CONCORD, BRATISLAVA. Množstvu voličov v americkom štáte New Hampshire v nedeľu zazvonili telefóny a ozval sa v nich dobre známy hlas. „Ak v utorok pôjdete voliť, iba pomôžete republikánom v ich boji za znovuzvolenie Donalda Trumpa. Na vašom hlase záleží najviac v novembri, nie v tento utorok."
Muž v telefóne mal takmer rovnaký prejav ako americký prezident Joe Biden. Použil dokonca vetu „what a bunch of malarkey – to je kopa nezmyslov“. Slangový výraz malarkey Joe Biden často používa. Americké médiá ho označujú za zľahka zastaraný a spájajú ho s generáciou baby boomerov.
Hlas v telefóne však nebol Joe Biden, ale počítačom vygenerovaný hlas, ktorý v mene prezidenta hovoril veci, ktoré sám nikdy nepovedal. Zasiahol tak do kampane deň pred primárkami v štáte New Hampshire.
Telefonát navyše pôsobil dôveryhodne, pretože ako číslo volajúceho sa zobrazovalo skutočné telefónne číslo Kathy Sullivanovej, niekdajšej predsedníčky Demokratickej strany v štáte. Tá sa od telefonátov dištancovala.
Generálny prokurátor New Hampshire John Formella oznámil, že falošný telefonát vyšetrujú.
V článku sa dočítate:
- prečo sú primárky v New Hampshire dôležité,
- prečo v nich Joe Biden nekandiduje,
- ako to súvisí s politikou a etnickým zložením obyvateľov,
- ako budú americké prezidentské voľby pokračovať.
Biden štát vypustil
V New Hampshire sa v utorok konajú prezidentské primárky, pri ktorých si obe najväčšie strany vyberajú kandidátov do prezidentských volieb. Formálne ide o prvé kolo primárok, keďže republikánske voľby, ktoré sa v pondelok 15. januára konali v štáte Iowa, majú formu volebných zhromaždení. Oficiálne tak nejde o primárky, hoci ich účel je rovnaký.
Primárky v New Hampshire sú zaujímavé najmä z hľadiska republikánskeho kandidáta, voliči tu budú rozhodovať medzi Donaldom Trumpom a Nikki Haleyovou, ktorá je po voľbách v Iowe jeho jedinou vážnou súperkou.
Pri Demokratickej strane je prakticky isté, že konečnú nomináciu získa súčasný prezident Joe Biden, ktorý v New Hampshire ani nekandiduje. Strana sa totiž chce sústrediť na primárky v Južnej Karolíne, ktoré tam Demokratická strana organizuje 3. februára. Republikánske primárky v tom istom štáte sa konajú až 24. februára.
Hoci Biden v New Hampshire nekandiduje, voliči majú možnosť na volebné lístky dopísať meno kandidáta, ktoré na nich nie je vytlačené. V rámci Demokratickej strany tak vznikla iniciatíva, aby voliči na lístky dopísali práve Bidena.
Ide o politiku, peniaze aj farbu pleti
New Hampshire je tradične prvým štátom, v ktorom sa začínajú primárne voľby a tento status má od roku 1975 potvrdený aj zákonom. Demokratická strana ho spochybnila až pred aktuálnymi primárkami, pripomína USA Today. Zdôvodnila to peniazmi aj etnicitou voličov. Štát sa však svojho statusu nevzdal.
„V liste Joe Biden informoval, že zmena štátu mala za cieľ posilniť voličov iných rás a umožniť kandidátom, aby zainvestovali v kľúčových štátoch,“ píše USA Today. Pripomína, že v Iowe a v New Hampshire, ktoré svoje voľby absolvovali ako prvé, je prevažná väčšina obyvateľov belošská.
V Južnej Karolíne tvoria takmer tretinu občanov Afroameričania a viac ako desať percent Hispánci.
Joe Biden navyše na New Hampshire nemá dobré spomienky. Ako pripomína CBS, keď sa o prezidentskú nomináciu uchádzal v roku 2020, nepočkal ani na vyhodnotenie výsledkov a utekal do Južnej Karolíny. V New Hampshire nakoniec skončil piaty, v Južnej Karolíne potom vyhral a začal tak svoju úspešnú cestu do Bieleho domu.
Slovensko ako výstraha
Po primárkach v New Hampshire sa pozornosť obráti na ďalšie štáty, celý program primárok sa dá sledovať napríklad na stránke 270towin.com , ktorá svoj názov odvodila od počtu 270 hlasov v Zbore voliteľov, ktoré musí získať úspešný prezidentský kandidát.
Najbližší zaujímavý dátum je 3. február, keď sa konajú demokratické primárky v Južnej Karolíne. Veľkým dňom potom bude volebný superutorok, ktorý pripadá na 5. marca. V tento deň sa budú primárky jednej či druhej strany konať v sedemnástich štátoch.
Po falošnom telefonáte z New Hampshiru je pritom pravdepodobné, že prezidentskú súťaž budú sprevádzať aj ďalšie veľmi sofistikované klamstvá. Upozornilo na to aj Svetové ekonomické fórum v správe o globálnej kyberbezpečnosti.
Ako odstrašujúci príklad pritom použilo Slovensko a posledné parlamentné voľby, pred ktorými sa internetom šíril sfalšovaný rozhovor novinárky z Denníka N a predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku.
„Tento incident slúži ako mrazivé svedectvo o rastúcich hrozbách počas volieb, v ktorých sa umelá inteligencia stáva mocným nástrojom manipulácie,“ varovalo fórum.
Prezidentské voľby USA 2024

- Výsledky volieb prezidenta USA 2024
- Novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump
- Volebná mapa USA
- Kompletné výsledky prezidentských volieb v USA
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Trump porazil Európu
- Životopis kandidáta Donalda Trumpa
- Životopis kandidátky Kamaly Harrisovej