynaloží, čo sa môže líšiť od štátu k štátu. Je cieľom celá voličská populácia alebo konkrétne skupiny, ktoré sa daná kampaň snaží zmobilizovať?
Určite tiež uvidíme veľa negatívnych kampaní zameraných napríklad na Bidenov pokročilý vek. Aj v tomto by Trumpovi pomohol rýchly koniec primárok - ušetrené prostriedky by mohol vrhnúť do súboja s Bidenom.
Do akej miery by zvolenie Donalda Trumpa narušilo bezpečnostnú architektúru Európy?
Určite by došlo k zmene americkej podpory Ukrajiny a to určite k horšiemu, čo by malo ďalekosiahle následky.
Všeobecne má Európa výhodu v tom, že už štyri roky s Trumpom zažila, takže je tu nejaká skúsenosť, hoci Trump by, samozrejme, bol extrémne nepredvídateľný a impulzívny prezident. Myslím si ale, že sme zatiaľ, bohužiaľ, nevideli veľa konkrétnych krokov, ktoré by viedli v väčšej bezpečnostnej autonómii Európy.
Prezidentské voľby USA 2024

- Výsledky volieb prezidenta USA 2024
- Novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump
- Volebná mapa USA
- Kompletné výsledky prezidentských volieb v USA
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Trump porazil Európu
- Životopis kandidáta Donalda Trumpa
- Životopis kandidátky Kamaly Harrisovej