SME

Izrael rozširuje nárazníkovú zónu v Gaze. Vojaci búrajú budovy, spojenci sú proti

Nemalo dôjsť k trvalej zmene palestínskeho územia, tvrdia Spojené štáty.

Škody v Pásme Gazy, október 2023.Škody v Pásme Gazy, október 2023. (Zdroj: Wikimedia)

Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.

Oznámenie Izraela, že tento týždeň zahynulo v Gaze dvadsaťjeden vojakov, ktorí sa stali terčom útoku pri nastražovaní výbušnín na dve budovy, prinieslo nezamýšľané odhalenie: izraelská armáda presadzuje kontroverzný plán na vytvorenie „nárazníkovej zóny“ pozdĺž hranice s Pásmom Gazy, ktorý zahŕňa aj demoláciu budov v tejto oblasti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hoci vládni predstavitelia túto myšlienku už viackrát vyslovili, utorňajšie vyjadrenia Izraelských obranných síl boli prvým verejným potvrdením, že táto stratégia je v plnom prúde.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to jedno z dodatočných opatrení alebo vrstiev bezpečnosti, ktoré sa zavádzajú po 7. októbri,“ povedal podplukovník Jonathan Conricus, starší spolupracovník Nadácie na obranu demokracií a do začiatku tohto mesiaca hovorca IDF.

Spojené štáty nahlas protestovali proti vytvoreniu nárazníkovej zóny s tým, že by nemalo dôjsť k trvalej zmene palestínskeho územia. Skupiny na ochranu ľudských práv zasa tvrdia, že ničenie civilných domov a fariem by sa mohlo rovnať vojnovým zločinom.

Palebná zóna

Podľa vyhlásenia IDF patrili vojaci zabití v pondelok neďaleko mesta Chán Júnis k demolačnej čate, ktorú zasiahol raketový granát, čo spôsobilo výbuch výbušnín a následné zrútenie sa dvoch budov na nich.

„Sily odstraňovali stavby a teroristickú infraštruktúru“ asi 600 metrov od hraničného plota, uviedol hovorca IDF Daniel Hagari, aby „vytvorili bezpečnostné podmienky pre návrat obyvateľov juhu do ich domovov“.

SkryťVypnúť reklamu

Náčelník štábu IDF Herzi Halevi uviedol, že vojaci zahynuli „v nárazníkovej zóne medzi izraelskými obcami a Gazou“.

Pred 7. októbrom izraelská pohraničná stráž presadzovala 300-metrovú nárazníkovú zónu po celej dĺžke 57-kilometrového plota, hoci Palestínčania mohli v tejto oblasti hospodáriť. Izraelskí predstavitelia teraz tvrdia, že Hamas bol 7. októbra schopný preraziť hraničný plot aj v dôsledku laxného vymáhania opatrení v tejto zóne.

V mesiacoch, ktoré predchádzali útoku, izraelské pohraničné jednotky hlásili, že videli ľudí približovať sa k bariére s mapami. Zrejme hľadali jej slabé miesta.

Armáda odmietla poskytnúť ďalšie podrobnosti o nárazníkovej zóne vrátane hĺbky oblasti, ktorú plánuje vyčistiť. „Je to súčasť nevyhnutných opatrení potrebných na realizáciu obranného plánu, ktorý zabezpečí lepšiu bezpečnosť v južnom Izraeli,“ uviedla IDF v stredajšom vyhlásení.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Nehovorme rozprávky o úplnej porážke. Izrael nevie, čo ďalej s Gazou Čítajte 

Conricus uviedol, že podľa jeho informácií bude zóna siahať približne kilometer od hraníc, čo je viac ako dvojnásobok veľkosti nárazníkovej zóny pred vojnou. „V niektorých oblastiach môže byť širšia, v niektorých môže byť o niečo menšia,“ povedal.

