BRUSEL. Členské štáty EÚ sa "v zásade" dohodli na spustení vojenskej operácie na ochranu medzinárodnej lodnej dopravy v Červenom mori, na ktorú útočia jemenskí povstalci. Informoval o tom šéf diplomacie EÚ Josep Borrell po stretnutí ministrov zahraničných vecí v Bruseli.
EÚ by mala do Červeného mora nasadiť vojnové lode a systémy včasného varovania. K útokom Spojených štátov na húsijských povstalcov v Jemene sa však sily EÚ nemajú pridať.
Nemecká agentúra píše, že Berlín by sa mal zapojiť nasadením fregaty Hessen. Tento krok musí najprv schváliť Spolkový snem. Loď je vybavená raketami protivzdušnej obrany a je špeciálne prispôsobená na sprevádzanie iných plavidiel a na námorný prieskum. So svojím špeciálnym radarom dokáže pokryť územie s veľkosťou Severného mora.
Slovensko podporí prípadnú vojenskú misiu EÚ v Červenom mori, ale nie aj útoky na cudzie územie. Vyhlásil to minister zahraničných vecí Juraj Blanár.
Blanár v tejto súvislosti spresnil, že Slovensko bude podporovať iba aktivity prípustné podľa medzinárodného práva a nepodporí útoky, ktoré by boli narušením suverenity iných štátov.
"Je tu záujem ochrániť najmä plavidlá, ktoré tvoria 15 až 20 percent svetového obchodu a ktoré tadiaľto prechádzajú, a zabrániť akýmkoľvek obetiam, ktoré sú s tým spojené," vysvetlil Blanár.
Dodal, že Slovensko podporuje legitímne nástroje na ochranu plavidiel, i keď samo nemá lode, ktoré by Únii ponúklo do spoločnej misie.
"My nemáme námorníctvo, ale bez pochýb máme záujem, aby tam nedochádzalo k porušovaniu medzinárodného práva. A k tomu dochádza, k porušovaniu medzinárodných pravidiel pri ochrane plavidiel, ktoré sú v Červenom mori nelegitímne napádané zo strany húsijských povstalcov z územia Jemenu," opísal situáciu.