DAVOS/JERUZALEM. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu informoval Spojené štáty, že je proti tomu, aby súčasťou akéhokoľvek povojnového scenára bolo aj vytvorenie palestínskeho štátu. Netanjahu to uviedol vo štvrtok.
Izrael chce kontrolu
Na celoštátne vysielanej tlačovej konferencii Netanjahu tiež vyhlásil, že Izrael bude pokračovať v ofenzíve v Pásme Gazy, kým nedosiahne "rozhodujúce víťazstvo" nad palestínskym militantným hnutím Hamas. Povedal, že svoje postoje tlmočil Američanom.
"V akomkoľvek budúcom usporiadaní... musí Izrael kontrolovať bezpečnosť celého územia západne od Jordánu," uviedol. "To naráža na myšlienku suverenity. Čo sa s tým dá urobiť?" dodal. Podľa jeho slov musí byť premiér "schopný povedať priateľom (Izraela) nie".
Spojené štáty vyzvali Izrael, aby zmiernil svoju ofenzívu v Pásme Gazy, a načrtli, že vytvorenie palestínskeho štátu by malo byť súčasťou povojnového scenára.
Nové spôsoby dialógu
zrael musí intenzívne hľadať nové spôsoby dialógu s Palestínčanmi, vyhlásil vo štvrtok izraelský prezident Jicchak Herzog.
"Izraelčania prestali dôverovať mierovým procesom, pretože vidia, že naši susedia velebia teror," povedal Herzog na zasadnutí Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose. Podľa jeho názoru musia krajiny, ktoré vyzývajú na riešenie v podobe dvoch štátov, najskôr vyjasniť to, ako možno garantovať bezpečnosť Izraela.
V Izraeli pritom podľa neho badať len malú ochotu na zvažovanie mierovej dohody. "Aby sme zmenili atmosféru, musíme najskôr dostať späť rukojemníkov," uviedol.
V Davose tiež Herzog trval na reorganizácii Palestínskej samosprávy. "Musíme sa uistiť, že nebudú velebiť teror, že nebudú svoje deti učiť nenávidieť Židov a Izraelčanov," povedal. Podľa prezidenta však Izrael musí byť pripravený na rokovania s "potenciálnymi partnermi".
Herzog dodal, že Izraelčanom a Palestínčanom je potrebné ponúknuť lepšiu budúcnosť. "Ľudia chcú žiť spolu a chcú žiť v mieri," povedal.
Riešenie vo forme dvoch štátov je medzinárodne uznaný plán, ktorý by mohol priniesť mier v izraelsko-palestínskom konflikte. Podpísanie dohôd z Osla v roku 1993 prinieslo veľké nádeje a rok potom bola na ich základe vytvorená Palestínska samospráva.
Palestínske militantné hnutie Hamas však odvtedy podkopáva mier útokmi na Izraelčanov. Za prekážku pre dosiahnutie mierového urovnania Organizácia Spojených národov označuje aj izraelské osady na západnom brehu Jordánu.
12 udv gon