SME

Obhajca whistleblowerov: Neviem, či niekedy vyhráme vojnu proti zneužívaniu moci

Rozhovor s Tomom Devinom.

Advokát whistleblowerov Tom Devin.Advokát whistleblowerov Tom Devin. (Zdroj: Úrad na ochranu oznamovateľov)

Počas svojej dlhoročnej kariéry pomohol TOM DEVINE tisíckam oznamovateľov protispoločenskej činnosti. S niečím takým, ako sú účasné pokusy slovenskej vlády zbaviť whistleblowerov z radov policajtov ich práva na zákonnú ochranu, sa však americký obhajca whistleblowerov ešte nikdy nestretol. Kroky slovenskej vlády namierené proti skupine policajtov, ktorí majú priznaný status oznamovateľov protispoločenskej činnosti, považuje za nezákonné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V rozhovore pre SME Devine hovorí aj o prípadoch, na ktorých v minulosti pracoval, o význame úradu na ochranu whistleblowerov a o tom, prečo je dôležitá solidarita s oznamovateľmi protispoločenskej činnosti - whistleblowermi.

SkryťVypnúť reklamu

Videli ste už niekedy situáciu, keď vláda odňala právo na ochranu policajtom, ktorí sa stali whistleblowermi?

Za 45 rokov práce s whistleblowermi je z môjho pohľadu bezprecedentné, aby vláda zrušila protikorupčné právo pre políciu. Situácia na Slovensku je pre mňa nová.

Slovenská vláda tvrdí, že policajti, z ktorých sa stali whistlebloweri, nepotrebujú žiadnu právnu ochranu na to, aby mohli nahlasovať nezákonnú činnosť, pretože odhaľovanie zločinu je ich práca. Má vláda pravdu?

Nuž, podľa smernice EÚ o whistlebloweroch sa na policajtov musia vzťahovať práva pre oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Smernica bola prijatá v roku 2019, následne 24 z 27 členských štátov prijalo zákony o whistlebloweroch na jej vykonanie. Žiadna krajina nevyňala policajné zložky z pôsobnosti zákona, pretože by to bolo nezákonné. Smernica EÚ o whistlebloweroch vyžaduje ochranu pre všetkých pracovníkov vo verejnej správe bez ohľadu na to, či sú štátnymi zamestnancami, alebo nie.

SkryťVypnúť reklamu

V skutočnosti sa v nej vyžaduje ochrana všetkých občanov krajiny bez ohľadu na to, či pracujú pre vládu, alebo nie. Pre orgány činné v trestnom konaní neexistuje žiadna medzera v zodpovednosti.

Naznačujete, že kroky slovenského ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka boli v rozpore so zákonom?

Legislatívny návrh na odstránenie polície je podľa smernice EÚ absolútne nezákonný. Neexistuje žiadny iný spôsob, ako to povedať.

Čo by ste v tomto prípade povedali ministrovi? Čo by mal urobiť?

Povedal by som mu, že ak chce získať dôveru ľudí v boji proti korupcii, musí dodržiavať zákon o bojovníkoch proti korupcii. Ak nechce, je tu možnosť podniknúť právne kroky. Európska komisia môže Slovensko zažalovať na Európskom súde pre ľudské práva za porušenie smernice EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Poznáte slovenský zákon o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti?

Preštudoval som si platný zákon. Projekt Government Accountability, pre ktorý pracujem, hodnotí tieto zákony vo všetkých krajinách EÚ z hľadiska súladu so smernicou. A tak som si preštudoval slovenský zákon a v legislatíve, ktorá bola prijatá, je zjavný zámer, aby bola v súlade so smernicou.

Nie je dokonalá. Je to nedokončená práca, ale je to vynikajúci základ.

Nová vláda len vytvorila medzeru v jednom zo základných kameňov zákona. Zmyslom zákonov o whistlebloweroch je účinnejšie presadzovanie práva. A ak policajti, ktorých prácou je presadzovanie práva, nemajú ochranu podľa zákona, vážne to túto snahu znemožňuje.

Slovenský minister vnútra by s vami pravdepodobne nesúhlasil.