Podľa izraelskej televízie Channel 12 v plánovanej nárazníkovej zóne kedysi stálo celkovo 2850 budov a IDF už zničili približne 1100 z nich. IDF sa k tomu odmietli vyjadriť.

Izraelskí predstavitelia od začiatku konfliktu lobujú za vytvorenie rozšírenej nárazníkovej zóny, ktorá by vytvorila ďalšiu militarizovanú vrstvu medzi enklávou a kibucmi, na ktoré zaútočili militanti.

„Na konci tejto vojny nebude už len Gaza bez Hamasu, ale zmenší sa aj územie Gazy,“ povedal vtedajší minister zahraničných vecí Eli Cohen 18. októbra pre izraelský armádny rozhlas.

SkryťVypnúť reklamu

O niekoľko dní na to izraelský minister poľnohospodárstva Avi Dichter, bývalý šéf spravodajskej služby, povedal, že plánom je „palebná zóna“, do ktorej Palestínčania nebudú mať povolený vstup.

Zrovnané so zemou

Záznamy, z ktorých sa javí, že jednotky IDF vykonávajú kontrolované demolácie budov, niektoré v blízkosti hraníc, kolujú už niekoľko mesiacov.

Na videu, ktoré bolo zverejnené na internete 12. decembra a ktoré overil denník The Washington Post, počuť, ako izraelskí vojaci kričia a tlieskajú, keď vyhodia do vzduchu školu na severe Gazy.

Škola, ktorá podľa IDF slúžila ako základňa Hamasu, sa nachádzala asi kilometer od hraničného plota. Satelitné snímky z 20. januára ukazujú poškodenie školy a okolitých budov najmä na severe a východe.

Ďalšie videá zverejnené na internete v polovici januára, tiež overené denníkom The Washington Post, ukazujú zničenie niekoľkých obytných budov v As Sureij, poľnohospodárskej oblasti v Chán Júnis, asi kilometer od plota. Na jednom videu sa dron vznáša nad strechami a zachytáva moment, keď sa približne desať budov ocitá v dyme a plameňoch. Na inom videu je naraz zbúraných približne jedenásť stavieb. Na satelitných snímkach spoločnosti Planet Labs sú budovy úplne zrovnané so zemou.

SkryťVypnúť reklamu

IDF neodpovedali na otázky denníka The Post o videách ani o tom, či demolácie súvisia s nárazníkovou zónou.

Koniec v nedohľadne

Spojené štáty neustále tvrdia, že rozloha palestínskych území by sa po súčasnom konflikte nemala zmenšovať.

„Takže ak by sa navrhovaná nárazníková zóna nachádzala vnútri Pásma Gazy, bolo by to porušenie tejto zásady a niečo, čo neschvaľujeme,“ povedal v decembri hovorca ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller.

Podľa amerického predstaviteľa, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity, aby mohol hovoriť o diplomatickej komunikácii, Izrael informoval Spojené štáty, že nárazníková zóna budovaná vnútri Gazy je len dočasným bezpečnostným opatrením na elimináciu palebných pozícií Hamasu v blízkosti hranice.

Minister zahraničných vecí Antony Blinken počas svojej utorkovej návštevy Nigérie povedal, že Spojené štáty sa jasne vyjadrili „proti násilnému vysídľovaniu ľudí“, ale dodal, že je vhodné, aby sa prijali bezpečnostné opatrenia, aby sa Izraelčania mohli vrátiť do svojich domovov na juhu.

SkryťVypnúť reklamu

„Ak sú potrebné prechodné opatrenia, ktoré to umožnia, je to jedna vec,“ povedal. „Ale ak ide o trvalý štatút Gazy do budúcnosti, naďalej máme jasno v tom, že nebudeme zasahovať do jej územia.“

IDF sa odmietla vyjadriť k tomu, či nárazníková zóna bude dočasná.

Conricus uviedol, že očakáva, že sa bude presadzovať dovtedy, kým budú v Gaze prítomné militantné skupiny. Predstavitelia IDF uviedli, že vojna proti Hamasu môže trvať roky.

