BRATISLAVA. Moskva tvrdí, že v zostrelenom ruskom vojenskom lietadle, ktoré sa v stredu zrútilo v Belgorodskej oblasti, bolo 65 ukrajinských vojnových zajatcov určených na výmenu.
Ukrajinské médiá najskôr s odvolaním sa na anonymné zdroje tvrdili, že na palube boli rakety S-300, ktorými Rusko ostreľuje ukrajinské mestá. Vo štvrtok už ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že Moskva sa zahráva so životmi vojnových zajatcov a požadoval medzinárodné vyšetrenie incidentu.
Médiá aj vojnoví blogeri medzitým skúmali fotografie a videá z pádu lietadla, jeho trosky aj vyhlásenia oboch strán.
Kým Rusko tvrdí, že Ukrajina zostrelila lietadlo s vlastnými zajatcami, Ukrajina hovorí, že zbiera poznatky a zatiaľ nedokáže jednoznačne povedať, čo sa stalo.
Denník Washington Post však vo štvrtok upozornil, že Zelenskyj hovoril vážnym tónom a nepriamo potvrdil, že lietadlo zostrelili ukrajinské ozbrojené sily, keď povedal, že hovoril s velením ukrajinských vojsk ohľadom "použitia vzdušných síl". Navyše dodal, že ukrajinské vojenské spravodajstvo "pátra po osude všetkých zajatcov".
Čo zatiaľ vieme o zostrelení lietadla a jeho náklade? Ktoré dôkazy svedčia o zajatcoch a ktoré o munícii na jeho palube? Prinášame doteraz známe odpovede na otázky o páde lietadla Il-76.
V článku sa dočítate
- Čo sme sa dozvedeli z videa a z fotografií trosiek lietadla
- Kadiaľ sa lietadlo pohybovalo a prečo je to zaujímavé
- Čo o incidente hovorí Rusko a čo Ukrajina
- Čo zatiaľ svedčí v prospech teórie o zajatcoch na palube a čo proti nej
Čo vieme o lietadle a o mieste zostrelenia
Iľjušin Il-76 je transportné lietadlo, dokáže prevážať náklad aj ľudí. V ruských ozbrojených silách slúži viac ako stovka takýchto lietadiel. Zostrelené lietadlo sa zrútilo neďaleko obce Jablonovo v Belgorodskej oblasti, teda na ruskom území, vzdušnou čiarou zhruba 40 kilometrov od ukrajinských hraníc.
Na sociálnych sieťach koluje video z pádu lietadla, v jeho dlhšej verzii je nad domom vľavo od miesta pádu lietadla vidieť malý oblak čierneho dymu, zrejme stopu po explózii protilietadlovej rakety. Tie totiž zväčša nezasiahnu lietadlo priamo, ale vybuchnú v jeho blízkosti a roztrieštia sa na množstvo malých črepín, ktoré zasiahnu lietadlo.
S touto domnienkou sa zhodujú aj fotografie trosiek z miesta dopadu, na ktorých bolo vidieť množstvo malých dierok.
Loading
...
Lietadlo bolo v Iráne
Keďže sa po páde lietadla podarilo identifikovať jeho imatrikulačné označenie (RA-78830), na serveroch ako napríklad flightradar.com sa dá čiastočne vystopovať jeho minulosť. Záznamy na podobných stránkach často nie sú dokonalé, vládne, vojenské, ale aj súkromné lietadlá sa sledovaniu dokážu vyhnúť.
Na stránke flightradar.com je však vidieť, že lietadlo pred zostrelením absolvovalo let cez Irán, Perzský záliv a Saudskú Arábiu. Jeho verejná stopa je prerušovaná a končí sa východne od Cypru.
Český server valka.online na základe toho tvrdí, že je pravdepodobnejšia ukrajinská verzia o tom, že lietadlo prevážalo muníciu. Tú Rusku poskytuje aj Irán.
Ako na zostrelenie reagovali Rusko a Ukrajina
Rusko zo zostrelenia okamžite obvinilo Ukrajinu a tvrdí, že na palube lietadla boli ukrajinskí vojnoví zajatci. Informácie však pochádzajú z oficiálnych ruských zdrojov a preto sú málo dôveryhodné. Nemusí to znamenať, že Kremeľ práve v tomto momente klame, ale obozretnosť je na mieste pri akýchkoľvek vyjadreniach Moskvy, obzvlášť tých, ktoré sa týkajú jej vojny proti Ukrajine.
Vo vojne je však aj Ukrajina, má tak dôvod robiť vlastnú vojnovú propagandu a v prípade, že skutočne zostrelila lietadlo s ukrajinskými zajatcami, by sa reputačný dopad aj tragickosť incidentu pravdepodobne snažila zmierniť.
Moskva chce kauzu zostrelenia preniesť na pôdu bezpečnostnej rady OSN. Ukrajina je vo vyjadreniach o čosi opatrnejšia, no žiada medzinárodné vyšetrenie incidentu, s ktorým Moskva nesúhlasí.
Americký Inštitút pre štúdium vojny upozornil, že Rusko začalo tému pádu lietadla okamžite využívať na rozosievanie kontroverzií a sporov v Ukrajine a na podkopanie západnej podpory pre Kyjev.
Moskva totiž Ukrajinu obviňuje aj z toho, že na zostrelenie lietadla použila americké a nemecké rakety.
Čo svedčí v prospech jednej či druhej teórie
Ukrajinský politológ Sergej Sumlennyj na sieti X upozornil, že na doteraz známych záberoch z miesta dopadu lietadla nie sú vidieť desiatky ľudských tiel, ktoré by nasvedčovali, že v lietadle bolo veľa cestujúcich. Rovnako však na dostupných videách nebolo vidieť trosky údajných rakiet z lietadla alebo sekundárne explózie po jeho dopade.
Možnosť, že lietadlo v skutočnosti priletelo z Iránu, ako aj špekulácie o tom, či na Belgorodskom letisku v osudnom momente pristávalo alebo z neho vzlietalo, podkopávajú ruskú teóriu o vojnových zajatcoch.
Ukrajinská tajná služba navyše vo štvrtok zverejnila informáciu, že do lietadla mali pôvodne nastúpiť "ruskí predstavitelia", no tamojšia tajná služba FSB ich na poslednú chvíľu stiahla. Podľa Ukrajinskej Pravdy navyše zistila, že do márnice v Belgorode po páde lietadla priniesli iba päť tiel.
Nejednoznačné sú však aj vyjadrenia Ukrajiny, ktorej prezident vo štvrtok hovoril o tom, že Rusko sa zahráva so životmi zajatcov. Výmena vojnových zajatcov medzi oboma štátmi bola skutočne naplánovaná a Kyjev tvrdí, že Moskva ho o transporte zajatcov neinformovala a nepostarala sa tak o ich bezpečnosť.