SkryťVypnúť reklamu

Zákony o whistleblowingu sa netýkajú len disidentov. Ich zmyslom je voľný tok informácií pre zodpovedný výkon moci.

Smernica EÚ chráni zamestnancov v štátnom aj súkromnom sektore, ktorí v rámci svojich pracovných povinností oznamujú chránené informácie a ktorí sa snažia vykonávať svoju prácu poctivo.

Nemusíte na nikoho ukazovať prstom, aby ste boli dostali ochranu v rámci zákona o whistleblowingu. Stačí, že oznámite informácie chránené zákonmi o whistlebloweroch.

Vy sám ste pracovali s policajtmi, ktorí boli whistleblowermi?

Ja to robím stále. Je to môj každodenný chlebík pri práci v projekte Government Accountability Project.

Korupcia v policajných zložkách je nadčasový fenomén, pretože je tu príliš veľké pokušenie a príliš veľké nebezpečenstvo. A odvetné opatrenia voči policajtom bývajú oveľa brutálnejšie ako pri bežných odvetných opatreniach v zamestnaní.

SkryťVypnúť reklamu

Policajti často riskujú život, keď vynášajú informácie. Väčšina iných profesií riskuje len svoju prácu.

Za svoj život ste pomohli približne sedemtisíc oznamovateľom a od roku 2006 ste neprehrali ani jeden prípad. S akými prípadmi, týkajúcimi sa policajtov, ste sa stretli?

Viacerí moji klienti [v policajných zložkách] sú whistlebloweri, ktorí oznamujú informácie o policajtoch riadiacich vlastné organizácie obchodujúce s drogami v spolupráci s kriminálnymi organizáciami, ktoré prepravujú a distribuujú heroín a kokaín v Spojených štátoch. A títo policajní dôstojníci na to upozornili a odhalili to.

V roku 2003 saudskoarabská rozviedka a americká kontrarozviedka potvrdili, že al-Káida plánuje ambicióznejšiu reprízu 11. septembra, ktorej cieľom nebudú len Spojené štáty, ale všetky hlavné mestá Európy a dokonca aj Canberra, hlavné mesto Austrálie. Údajne sme boli na ne pripravení a celé leto sme trénovali obranu proti tomuto útoku. Ale v piatok pred plánovaným útokom naša vláda odvolala všetkých federálnych leteckých maršalov, ktorí vedeli, ako sa brániť proti takémuto útoku. Neskôr sme sa dozvedeli, že sa tak stalo pre korupciu súvisiacu s rozpočtom. Vďaka informátorovi z prostredia orgánov činných v trestnom konaní bolo odstavenie odhalené [a okamžite zrušené], leteckí maršali sa vrátili na svoje pozície, útoku sa podarilo zabrániť a v Európe sme nemali horšiu verziu 11. septembra. [Prípad je zhrnutý v dokumente Government Accountability Project - pozn. red.]

SkryťVypnúť reklamu

Pred niekoľkými desaťročiami, v roku 1998, sa poctivý audítor Paul van Buitenen dozvedel, že pri každej transakcii verejného obstarávania pre Európsku komisiu žiadali úplatok pre členov Komisie a že hlavnou postavou v celom príbehu bola francúzska komisárka Édith Cresson. Vďaka tomuto informátorovi museli všetci členovia komisie Jacqua Santera odstúpiť.

Na akých prípadoch, ktoré sa týkali vojakov, ste v minulosti pracovali?

Jeden z whistleblowerov, ktorého som zastupoval, odhalil, že Spojené štáty nedodali vozidlá, ktoré by mohli účinne chrániť vojakov pred nášľapnými mínami v Iraku a Afganistane. Vozidlá sme kúpili a skontrolovali. Rok a pol stáli v skladoch a padal na ne prach pre politickú korupciu. Počas tohto obdobia bolo 60 percent amerických obetí a 90 percent obetí na životoch v irackej vojne spôsobených nášľapnými mínami. Vďaka whistleblowerovi však boli vozidlá uvoľnené a dodané a počet obetí spôsobených nášľapnými mínami klesol na päť percent z celkového počtu.

SkryťVypnúť reklamu

Zneužívanie moci v armáde je ešte bežnejšie ako v iných vládnych sektoroch, pretože armáda je založená na poslušnosti a vynášanie informácií o zneužívaní moci sa niekedy považuje za synonymum zrady. V armáde je teda väčšia schopnosť zneužiť moc ako v ktoromkoľvek inom sektore.

Čo sa stalo s whistleblowerom v tomto prípade?

Prípad sme vyhrali, ale whistleblower si prešiel peklom, kým sa celý proces skončil. Boja o obnovenie jeho pracovného miesta trval asi šesť rokov, ale zvládol to.

Vojenskí whistlebloweri zastavili ďalšiu generáciu „Hviezdnych vojen“ (neúspešný program Pentagonu na výrobu protijadrových rakiet v 90. rokoch - pozn. red.), ktorá mala byť pre dodávateľov obranných služieb v Spojených štátoch amerických trhákom v hodnote bilión dolárov. Vedecký whistleblower z armády však odhalil pravdu a pomohol tak zastaviť ďalšiu generáciu tohto fiaska.

SkryťVypnúť reklamu

Vojenskí whistlebloweri sú teda veľmi, veľmi dôležití.

Na akých ďalších zaujímavých prípadoch whistleblowerov ste v priebehu rokov pracovali?

V Spojených štátoch sa objavil liek s názvom vioxx, ktorý mal byť super liekom proti bolesti, niečo ako aspirín na steroidoch. Tento liek bol oficiálne vyhlásený za bezpečný. No vďaka vedcovi z Úradu pre kontrolu potravín a liečiv, ktorý to prezradil, sme sa dozvedeli, že spôsobil 50-tisíc zbytočných, smrteľných infarktov. Vďaka whistleblowerovi bol stiahnutý z trhu.

Whistlebloweri zabránili dokončeniu alebo nelegálnej dostavbe mnohých jadrových elektrární, a tak aj nehodám, ktoré by sa skôr či neskôr stali.

Alebo toxické spaľovne. Na juhu Spojených štátov bolo niekoľko spaľovní, v ktorých prevádzkovatelia tvrdili, že „spaľujú len bezpečné materiály“. Vďaka whistleblowerovi z ich vlastných evidenčných oddelení sme sa dozvedeli, že spaľovali arzén, ortuť, ťažké kovy - niektoré z najjedovatejších látok na zemi. Tieto spaľovne boli hneď vedľa kostolov a školských dvorov v chudobných štvrtiach. Vďaka whistleblowerom boli tieto spaľovne zatvorené.

SkryťVypnúť reklamu

Alebo rádioaktívny odpad. Prevádzkovateľ jednej z najväčších amerických skládok jadrového odpadu usporiadal tlačovú konferenciu a povedal: ‚Stratili sme prehľad o takmer 38-tisíc litroch rádioaktívneho odpadu, ako je plutónium, najjedovatejší látkový prvok na planéte. Ale nebojte sa, nemôže sa dostať do zásob vody.‘ Z ich vlastných záznamov sme sa však vďaka informátorovi dozvedeli, že to nebolo 38-tisíc litrov. Bolo to viac ako 15 miliónov litrov. A do rieky Columbia, ktorá zásobuje vodou severozápadnú časť Tichého oceánu, už prenikala radiácia. Vďaka týmto whistleblowerom rieku vyčistili.

Vzhľadom na vašu históriu víťazstiev v súdnych sporoch museli všetky tieto prípady nakoniec pre whistleblowerov dopadnúť relatívne dobre.

Je veľký rozdiel medzi prehrou a dosiahnutím toho, čo ste chceli. Takmer v každom prípade whistleblowerov pravda priniesla zmenu. Zriedkakedy však mala taký význam, v aký sme dúfali.

SkryťVypnúť reklamu

Mocenská štruktúra má nadčasovú schopnosť odraziť sa a nájsť novú stratégiu na účinné zneužívanie moci. Ako hovorím, je to večný boj. Sústavne vyhrávame bitky, ale nie som si istý, či niekedy vyhráme vojnu proti zneužívaniu moci.

Čo ste sa naučili pri práci s whistleblowermi?