Zóna blokuje aj poľnohospodárstvo

Záznamy, na ktorých vojaci IDF vyhadzujú do vzduchu rozsiahle budovy v Pásme Gazy, boli zahrnuté do nedávneho podania Juhoafrickej republiky na Medzinárodný súdny dvor v Haagu, v ktorom Izrael obviňuje z genocídy.

„Rozsah ničenia v Gaze, masové útoky na rodinné domy a civilistov jasne ukazujú, že zámer genocídy je pochopený a aj sa realizuje,“ uviedol juhoafrický právnik Tembeka Ngcukaitobi s odkazom na video s päťdesiatimi zničenými budovami vo východnej štvrti Shejaiya.

SkryťVypnúť reklamu

Izrael odmietol tvrdenia Južnej Afriky, ktoré označil za falošné a nepodložené, a obhajoval demolácie ako nevyhnutné na likvidáciu infraštruktúry Hamasu.

Súvisiaci článok Irán hrá hru o tróny. Hrozí na Blízkom východe celoregionálna vojna? Čítajte 

„Civilný majetok je chránený podľa medzinárodného humanitárneho práva,“ povedal Basel al-Sourani, pracovník pre obhajobu Palestínskeho centra pre ľudské práva. „Tieto domy sú prázdne a nikto v nich nie je. Prečo by spôsobovali tieto výbuchy, ak nie pre ich plán núteného vysídlenia?“

Predvojnová izraelská nárazníková zóna zahŕňala viac ako 40 percent poľnohospodárskej pôdy v Gaze, povedal Sourani, a viac ako desať rokov bránila poľnohospodárom v prístupe k ich poliam. V roku 2006 dohoda sprostredkovaná Medzinárodným Červeným krížom umožnila Palestínčanom vrátiť sa na ich pôdu.

„Čo budeme robiť teraz s týmto kilometrovým nárazníkom, o ktorom hovoria, a o ktorom som si istý, že je to niečo viac?“ čudoval sa Sourani. Jeho rodinnú farmu, na ktorej je približne desaťtisíc olivovníkov a ktorá sa nachádza približne jeden a pol kilometra od hranice, už zrovnali so zemou buldozéry.

SkryťVypnúť reklamu

„Nezostala ani vetvička olivovníka.“

Na tejto správe sa podieľali aj Karen DeYoung a Jarrett Ley.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 296
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 402
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 219
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 253
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 882
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 398
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 553
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 093
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračný obrázok

Návrh počíta aj s odstránením niektorých pracovných nevýhod.


TASR
Dánska polícia

Dánsko prvýkrát zaviedlo hraničné kontroly začiatkom roka 2016 počas utečeneckej krízy.


TASR
Záchranári a humanitárni pracovníci prišli do Mjanmarska zo 17 krajín s takmer 1000 tonami zásob a humanitárneho materiálu.

Výzva sa zameriava na najzraniteľnejších 1,1 milióna ľudí s dôrazom na ženy a dievčatá.


TASR
Americký prezident Donald Trump.

Vyšetrenie sa uskutočnilo v Národnom vojenskom zdravotníckom centre Waltera Reeda v meste Bethesde.


TASR 5

Sportnet

Juraj Slafkovský v drese Montreal Canadiens. V pozadí tréner Martin St. Louis.

Montreal mohol potvrdiť postup do play-off, ale jeho víťazná séria sa skončila na čísle 6.


TASR
Brankár Samuel Hlavaj v drese Iowa Wild.

Regenda sa blysol dvoma gólmi, Hlavaj predviedol 25 úspešných zákrokov.


TASR
Gabriel Landeskog v drese Colorado Avalanche so Stanleyho pohárom po finále play-off NHL v sezóne 2021/2022.

Jeho zápas po návrate sledovali naživo v aréne aj spoluhráči MacKinnon a Makar.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu