Objav zvyšuje nádej, že vedcom sa podarí vyvinúť liek zameraný na toxín, ktorý by spomaľoval túto degeneratívnu mozgovú chorobu. Toxín, ktorého názov je kyselina chinolínová, zabíja nervové bunky v mozgu, čo vedie k jeho dysfunkcii až smrti, uvádzajú výskumníci.
"Chinolín nemusí byť príčinou Alzheimerovej choroby, ale hrá kľúčovú rolu v jej postupe," uvádza v správe výskumníčka Alzheimerovej choroby doktorka Karen Cullenová z univerzity v Sydney. "Dokým nebudeme schopní prevencie ľudí pred vznikom Alzheimerovej choroby, pravdepodobne budeme schopní s liekmi spomaliť jej postup," dodala.
Výskumnému týmu z nemocnice Sv. Vincenta v Sydney, z univerzity v Sydney a z japonskej univerzity Hokkaido sa poradilo objaviť kyselinu chinolínovú neurotoxickú v mozgoch dementných pacientoch. Je časťou biochemickej dráhy, ktorá sa často vyskytuje aj pri iných ochoreniach mozgu ako schizofrénia či Huntingtonovej chorobe.
"Alzheimer" je degeneratívna choroba mozgu, ktorá postihuje milióny ľudí po celom svete. Keďže obyvateľstvo neustále starne, vedci odhadujú, že v roku 2015 bude len v USA 16 miliónov ľudí chorých na túto chorobu. V Austrálii má v súčasnosti Alzheimerovú chorobu viac ako 200.000 ľudí a odhady tvrdia, že do roku 2050 ju bude mať najmenej 730.000 ľudí.