Emocionálna podpora je rovnako dôležitá ako právna podpora. Musíme byť veľmi opatrní, aby sme pochopili, aké citlivé a zúfalé je toto obdobie v živote whistleblowera. Ak sa sústredíme len na ich zákonné práva a boj, nemusia to zvládnuť.

Stalo sa mi to viackrát. Sústredil som sa len na víťazstvo v právnych bitkách a whistleblower nevydržal tlak a odpadol. V Spojených štátoch máme skupinu s názvom Whistleblowers of America. Ich poslaním je pomáhať ľuďom vyrovnať sa so stresom z odvetných opatrení.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenský zákon o ochrane whistleblowerov, ako hovoríte, je dobrý, ale nie dokonalý. Vy ste pomáhali pri písaní podobných zákonov vo viacerých krajinách. Čo by sa v slovenskom zákone dalo zlepšiť?

Primárne vylepšenia prídu so získanými skúsenosťami. Po prijatí zákonov je ďalšou fázou overenie ich účinnosti v praxi.

Som si istý Slovenskom, pretože ešte dôležitejšie ako práva na papieri je odhodlanie štátnych orgánov presadzovať tieto zásady. A podľa môjho názoru má Slovensko najangažovanejší a najefektívnejší úrad na ochranu whistleblowerov v Európe. To je obrovské víťazstvo pre slobodu prejavu. Ale úrad musí mať zdroje a zbrane na obranu whistleblowerov. Nesmie byť zbavený právomoci brániť whistleblowerov, ktorí sú pre spoločnosť najvýznamnejší - policajtov, ktorých povinnosťou je presadzovať zákon.

SkryťVypnúť reklamu

Čo ak sa vláda rozhodne úrad na ochranu whistleblowerov zrušiť?

To by znamenalo politiku spálenej zeme, nepriateľstvo voči bojovníkom proti korupcii. Zmyslom tohto úradu je chrániť a podporovať tých, ktorí bojujú proti korupcii. Jeho zrušenie by znamenalo, že vláda vedie vojnu s protikorupčným úsilím.

Čo ak agendu úradu prevezme napríklad ministerstvo spravodlivosti?

To by bola obdoba vichystickej vlády vo Francúzsku počas druhej svetovej vojny (vláda spolupracujúca s nacistickým Nemeckom - pozn. red.).

Keď práva whistleblowerov presadzuje tá istá mocenská štruktúra, ktorú whistlebloweri spochybňujú, je to pasca. Varujeme whistleblowerov pred komunikáciou informácií s vládnymi agentúrami, ktoré spolupracujú s ľuďmi, ktorí zneužívajú moc a ktorých sa tie informácie týkajú.

SkryťVypnúť reklamu

Nezávislá agentúra je základom pre to, aby sa zákony o whistlebloweroch premietli do reality.

Mnohí ľudia v tejto krajine sa na whistleblowerov stále pozerajú cez prsty, pretože ich všeobecne podozrievajú, že vynášajú informácie výlučne pre svoj vlastný prospech.

Viete, ľudia v strednej a vo východnej Európe sú historicky veľmi podozrievaví voči whistleblowerom z dôvodu, že za komunizmu tu bola sieť udavačov, ktorí donášali vláde aj na vlastných susedov. Whistleblowing je však presným opakom udavačstva.

Komunistické praktiky mali posilniť zneužívanie moci. Whistlebloweri využívajú právo na slobodu prejavu, aby zneužívanie moci potierali. Preto táto vláda whistleblowerov nevíta. Sú najväčšou hrozbou, ktorá pre zneužívanie moci môže existovať.

©The Slovak Spectator

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 11 453
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 952
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 998
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 497
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 342
  6. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 5 778
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 118
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 266
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Švehlík hral v Čiernych barónoch a svoj hlas prepožičal napríklad hercovi Jackovi Nicholsonovi.


TASR 1
Ilustračná snímka.

Výnimku tvorí iba Írsko.


TASR 1
Záplavy v Grécku.

Búrky na Kréte spôsobili záplavy, pády stromov, zosuvy skál a pôdy.


TASR
Cory Booker

Cory Booker prekonal doterajší rekord z roku 1957.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu