TEL AVIV, BRATISLAVA. Aj keď americký prezident Joe Biden neochvejne stojí na strane Izraela, v posledných týždňoch sa vo vzájomných vzťahoch medzi Spojenými štátmi a Izraelom objavuje čoraz viac nezhôd.
„Očividne to vidíme inak,“ reagoval na posledné vyjadrenia izraelského premiéra Benjamina Netanjahua hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby.
Vyše sto dní po tom, čo palestínske hnutie Hamas napadlo Izrael a izraelská armáda následne tvrdo zasiahla v Pásme Gazy, izraelský premiér vo štvrtok rázne odmietol možnosť, že by mohol existovať samostatný palestínsky štát. Aj keď Netanjahu dlhodobo odmieta dohody z Osla, ktoré mali viesť práve k dvojštátnemu riešeniu, ide o jedno z najvýraznejších vyjadrení, ktoré sú v rozpore s pohľadmi spojencov Izraela, najmä Spojených štátov a Európskej únie.
Netanjahu trvá na tom, že Izrael musí mať bezpečnostnú kontrolu nad celým územím „na západ od rieky Jordán“.
„Je to nevyhnutná podmienka a je v rozpore s myšlienkou palestínskej suverenity. Čo robiť? Povedal som túto pravdu našim americkým priateľom a tiež som zastavil snahy nanútiť nám realitu, ktorá by ohrozovala izraelskú bezpečnosť,“ povedal Netanjahu podľa BBC.
Tieto slová, no aj to, že Izrael nemá jasno, ako by sa mala vojna s Hamasom skončiť a ako po nej bude vyzerať Gaza, môžu krajinu stáť aj viaceré dôležité spojenectvá.
Rozprávka o úplnej porážke
Generál Gadi Eisenkot, bývalý náčelník Generálneho štábu Izraelských obranných síl, berie vojnu s Hamasom osobne – v Pásme Gazy mu počas izraelskej odvety zahynul 25-ročný syn aj jeho synovec. Eisenkot má tiež na vojnu istý vplyv – je členom päťčlenného vojnového kabinetu na čele s premiérom Netanjahuom, kde aktuálne padá väčšina hlavných rozhodnutí ohľadom vojenskej stratégie boja proti Hamasu.